میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۹
 
 
بعد از ۳ روز جست‌وجو لاشه هواپیما و پیکر جان‌باختگان پیدا شد
چشم‌به‌راهی بازماندگان
چشم‌به‌راهی بازماندگان
 

بالاخره بعد از سه روز جست‌وجوی تیم‌های امدادی در اوایل روز سوم در سمت چپ یکی از قله‌های دنا و ۳۰ متر پایین‌تر از قله پازن‌پیر و در ارتفاع ۴۵۰۰ متری در یکی از دره‌ها، لاشه‌ هواپیمای ATR۷۲ توسط هلی‌کوپترهای سپاه پاسداران مشاهده شد.
در طی این سه روز نیروهای امدادی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز با حضور تیپ ۶۵ نوهد، تکاورهای تیم ۵۵ هوابرد و اعزام جنگنده‌های خود برفراز رشته کوه‌های دنا سعی در پیدا کردن لاشه هواپیما داشتند. در این بین مدیرکل روابط‌ عمومی ارتش اصفهان گفت: برای انتقال اجساد مسافران هواپیمای تهران - یاسوج، تکاورهای تیم ۵۵ هوابرد ارتش ‌‌‌اقدام خواهند کرد.
همچنین به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی قرار است تیم کارشناسی فرانسه شامل افرادی از کارخانه سازنده و سازمان هواپیمایی این کشور به تهران سفر کنند. به گفته عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی ELT هواپیمای سقوط کرده آسمان فعال بوده اما فرکانس آنها را ماهواره‌ها دریافت نکردند.

مشخص شدن دقیق مختصات محل سقوط ادامه اقدامات را تسهیل کرد
سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه با تاکید بر اینکه مشخص شدن دقیق مختصات محل سقوط ادامه اقدامات را تسهیل کرد، گفت: پس از این اقدام مهم، پراکندگی جست‌وجو توسط نیروهای امدادی به تمرکز انجامید و تمامی ارگان‌ها تلاش خود را بر دو نقطه اعلام شده معطوف کردند.
سردار رمضان شریف به تشریح فرایند اقدامات سپاه از ابتدای سقوط هواپیمای پرواز تهران - یاسوج پرداخت و با تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و نیز عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار این حادثه دردناک گفت: از همان لحظه اول که خبر ناپدید شدن هواپیما از صفحه رادار اعلام شد، با توجه به حساسیت بالای موضوع یگان‌های سپاه از جمله نیروی هوافضا تلاش کردند تا اطلاعاتی از شرایط و وضعیت هواپیما کسب کنند که در ابتدا مشخص شد این هواپیما در ارتفاعات کوه دنا سقوط کرده است.
وی افزود: به دلیل شرایط جوی و برف و کولاک در منطقه عملیات جست‌وجو کار سخت و پیچیده‌ای بود که پس از استقرار دو پایگاه پهپادی سپاه در منطقه و پرواز پهپادها به‌رغم فضای مه‌آلود، بعدازظهر روز دوشنبه پهپادها تصاویری که تقریباً مختصات محل سقوط را مشخص می‌کرد را مخابره کردند.
سخنگوی سپاه تصریح کرد: از ساعات ابتدایی صبح دیروز سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه دو فروند بالگرد را به مختصات تقریبی محل اعزام کردند که خوشبختانه بالگردها نقطه دقیق سقوط را در مختصات جغرافیایی N۳۰۴۲۰۸ و E۵۱۴۲۹۳ کشف و شناسایی کردند.
وی با تاکید بر اینکه مشخص شدن دقیق مختصات محل سقوط، ادامه اقدامات را تسهیل کرد، گفت: پس از این اقدام مهم، پراکندگی جست‌وجو توسط نیروهای امدادی به تمرکز انجامید و تمامی ارگان‌ها از جمله هلال‌احمر، اورژانس، استانداری استان‌های اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد و ارتش جمهوری اسلامی ایران تمرکز خود را بر دو نقطه اعلام شده معطوف کردند.
سردار شریف مرحله دوم کار سپاه در این حوزه را بهره‌گیری از یگان‌های زمینی سپاه در استان‌های اصفهان و کهگیلویه و بویر احمد شامل تکاوران ورزیده صابرین و بسیجیان کوهنورد عنوان و تصریح کرد: این افراد به همراه سایر کوهنوردان و قله‌نوردان محلی و منطقه‌ای حرکت خود را به سمت نقطه مشخص و لاشه هواپیما شروع کردند که با توجه به شرایط نسبتاً پایدار جوی که احتمالا تا پایان امروز ادامه خواهد داشت امیدواریم انتقال پیکرهای هموطنان عزیز جان باخته در این سانحه به سرعت انجام پذیرد.
سخنگوی سپاه در ادامه با تقدیر و تشکر از اقدامات صورت گرفته توسط تمامی تلاشگران ارگان‌های دست‌اندرکار در این امر به ویژه یگان امداد و نجات نیروی هوافضای سپاه که با بهره‌گیری از توان پهپادی و بالگردی خود توانست کارشناسایی محل سقوط را به انجام رساند، اظهار کرد: از آنجا که امکان هلی‌برن در نقطه سقوط وجود ندارد تلاش می‌کنیم تا این اقدام در نزدیک‌ترین نقطه به محل سانحه صورت گرفته و از آنجا تکاوران بتوانند خود را به محل سقوط برساند. وی افزود: همچنین به موازات این اقدام کوهنوردان در حال تلاش برای رسیدن به لاشه هواپیما هستند که امیدواریم هرچه سریع‌تر دستیابی به پیکرهای هموطنان صورت پذیرد.
سخنگوی سپاه در پایان با تاکید بر اینکه تمام دغدغه نیروهای دست‌اندرکار به ویژه پاسداران و بسیجیان مستقر در منطقه کاستن از آلام و دردهای خانواده‌های مصیبت‌زده با دستیابی به پیکرهای عزیزانشان بود؛ ضمن تسلیت مجدد این سانحه به آنان، اعلام کرد: در میان جان‌باختگان این پرواز" سروان پاسدار محمود بهشتی" و "ستوان یکم پاسدار فرهاد معصومی" از پاسداران امنیت پرواز بودند که در این حادثه به فیض شهادت نائل شدند.

