میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۸
 
 
حذف داعش را هم به دستاورد تقریبا هیچ گره زدند!
تلاش برای کوتاه کردن دست ایران از مؤلفه‌های قدرت

برجام یا همان دستاورد تقریبا هیچ که برخی‌ها از تغییر شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی گرفته و حتی تغییرات آب و هوایی را منوط به اجرای آن برشمردند حالا بعد از نسبت دادن پیروزی مقاومت مقابل تروریست‌ها، نابودی داعش را نیز در نتیجه همین دستاورد برجام دانسته‌اند و این در حالی است که به زعم و اعتقاد ناظران سیاسی برچیده شدن داعش از سوریه و عراق فقط با تلاش محور مقاومت و رأس آن جمهوری اسلامی ایران محقق شد.
جمع شدن بساط گروه تروریستی داعش از اراضی سوریه و عراق آن هم به واسطه نقش اثرگذار جمهوری اسلامی ایران در پیروزی دولت و ملت دو کشور مذکور در حالی هنوز آمریکا و متحدانش را بهت زده کرده که برخی‌ها به دنبال گره زدن این پیروزی بزرگ به موضوع برجام هستند و با القای این مسئله که برجام زمینه‌ساز این پیروزی شده است به دنبال زیر سوال بردن اقتدار وتلاش محور مقاومت بالاخص جمهوری اسلامی هستند.
نکته قابل تأمل این است وقتی برجام دستاوردی تقریباً هیچ داشته آیا گره زدن این موضوع با حذف داعش منطقی است؟
باید بگوییم انقلابی برخورد کردن محور مقاومت و ایستادگی در برابر همه ترفندهای آمریکا، اسرائیل و سران سعودی سبب حذف داعش شد و نمی‌دانیم چرا برخی به دنبال القای اثرگذاری مثبت برجام حتی درعرصه منطقه و بین‌المللی هستند.
همه می‌دانیم پایان حکومت خودخوانده داعش در سوریه و عراق یک واقعه بسیار مهم و تأثیرگذار در تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی است؛ پروژه نابودی داعش در سوریه و عراق که از سوی آمریکایی‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ سال برای آن برنامه‌ریزی شده بود، در زمان ‌ ۶سال از سوی ایران اجرا شد.
بدون شک، تشکیل گروه‌هایی همچون داعش در منطقه و در کنار مرزهای کشورمان، طرح و برنامه‌ای بلندمدت علیه جمهوری اسلامی ایران بوده است که هنوز هم به طور کامل دفع نشده اما همچون سابق نیز توانایی ندارد.
بی‌تردید باید بگوییم هر آنچه سهم این موفقیت بزرگ در صحنه نبرد سوریه و عراق به دست آمده، تنها دلیل اصلی آن سیاست مقاومت و نبردی بوده که جمهوری اسلامی ایران با بهره‌گیری از سازمان‌های نظامی خود به ویژه نیروی قدس سپاه پاسداران به دشمن تحمیل کرد و بس.
اما نمی‌دانیم چرا برخی محافل سیاسی و رسانه‌ای همچنان دلشان می‌خواد سنگ برجام را به سینه بزنند، چنانچه برخی از آنها نوشته بودند «برجام و پیروزی بر داعش» و یا نیز مطرح شده اگر برجام نبود، داعش بود. اگر برجام نبود، امروز ایران در ذیل تهدیدات فصل هفتم شورای امنیت و معضلات ناشی از تنگناهای تحریم‌های اقتصادی بود. در این شرایط نه‌تنها تهدید داعش پایان نیافته بود، بلکه دامنه آن می‌توانست به داخل مرزهای ایران نیز سرایت نماید».
آنطور که مشرق نوشته سردار قاسم سلیمانی، روز یکشنبه ۲۸ آبان ماه در عملیاتی که شخصا عهده‌دار آن بود شهر بوکمال آخرین منطقه شهری مهم در سوریه که تحت‌ اشغال داعش بود آزاد کرد و با این «فتح الفتوح» پس از مقاومت و مجاهدت‌های شبانه ‌روزی و نثار شهدای مدافع حرم از ایران و زینبیون پاکستان ، فاطمیون افغانستان، حیدریون و حشدالشعبی عراق و حزب‌الله لبنان «وعده صادق» نابودی شجره خبیثه داعش محقق شد و فرزندان مقاومت پس از ۷ سال، در نبرد دشوار و پیچیده‌ای پیروز شدند که هنری کیسینجر و موشه یعلون (وزیر جنگ اسرائیل) آن را جنگ جهانی سوم خوانده بودند.
