میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۳
 
 
یک مقام آمریکایی اذعان کرد؛
کاهش نفوذ ایران در منطقه هدف اصلی کاخ سفید
کاهش نفوذ ایران در منطقه هدف اصلی کاخ سفید
 

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در مصاحبه‌ای تلاش برای کاهش نفوذ ایران در منطقه را جزو «اهداف اصلی» دولت آمریکا توصیف کرد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، جوزف دانفورد در مصاحبه‌ای با تکرار ادعاهای اثبات‌نشده ایران را به انجام رفتارهای مخرب در منطقه آسیای غربی متهم کرده و کاهش نفوذ ایران را در زمره اهداف اصلی آمریکا در منطقه دانسته است.
«دانفورد» در پاسخ به سوالی درباره رفتارهای ایران در منطقه گفت: «من هیچ تغییری در رفتارهای ایران در منطقه مشاهده نکرده‌ام. نیروهای قدس سپاه پاسداران کماکان از طریق نیروهای نائب و شبه‌نظامی‌اش درعراق و سوریه و از طریق حزب‌الله در لبنان در حال اعمال نفوذ مخرب است.»
جمهوری‌ اسلامی ایران همواره ادعاهای آمریکا و کشورهای غربی درباره ایفای نقش مخرب در منطقه را رد کرده است. این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که بغداد و دمشق همواره کمک‌های ایران به دولت‌های این کشورها در مقابله با گروه تروریستی داعش را ستوده‌اند.
رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا که با «دیفنس‌وان» مصاحبه می‌کرد همچنین مدعی شد که ایران در کشور یمن هم نقشی غیرسازنده داشته است. وی گفت که مقابله با نفوذ ایران در منطقه جزو اهداف اصلی آمریکا در منطقه است.
دانفورد گفت: «حمایت ایران (از حوثی‌ها) در یمن نیز غیرسازنده بوده است و تهران همچنان برای متحدان نزدیک ما مانند اسرائیل و اردن، تهدید به حساب می‌آید. بنابراین، کاهش این نفوذ مخرب همچنان یکی از اهداف اصلی آمریکا در منطقه است.»
ائتلافی متشکل از کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ کشور فقیر یمن را با هدف بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی این کشور هدف حملات سنگین هوایی قرار داده است.
این حملات به گفته نهادهای حقوق بشری باعث کشته شدن شمار بالایی از غیرنظامیان شده و گسترش فقر و تخریب زیرساخت‌های این کشور جنگ‌زده را به همراه داشته است. حمایت تسلیحاتی، لوجستیکی و اطلاعاتی آمریکا از ائتلاف متجاوز عربستان در ماه‌های گذشته بارها به انتقاد گروه‌های حقوق بشری منجر شد.
«جوزف دانفورد» در ادامه، ایران را از حیث مسائل مربوط به «آزادی دریانوردی در تنگه هرمز و باب‌المندب»- به گفته وی- هدف حمله قرار داد و ایران را تهدیدی علیه تجارت جهانی خواند.
وی گفت: «ایران با اخلال در فعالیت‌های دریایی آمریکا و سایر کشورها در خلیج فارس و تأمین موشک‌های ضد کشتی کروز برای شورشی‌های حوثی در یمن در ساحل دریای سرخ، تهدیدی علیه دو گذرگاه آبی با اهمیت حیاتی برای تجارت بین‌الملل است. ایالات متحده از دهه ۱۹۷۰ متعهد به تلاش برای باز نگاه داشتن این گذرگاه‌های حیاتی بوده است.»
تاکید این مقام آمریکایی برای کاهش نفوذ ایران در منطقه در حالی مطرح شده که چند روز پیش نیز هیثر نورت»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری تصریح کرد که دولت جدید این کشور در حال بازبینی سیاست‌های خود در قبال چند کشور از جمله ایران است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: «ما در حال بازبینی سیاستمان در قبال ایران هستیم؛ سیاست افغانستان را بازبینی می‌کنیم. بازبینی سیاست پاکستان هم بخشی از همین‌ها است. بازبینی سیاست ما در قبال پاکستان، بخشی از بازبینی‌های گسترده‌تر سیاست‌های ملی ما در آسیای جنوبی است که علاوه بر پاکستان، افغانستان و سایر کشورها را هم شامل می‌شود.»
دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قبلاً اعلام کرده در حال بررسی سیاست‌هایش در قبال ایران و توافق هسته‌ای با این کشور است. ترامپ اعلام کرده نهادهای مختلف دولتی آمریکا در حال بررسی این هستند که آیا رفع تحریم‌ها علیه ایران در راستای منافع آمریکا هست یا خیر.

کد مطلب: 99711
 
Share/Save/Bookmark