میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۰
 
 
گرانی رسما تایید شد؛
چشم معیشت مردم به دست بهارستانی‌ها
چشم معیشت مردم به دست بهارستانی‌ها
 

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت اعلام کرد، براساس بودجه ۹۷ قیمت بنزین لیتری ۱۵۰۰ و گازوئیل ۴۰۰ تومان می‌شود.
روز گذشته پایگاه اطلاع‌رسانی دولت گزارش داد، بیکاری یکی از چالش‌های اساسی کشور است و این مسئله در صورت کم‌توجهی به مهمترین معضل اجتماعی و اقتصادی کشور در آینده‌ای نه‌چندان دور تبدیل می‌شود. دولت یازدهم با وجود مشکلات زیاد بنگاه‌های اقتصادی و شرایط رکودی که در آن قرار داشت توانست سالانه و به‌صورت متوسط ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کند؛ با وجود این، با توجه به اینکه با انباشت بیکاری از سال‌های قبل مواجه بودیم نرخ بیکاری تک‌رقمی نشد، بر این اساس دولت دوازدهم تلاش دارد تا با اتخاذ راهکارهای اساسی بیکاری را کاهش دهد و برای این مسئله با توجه به کمبود منابع مالی دولت نیازمند منابع است. اگرچه دولت تأکید دارد که به‌دنبال اشتغال‌زایی از طریق پول‌پاشی نیست و برنامه‌های مختلفی برای اشتغال‌زایی در نظر دارد. یکی از برنامه‌های دولت برای تأمین منابع برای اشتغال‌زایی در بودجه سال ۹۷ افزایش قیمت بنزین و گازوئیل است. اما دلیل اصلی اتخاذ این تصمیم چیست؟
در لایحه بودجه ۹۷ راهکار تأمین منابع برای اشتغال‌زایی افزایش قیمت بنزین و گازوئیل عنوان شده است و مهمترین دلیل آن رسیدن قیمت بنزین و گازوئیل به‌قیمت فوب خلیج‌فارس است. در حال حاضر شکاف زیادی بین قیمت سوخت در کشورمان با کشورهای اطراف وجود دارد، به‌عنوان نمونه در حالی که قیمت گازوئیل در کشورمان ۳۰۰ تومان است این قیمت در بسیاری از کشورهای اطراف ۶۰۰۰ تومان است واین مسئله زمینه را برای افزایش قاچاق و مشکلات این‌چنینی فراهم کرده است. در واقع به دولت این اجازه داده شده تا از محل افزایش قیمت سوخت درآمدزایی کند. براساس بودجه ۹۷ قیمت بنزین لیتری ۱۵۰۰ و گازوئیل ۴۰۰ تومان می‌شود و البته دولت در اجرای آن مختار است و هنوز زمان آن مشخص نیست. این لایحه در صورت موافقت مجلس ۱۷ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت دارد و برنامه‌ریزی شده تا این منابع صرف اشتغال شود.

اثرات کم گرانی بنزین بر تورم
این مسئله نگرانی‌هایی بابت اثرات روانی گرانی بنزین به‌وجود آورده است و این در حالی است که به‌گفته کارشناسان میزان تورم ناشی از این گرانی حدود یک درصد است. کارشناسان با بیان اینکه گرانی بنزین با توجه به اینکه منابع آن در چه‌جایی مصرف شود تأثیرات متفاوت بر متغیرهای کلان اقتصاد کشور می‌گذارند می‌گویند افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در صورتی که صرف اشتغال‌زایی شود اثرات مثبتی در اقتصاد کشور دارد و البته به‌گفته آنها این در شرایطی است که دولت توجه همه‌جانبه به مسئله گرانی بنزین داشته باشد و در واقع تمامی دستگاه‌ها برای اجرای این طرح هماهنگی داشته باشند.
البته این تنها درآمد دولت برای اشتغال‌زایی نیست و بررسی بودجه سال آینده نشان می‌دهد دولت در نظر دارد از طریق تأمین مالی با بازار سرمایه، فاینانس و سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی در بانک‌ها نیز درآمد داشته باشد که مجموع درآمد دولت برای اشتغال‌زایی را به ۷۷ هزار میلیارد تومان می‌رساند. اشتغال ناشی از حمل‌ونقل عمومی، بافت فرسوده، مشاغل کوچک و صادرات‌محور و کارورزی از برنامه‌های دولت برای اشتغال‌زایی در سال آینده است.
هرچند دو نرخ ۱۵۰۰تومانی برای بنزین و ۴۰۰تومان گازوئیل مصوبه نهایی دولت در لایحه بودجه ۹۷ است، ولی برای اجرایی شدن نیاز به مصوبه مجلس و تأیید شورای نگهبان هم دارد.
در همین رابطه رئیس کانون جایگاه‌داران سوخت کشور گفت: درصورت افزایش قیمت بنزین معمولی به ۱۵۰۰ تومان، احتمالا قیمت بنزین سوپر هم به حدود ۱۷۰۰ تومان افزایش خواهد یافت.
ناصر رئیسی‌فر در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه نرخ ۱۵۰۰ تومانی پیشنهاد شده بنزین از سوی دولت بنزین یورو۴ را در بر می‌گیرد، گفت: در صورتی که قیمت ۱۵۰۰ تومان برای بنزین یورو ۴ توسط مجلس تصویب شود، احتمالا بنزین سوپر با اختلاف قیمت ۲۰۰ تومانی به نرخ ۱۷۰۰ تومان افزایش خواهد یافت. وی ادامه داد: در لایحه بودجه ۹۷ پیشنهاد شده که قیمت گازوییل به لیتری ۴۰۰ تومان افزایش یابد که پیش‌بینی می‌شود؛ حتی اگر این پیشنهاد به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان هم برسد، با این نرخ، باز هم شاهد قاچاق گازوئیل خواهیم بود.
این در حالی است که رئیس‌جمهوری روز گذشته در همایش حقوق شهروندی در واکنش به نگرانی مردم درباره افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: قیمت بنزین و گازوئیل حتی پس از افزایش یافتن، باز هم نصف قیمت جهانی خواهد بود.
طبق آمار و مستندات موجود؛ نرخ هر گالن گازوییل (حدودا معادل ۳.۷ لیتر) یک دلار و ۹ سنت (کمتر از ۷ هزار و ۳۰۰ تومان) در فوب خلیج‌فارس خرید و فروش می‌شود. به عبارتی دیگر قیمت هر لیتر گازوییل بر حسب فوب خلیج‌فارس حدود هزار و ۹۰۰ تومان است. این در حالی است که نرخ فوب برای هر گالن بنزین معادل یک دلار و ۶ سنت (کمی بیش از ۶ هزار و ۳۰۰ تومان) است. به عبارتی دیگر قیمت هر لیتر بنزین بر حسب نرخ فوب خلیج‌فارس حدودا معادل هزار و ۷۰۰ تومان است.
پيش از این هدایت‌الله خادمی نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس، افزایش ۵۰ درصدی نرخ بنزین را موجب ایجاد شوک تورمی قیمت‌ها و ریزش اشتغال دانست و گفت: بهتر بود این افزایش قیمت به تدریج انجام شود. از سویی دیگر به نظر می‌رسد مجلس موافق افزایش ۵۰ درصدی قیمت‌ها نیست.

کد مطلب: 102312
 
Share/Save/Bookmark