فتح‌الفتوح و کار کارستانی که سرلشگر سلیمانی و همرزمان گمنام او از افغانستان و عراق تا سوریه و لبنان کردند، بسیج قدرتمندانه ظرفیت‌های مقاومت بود. این در حالی بود که پیش از این اصلاح‌طلبان به دفعات اعلام کرده بودند که حضور نظامی ایران در سوریه منطقی و قابل قبول نیست! و باید با راه و روش دیپلماسی، با مسأله داعش برخورد کرد.
اکنون حدود ۲۸ ماه از امضای توافق هسته‌ای و همچنین حدود ۲۲ ماه از اجرای برجام سپری شده است. نه تنها تحریم‌ها به تاریخ نپیوست بلکه زیرساخت تحریم‌ها با قوانین بی سابقه‌ای همچون «کاتسا ۲۰۱۷»- یا همان مادر تحریم‌ها گسترده تر شد. ظریف چندی پیش اعلام کرد که «هنوز نتوانسته‌ایم یک حساب بانکی در انگلیس باز کنیم».
پیش از آن عراقچی گفت «تحریم‌ها فقط روی کاغذ لغو شده است». به اذعان مقامات ارشد دولت، ایران علیرغم انجام تمامی تعهدات، تحقیقا هیچ دستاوردی عایدش نشد. هسته‌ای از دست رفت و تحریم‌ها باقی ماند.
نابودی داعش هیمنه آمریکا را در هم شکست.«هیلاری کلینتون» وزیر خارجه اسبق آمریکا در کتاب خود با عنوان «گزینه‌های دشوار» اذعان کرده بود که داعش ساخته دست آمریکا با هدف تقسیم خاورمیانه است.کلینتون در این کتاب نوشته:«قرار بود ما در روز پنجم ماه ژوئیه سال ۲۰۱۳ در نشستی با دوستان اروپایی خود دولت اسلامی را به رسمیت بشناسیم. من به ۱۱۲ کشور سفر کردم تا نقش آمریکا و توافق با بعضی از دوستان را درباره به رسمیت شناختن دولت اسلامی بلافاصله پس از تشکیل آن، توضیح دهم».
نکته قابل تأمل اینکه داعش سر سوزنی دشمنی با رژیم صهیونیستی نداشت و تیزی چاقویش را به سمت ملت‌های مسلمان و محور مقاومت گرفته بود.به همین دلیل، تحقق وعده سردار سلیمانی در نابودی داعش، خشم صهیونیست‌ها را در پی داشت.
در همین رابطه «گرشون هکوکین» یکی از ژنرال‌های سابق ارتش رژیم صهیونیستی در واکنشــی تهدید آمیز به موفقیت‌های نیروهای مقاومت در منطقه به رهبری ایران،با گزافه‌گویی، ترور ســردار سلیمانی را هدف اســرائیل و بازوهای امنیتی آن عنوان کرد.
در اسفندماه ۹۵، منابع خبری اعلام کردند که کانال دو تلویزیون رژیم صهیونیستی تصاویر ویدئویی مربوط به سخنان «موشه یعلون» را منتشر کرده که در آن، «یعلون» در مورد همکاری اسرائیل و گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه(بخوانید تروریست های تکفیری) حرف می‌زند. تحلیلگر امور نظامی کانال دوم تلویزیون اسرائیل درباره سخنان یعلون گفت:«این نخستین بار است که اسرائیل به هماهنگی و همکاری امنیتی با گروه‌های مخالف (دولت) سوریه در منطقه جولان و استقرار این گروه‌ها در طول مرز اذعان می‌کند». در مجموع مستندات زیادی از ارتباط داعش با رژیم صهیونیستی و آمریکا موجود است.
البته به نظر می‌رسد که برخی‌ها به ابن دلیل علاقه دارند برجام تقریبا هیچ را به یک دستاورد همه جانبه و مثبت تبدیل کنند تا مسیر برای درخواست‌های نابه‌جای آمریکا و متحدانش فراهم شود و آرزوی از سرگیری روابط بویژه با واشنگتن نیز به تحقق بپیوندد، برای همین ایده «منطقه قدرتمند به جای قدرت منطقه‌ای» را سر می‌دهند و باید بگوییم ایده‌ای غلط و مغایر با منافع ملی و در حقیقت همان برجام منطقه‌ای و به عبارتی برجام ۲ و ۳ و...است.
این ایده که در ماه‌های اخیر و با ادبیات مختلف توسط برخی‌ها تکرار شده است، در حقیقت بر لزوم کوتاه آمدن از سیاست‌های انقلابی ایران در منطقه، کاهش حمایت از متحدان استراتژیک منطقه‌ای و گفت‌وگوی بی‌پشتوانه با کشورهای مرتجع منطقه تاکید دارد.در حالی که آمریکا و کشورهای مرتجع منطقه آشکارا از تروریست‌ها حمایت می‌کنند و از لزوم کشاندن ناامنی به داخل ایران می‌گویند و با همراهی رژیم صهیونیستی در خیال راه‌اندازی ناتوی عربی علیه ایران هستند.
در چنین منطقه آشوب‌زده‌ای آنچه تاکنون امنیت ایران را تضمین کرده، صرفا مولفه‌های قدرت آن بوده است.

کد مطلب: 102114
 
Share/Save/Bookmark