میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۲
 
 
روحانی:
دولت طرحی برای تداوم عرضه سهام بنگاه‌های بزرگ آماده کرده است
دولت طرحی برای تداوم عرضه سهام بنگاه‌های بزرگ آماده کرده است
 

رئیس‌جمهور تأکید کرد که رونق، پویایی و فسادزدایی جدی از اقتصاد کشور و ایجاد فرصت برابر برای آحاد مردم از طریق تداوم عرضه سهام بنگاه‏‌های بزرگ و متوسط باید با یک طرح دقیق انجام گیرد که دولت چنین طرحی را تهیه کرده و با دقت و جدیت در حال اجرای آن است.
در جلسه روز سه‌شنبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، رئیس‌کل بانک مرکزی از تلاش‌های انجام‌شده برای استفاده از منابع ارزی در خارج از کشور، گزارشی ارائه کرد و با تشریح توافقات خود با مسئولین عراق در سفر به این کشور، از تلاش‌های گسترده‌تر برای استفاده از منابع ارزی در سایر کشورها و گشایش‌های مفیدی که در این خصوص صورت گرفته است، خبر داد.
حسن روحانی رئیس‌جمهور پس از گزارش رئیس‌کل بانک مرکزی، با تأکید بر لزوم پیگیری جدی برای دسترسی و استفاده از منابع ارزی مسدود شده کشورمان در خارج از کشور گفت: هرچند تحریم‌های آمریکا شرایط سختی برای تعاملات اقتصادی کشور ایجاد کرده است، اما با تلاش‌های انجام‌شده، استفاده از این منابع در حال افزایش است و تخصیص منابع به مصارف کالاهای اساسی و نیازهای تولیدی کشور استمرار خواهد یافت.
در این جلسه همچنین محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه از سفر خود به چین و دیدار و توافقات با مقامات این کشور در حوزه تبادلات مالی و پولی و روابط دو کشور در حوزه حمل‌ونقل دریایی گزارشی ارائه کرد.
رئیس‌جمهور پس از این گزارش، با بیان اینکه توسعه اقتصادی همه کشورها به‌صورت ملموس با دیپلماسی اقتصادی گره خورده است، تصریح کرد: باید در این مقطع با تقویت اولویت‏‌های ارتباطی خود، با چین، کشورهای منطقه اوراسیا و همسایگان، در حوزه‌های مختلف از انرژی تا فناوری، برای توسعه روابط اقتصادی برنامه‏‌ریزی ویژه‏‌ای انجام دهیم.
روحانی با ابراز اینکه دولت به‌دنبال تسریع در پیگیری اجرای توافقات با کشورهای منطقه است، خاطرنشان کرد: در این زمینه فعال شدن کمیسیون‏‌های مشترک اقتصادی با کشورهای هدف ضروری است و در اهداف اقتصادی تجارت با شرق و همسایگان، توجه به سیاست صادرات‏‌محور بودن باید در اولویت قرار گیرد.
وی همچنین گسترش همکاری با اتحادیه اوراسیا را از نظر اقتصادی قدم بسیار مهمی دانست و گفت: ایران علاوه بر ظرفیت تولید و تأمین واردات برخی از این کشورها، با توجه به قرار گرفتن در بهترین موقعیت ترانزیتی، می‏‌تواند مسیری مناسب برای ترانزیت کالاهای کشورهای عضو این اتحادیه باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید بر واگذاری سهام دستگاه‏‌های دولتی را نشان از عزم راسخ دولت برای بهینه‏‌سازی روند خصوصی‏‌سازی در کشور برشمرد و اطمینان داد که برنامه عرضه سهام شرکت‏‌های دولتی در بازار سرمایه بدون تردید ادامه خواهد یافت.
روحانی اظهارداشت: برنامه عرضه سهام شرکت‏‌های دولتی در بازار سرمایه در راستای چابک‏‌سازی، اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و حمایت از بازار سرمایه به‏‌ویژه هدایت نقدینگی به‌سوی اشتغال‏ مولد و در مجموع مردم‏‌محور کردن اقتصاد، شفاف‏‏‌سازی فعالیت‏‌های اقتصادی و زدودن فساد از بدنۀ اقتصاد انجام می‌گیرد.

کد مطلب: 115714
 
Share/Save/Bookmark