خلبان به دلیل نداشتن دید و توفان نتوانسته هواپیما را کنترل کند
همچنین استاندار اصفهان با بیان اینکه هواپیما در ارتفاع ۱۳ هزار پایی دقیقاً نوک قله برخورد کرده است، گفت: ارتفاع کوه دنا ۱۳ هزار و ۵۰۰ پا بوده که لاشه هواپیما در نقطه ۱۰۰ پایی قله پیدا شده است.
محسن مهرعلیزاده ادامه داد: محل سقوط نشان می‌دهد که خلبان به دلیل اینکه هیچ دیدی نداشته و توفان بوده نتوانسته هواپیما را کنترل کند و اگر مقداری انحراف به سمت راست داشت شاید می‌توانست از شیار کنار آن رد شود اما متاسفانه در ارتفاع ۳۰ متری به قله برخورد کرده و لاشه هواپیما در همان‌جا مشاهده شده است.
استاندار اصفهان با بیان اینکه نیروها درحال جست‌وجوی اجزا و اجساد هستند و براساس پیش‌بینی هواشناسی اگر نتوان تا ظهر چهارشنبه کاری کرد از روز جمعه مجدد عملیات از سرگرفته خواهد شد، گفت:‌ هنوز جعبه سیاه هواپیما پیدا نشده، نیروها درحال جست‌وجو هستند و تکه‌هایی از هواپیما پیدا شده و به دنبال اجساد هستند.
مهرعلیزاده همچنین با تاکید براینکه متاسفانه به‌نظر می‌رسد تمامی سرنشینان هواپیما کشته شده باشند، درباره مراحل انتقال اجساد گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در ساعات اولیه امروز صبح بشود اجساد را منتقل کرد اما از ساعت ۱۱ مجددا وضعیت جوی نامساعد شده و امکان پرواز بالگردها نخواهد بود و احتمالاً تا ۲ روز یعنی جمعه ادامه داشته باشد.

بررسی راهکارهای زمینی و هوایی برای انتقال اجساد قربانیان هواپیما
رئیس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر گفت: در حال بررسی موقعیت هواپیما هستیم تا مشخص شود امکان انتقال اجساد از طریق هلی‌کوپتر مقدور است یا اینکه باید راهکارهای زمینی را دنبال کنیم. مرتضی سلیمی در ادامه افزود: در حال حاضر ۱۰۰ نیروی متخصص کوهنورد در محل حاضر هستند و اگر سایر کوهنوردان نیز به صورت ساماندهی شده داوطلب کمک باشند، امکان کمک به نیروهای هلال‌احمر را دارند.

انتقال اجساد جان‌باختگان سقوط هواپیمای تهران - یاسوج در کمترین زمان انجام می‌شود
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: انتقال اجساد جان‌باختگان سقوط هواپیمای پرواز تهران - یاسوج در کمترین زمان ممکن انجام خواهد شد.
علی‌محمد احمدی اظهار داشت: اجساد به شهر یاسوج منتقل و مراحل قانونی برای تشخیص هویت انجام خواهد شد. وی افزود: حدود ۱۰۰ کوهنورد و امدادگر از طریق زمینی یا بالگرد به محل سقوط این هواپیما اعزام شده‌اند.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: براساس پیش‌‌بینی‌های هواشناسی اعلام شده در ساعات آینده سامانه بارشی از شمال و شمال غرب وارد استان می‌شود و تلاش‌ها برای است تا هرچه سریع‌تر اجساد منتقل شوند. وی بیان کرد: تلاش ۲ شبانه‌روزی کوهنوردان، امدادگران و نیروهای مردمی برای یافتن لاشه هواپیمای سقوط کرده و اجساد جان‌باختگان این سانحه هوایی به ثمر نشست و خانواده‌های آنان از بلاتکلیفی خارج شدند.

نویسنده: نسیم بابایی

کد مطلب: 103311
 
Share/Save/Bookmark