میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۰
 
 
تحلیلگر آمریکایی:
ترامپ بداند تحریم‌ها خود پیش‌شرط مذاکره با ایران هستند

یک تحلیلگر مستقر در آمریکا درباره ادعاهای دولت کشورش مبنی بر آمادگی جهت آغاز مذاکرات با ایران «بدون پیش‌شرط» گفته که تحریم‌ها خود پیش‌شرط محسوب می‌شوند.
مایکل جونز گفت: ترامپ این را درک نمی‌کند که تحریم‌ها خود پیش‌شرط هستند. راهبرد او افزایش حداکثری تهدیدها برای ارعاب شرکای مذاکره و وادار کردن آنها به اعطای امتیاز است. مشکل این راهبرد این است که هیچ طرح جایگزینی ندارد. اگر یکی از تهدیدها کارگر واقع نشود، ترامپ به یک تهدید دیگر رو می‌آورد.
دونالد ترامپ اردیبهشت‌ماه سال گذشته بعد از نقض یکجانبه تعهدات آمریکا ذیل برجام و خروج از این توافق، تحریم‌های هسته‌ای را علیه ایران بازگرداند و سیاستی موسوم به «کارزار فشار حداکثری» علیه ایران را در دستور کار قرار داده است.
ترامپ و مقام‌های دولت او ادعا کرده‌اند هدف از این سیاست‌ها «بازگرداندن ایران» به میز مذاکره است. او چندین بار اعلام کرده آماده است «بدون پیش‌شرط» با ایران گفت‌وگو کند. جمهوری اسلامی ایران با یادآوری اینکه این طرف آمریکایی بوده که میز مذاکره را ترک کرده گفته هر گونه گفت‌وگو در شرایطی معقول خواهد بود که آمریکا بعد از بازگشت به برجام تحریم‌ها علیه ایران را رفع کند.
دولت ترامپ، در جدیدترین اقدام تحریک‌آمیز علیه ایران دوشنبه تحریم‌های جدیدی اعلام کرده و با امضای یک فرمان اجرایی نهادهای مرتبط با مقام معظم رهبری را هم به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است. بسیاری از تحلیلگران در داخل خود آمریکا این تحریم‌ها را «نمادین» و فاقد آثار عملی و اقتصادی توصیف کرده‌اند و هدف از اعمال آنها را نوعی نمایش تبلیغاتی و ارسال پیام به متحدان آمریکا در منطقه مبنی بر قاطعیت علیه تهران توصیف کرده‌اند.
از جمله شاخصه‌ها در این راستا که نشان می‌دهد هدف ترامپ از اعمال تحریم‌های جدید بیش از وارد آوردن فشار اقتصادی ارسال پیام بوده این است که او در حالی روز دوشنبه یک فرمان اجرایی جدید امضا کرد که نیازی به این کار نبود. باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۲ برای اولین بار با صدور یک فرمان اجرایی زیرساخت لازم برای تحریم علیه مقام‌ها و نهادهای مرتبط با حکومت جمهوری اسلامی ایران را فراهم کرده است.
مایکل جونز هم نظری مشابه با سایر تحلیلگران درباره این تحریم‌ها ابراز کرد. او گفت: اعمال تحریم علیه رهبری عالی ایران یک ژست بی‌معنا است که برای آرام کردن کسانی طراحی شده که احساس می‌کنند ترامپ بایستی به تلافی ساقط کردن پهپاد، علیه ایران تحریم‌هایی اعمال می‌کرد.
اشاره جونز به سرنگونی پهپاد گلوبال‌هاوک توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بعد از تجاوز به حریم سرزمینی ایران در روز پنجشنبه گذشته است. یک مقام ارشد آمریکایی در مصاحبه‌ای با نشریه آبزرور ساقط شدن این هواپیما بعد از تجاوز به حریم هوایی ایران را تأیید کرده است.
ریکاردو آلکارو، تحلیلگر مسائل سیاسی مستقر در ایتالیا هم تحریم‌های جدید را اقدامی دانسته که ترامپ آنها را در پاسخ به انتقادها از او به‌دلیل عدم واکنش به ساقط شدن پهپاد آمریکایی انجام داده است.
وی گفت: ببینید، آمریکا مجبور بود به‌نوعی به ساقط شدن پهپاد که طبق اصرار ایالات متحده حین پرواز در حریم هوایی بین‌المللی صورت گرفت واکنش نشان دهد، نوعی اقدام تلافی‌جویانه بایستی اتفاق می‌افتاد. تحلیلگران کشورهای حاشیه خلیج فارس در روزهای گذشته از آنچه به ادعای آنها نرمش ترامپ در برابر ایران بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی است انتقاد کرده‌اند.

کد مطلب: 109612
 
Share/Save/Bookmark