میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۳
 
 
آقای وزیر! چین تحریم نمی‌شود چون مسئولان بیکار و پرحرف ندارد!

این روزها ظاهرا کار نکردن و حرف زدن در حال تسری به بخش‌های مختلف دولت است. «رضا اردکانیان»، وزیر نیرو، در مصاحبه با ایلنا با انتقاد از زیاد بودن مصرف انرژی در ایران گفته است: «علت اینکه تحریم شدیم همین بد عادتی در مصرف است، تحریم کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما؛ مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم؛ چرا چین اینگونه تحریم نمی‌شود؟ چون با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.» وی می‌افزاید: ۴۰ سال فرصت داشته‌ایم خودمان را از شیر نفت جدا کنیم و نکردیم، آنها نقطه ضعف ما را فهمیده‌اند و دائم از همان ناحیه فشار وارد می‌کنند. چون بیشتر از متوسط کشورهای صنعتی و توسعه یافته غذا می‌خوریم، بیشتر می‌پوشیم و سرانه مسکونی

این سخنان آن قدر غیرکارشناسانه و کودکانه است که بهترین فرض برای آقای وزیر این است که فرض کنیم ایشان در حالت عادی نبوده است چراکه هر کسی که با حداقلی از اوضاع جهان آشنا باشد می‌داند که چه تفاوت‌هایی میان اقتصاد ایران و چین، بزرگی آنها، حضور چین در شورای امنیت و بسیاری مسایل دیگر وجود دارد
بالاتری داریم، در مقابل احساس رضایتمندی و خوشبختی‌مان هم یک صدم است، باید چارچوب‌های ذهنی را اصلاح کنیم.
این سخنان آن قدر غیرکارشناسانه و کودکانه است که بهترین فرض برای آقای وزیر این است که فرض کنیم ایشان در حالت عادی نبوده است چراکه هر کسی که با حداقلی از اوضاع جهان آشنا باشد می‌داند که چه تفاوت‌هایی میان اقتصاد ایران و چین، بزرگی آنها، حضور چین در شورای امنیت و بسیاری مسایل دیگر وجود دارد.
از قرن‌ها پیش گفته‌اند مردم بر دین حاکمانشان هستند. وقتی مردم ببینند مسئولین بریز و بپاش می‌کنند، با هزار اسکورت و خدم و حشم رفت آمد می‌کنند، از آسایش خود برای مردم کم نمی‌کنند و از لتیان تا سفر کیش شان به راه است، چرا باید گزینه صرفه جویی را انتخاب کنند؟ لابد فکر کرده اید که مردم باید صرفه جویی کنند تا مسئولین بتوانند بیش تر تفریح کنند؟
وزیر نیرو خود چندی پیش گفته بود که دو فرزند او در خارج از کشور تحصیل می‌کنند. اگر این سخنان در باب صرفه جویی از زبان کسی بیرون می‌آمد که لااقل خود در زندگی اش ساده زیست است شاید کمتر برای مخاطب گران می‌آمد. مسئولی که خود می‌گوید فرزندانش به جای تحصیل در دانشگاه‌های ایران به خارج از کشور رفته‌اند بهتر می‌داند که با زندگی یک وعده‌ای نمی‌توان خرج تحصیل در خارج از کشور را پرداخت کرد. کسی که آلوده است نیم تواند از دیگران انتظار پاکی داشته باشد.
وزیر نیرو باید توضیح دهد به عنوان عضوی از هیات دولت تا کنون چه تلاشی کرده است که در حوزه مسئولیت خود گام‌هایی در جهت صرفه جویی بردارد؟ وزارت نبرو چرا برخوردی با استخراج پرهزینه بیت کوین که برق زیاد و ارزان کشور در مقایسه با کشورهای دیگر را هدر می‌دهد نمی‌کند؟ چرا با استخرهای شخصی یک درصدی‌های جامعه که منابع آبی کشور را به تاراج می‌برند برخورد نمی‌شود؟ برای بهینه‌سازی تولید برق و تولید برق با استفاده از خورشید چه کاری انجام داده است؟
شاید اگر وزیر قبل از زدن این حرف‌ها اندکی به زیرمجموعه خود و عملکردش نگاه می‌کرد دیگر این سخنان کوته فکرانه را به زبان نمی‌آورد. 

کد مطلب: 109315
 
Share/Save/Bookmark