میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۱۶
 
 
پاشنه آشیل دولت در دل آموزش و پرورش؛
گسل فعال تخلفات گسترده صندوق فرهنگیان
گسل فعال تخلفات گسترده صندوق فرهنگیان
 

نزدیک انتخابات که می‌شود وعده‌های فراموش شده یاد مسئولان می‌آید و اقشار مختلفی مثل پرستاران، معلمان، بازنشسته‌ها و... به یاد دولتمردان می‌آیند؛ انصافا فرقی هم نمی‌کند کدام دولت سر کار باشد اکثرا این کار را می‌کنند که به این اقشار وعده‌هایی می‌دهند که گاها شعار انتخاباتی تلقی شده و پیگیری نمی‌شود. اینبار نیز شاهدیم در همین راستا وزیر آموزش و پرورش از پرداخت ۲۷۰۰ میلیارد تومان از معوقات فرهنگیان خبر داده و از آخرین وضعیت پرداخت معوقات فرهنگیان و حق‌التدریسی‌ها گفته البته تنها چیزی که در صحبت‌های وزیر فراموش شده که اتفاقا خیلی مهم می‌نماید بررسی وضعیت تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان است که سخنگوی قوه قضائیه درباره این پرونده که با بانک سرمایه عجین شده است گفته که «هنوز هیچ پرونده‌ای به‌اندازه تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه ندیدم.»
فخرالدین دانش‌آشتیانی بدون اشاره به تخلفات گسترده صندوق فرهنگیان و قولی برای پیگیری این موضوع که دستاورد زندگی فرهنگیان را به باد داده است، با اشاره به اینکه یکی از مهمترین دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه آموزش و پرورش به روزرسانی معوقات جامعه فرهنگیان کشور است! گفت: هنگامی که من در وزارتخانه آموزش و پرورش مستقر شدم با کمک دولت مبلغ ۴۰۰۰ میلیارد تومان به صورت اوراق دریافت کرده و سعی کردیم که ۲۷۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ را با همکاری نهادهای اقتصادی تبدیل به پول نقد کرده و معوقات همه فرهنگیان را پرداخت کنیم.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: معوقات و پاداش خدمت بازنشستگان تا پایان سال ۹۴ و معوقات حق‌التدریس شاغلان و نیروهای آزاد و همچنین حقوق سرباز معلمان را از فروردین تا پایان دی‌ماه ۹۵ پرداخت کرده‌ایم. معوقاتی که برای بسته‌های حمایتی مدارس غیردولتی بوده است را نیز پرداخت کرده‌ایم، اگرچه فرهنگیان هنوز مطالباتی دارند که پیگیر آن‌ها هم هستیم و امیدواریم بتوانیم قدم‌هایی را در این جهت برداریم. وی اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید حقوق معلمان افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته، امیدواریم در آینده هم بتوانیم بیشتر به این قشر فرهیخته خدمت کنیم.
دانش‌آشتیانی درخصوص بحث عدالت آموزشی و دستاوردهای وزارت آموزش و پرورش در حوزه توسعه عدالت آموزشی گفت: افزایش پوشش تحصیلی و فراهم کردن سطح دسترسی همگانی به آموزش از جمله برنامه‌های وزارتخانه آموزش و پرورش است که برای دستیابی به این امر در مناطق محروم، طرح‌هایی برای جذب تمامی دانش‌آموزان لازم‌التعلیم و شناسایی و جذب کودکان بازمانده از تحصیل با تاکید بر دختران داشته‌ایم.
وی افزود: از جمله طرح‌های وزارت آموزش و پرورش شناسایی کسانی است که وارد مرحله تحصیل شده ولی پس از مدتی ترک تحصیل کرده‌اند، همچنین افزایش شاخص‌های پوشش تحصیلی و نرخ ماندگاری و ایجاد انگیزه در این دانش‌آموزان از جمله طرح‌های دیگر وزارت آموزش و پرورش است.
دانش‌آشتیانی با اشاره به اینکه خوشبختانه در دولت تدبیر و امید نتایج خوبی از اجرای این طرح‌ها داشته‌ایم اظهار کرد: امسال ۱۰۹ هزار و ۸۰۰ نفر از کودکان لازم‌التعلیم را تحت پوشش تحصیلی قرار داده‌ایم و خوشبختانه درصد پوشش تحصیلی کشور ایران در مقایسه با کشورهای دیگر درصد قابل توجهی است، به طوریکه در دوره ابتدایی تا الان ۹۸.۶ درصد از تمام کودکان و دانش‌آموزان لازم‌التعلیم را تحت پوشش قرار داده‌ایم و امیدواریم با طرح‌هایی که داریم در کوتاه مدت این رقم را به ۱۰۰ درصد برسانیم.
وزیر آموزش و پرورش درخصوص افزایش کیفیت آموزشی در مناطق محروم خاطرنشان کرد: برای توانمندسازی معلمان در این مناطق طرح‌هایی داریم تا آموزش با کیفیت را در مناطق محروم داشته باشیم، همچنین درباره مسائل تربیتی دانش‌آموزان در این مناطق نیز طرح‌هایی داریم و با توجه به نقش خانواده در پرورش کودکان، طرح‌های آموزشی برای خانواده‌ها نیز مدنظر است.
وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد با اشاره به اینکه فعالیت‌هایی در داخل مدارس برای رشد فکری و مسئولیت‌های اجتماعی دانش‌آموزان در مناطق محروم انجام می‌شود بیان کرد: بعضا در مناطق محروم فضاهای آموزشی مناسبی نداریم که امیدواریم با کمک خیرین و نهادهای عمومی بتوانیم کمبود فضای آموزشی مناسب و ایمن را برای دانش‌آموزان در مناطق محروم برطرف کنیم.
همه اینها در حالی است که علاوه بر مشکلات ایجاد شده درخصوص صندوق فرهنگیان، بازنشستگان فرهنگی نیز پس از سال‌ها تلاش در سنگر تعلیم و تربیت، به جای آرامش و فراغت از کار، باید برای تأمین هزینه‌های جاری خود، دچار مشکل هستند و فکری برای معیشت آنان نمی‌شود و البته برخی خدمات نیز تنها نزدیک انتخابات است که ارائه می‌شود مثل رایگان شدن درمانگاه‌های فرهنگیان که کمتر از یک ماه است که اتفاق افتاده و معلوم نیست تا کی دوام داشته باشد!
نکته قابل توجه دیگر، این موضوع است که فرهنگی با ۳۰ سال فعالیت در نقاط مختلف کشور و در شرایط متفاوت آب و هوایی از گرم‌ترین نقاط در خوزستان، هرمزگان و کرمان تا سردترین نقاط اردبیل، آذربایجان و کردستان و در شرایط ناکافی امکانات مناسب با آموزش، حال پس از اتمام فعالیت‌های رسمی و مؤظفی خود خواهان و خواستار پاداش پایان کار خود است تا با آن سر و سامانی به زندگی خود و فرزندان دهد و فکر نوی در مسیر زندگی در اندازد.
سرمایه‌ای که حاصل دست رنج سال‌ها کار و تلاش مستمر و دلسوزانه است و اکنون که به نقطه پایانی رسیده است، می‌تواند گره‌گشای امور مهم زندگی‌اش شود؛ یکی برای خرید خانه و کاشانه برنامه ریخته است و دیگری به خانه بخت فرستادن و تحصیل فرزندانش را آرزو کرده است.
عده‌ای برای بهینه‌سازی امور اقتصادی خود برنامه دارند و خلاصه هرکس سودایی در سر داشته و گوشه چشم امیدی به این سرمایه دارد.
اما امروز فرهنگیان بازنشسته، از شرایط معیشت خود گلایه دارند تا جایی که آنها به جای اینکه بعد از فراغت همیشگی از ۳۰ سال کار و تلاش مستمر، آرامش ذهنی و جسمی را تجربه کنند و خاطرات همراه با کانون خانواده را به اذهان سپارند، باید به دنبال کار پس از فراغت از کار اصلی خود باشند؛ چراکه وضعیت حقوقی آنان هرگز پاسخگوی مخارج و معیشت آنان نیست؛ بازنشستگانی که حالا در این شرایط سنی و کاری باید هر روز پذیرای خانواده‌های فرزندان و نوه و نتیجه‌های بوستان زندگی خود باشند و سرو سامان دادن به زندگی و تحصیل فرزندان خود را نیز به شکل مطلوب انجام دهند.
در کنار این موضوع، مواردی همچون یکسان‌سازی حقوق متناسب با حقوق سایر بازنشستگان دستگاه‌های دیگر و عدم فاصله زیاد بین دریافتی خود و شاغلان، دریافت به موقع حقوق ماهیانه و مستمری، تأمین و پوشش هزینه‌های درمانی، اعطای وام‌های کم بهره و حمایتی، استفاده از فضاهای تفریحی و رفاهی برای گذران اوقات فراغت و اعطای مزایای نقدی و غیر نقدی به آنها، از جمله درخواست‌های آنان است تا این منظومه‌های تجربه و تلاش، آسودگی خاطر و فراغ بال لازم برای طی کردن مسیر زندگی خود را داشته باشند.
به نظر می‌رسد که دولت برای به دست آوردن اعتماد از دست رفته فرهنگی بعد از روشن کردن تخلفات صندوق فرهنگیان حتما باید کاری برای بازنشستگان فرهنگی کرده و این قشر زحمتکش را نیز به جز ایام انتخاباتی در باقی فواصل نیز از حمایت‌های خود بهره‌مند سازد. وگرنه همین قصورها پاشنه آشیل دولت در جلب اعتماد فرهنگیان برای سپردن سکان قوه مجریه به دست روحانی خواهد بود.

سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 98451
 
Share/Save/Bookmark