میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۸
 
 
رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در چارچوب غیرسیاسی کردن حج توسط سعودی مطرح کرد؛
توقف جنگ در موسم حج
توقف جنگ در موسم حج
 

در چارچوب ایجاد فضای مناسب برای حجاج خانه خدا در ایام حج رئیس کمیته عالی انقلاب یمن، عربستان را دعوت کرد که به ماه‌های حرام احترام بگذارد و اجازه بدهد که با آتش‌بس در موسم حج، حجاج یمنی نیز به مکه بروند.
«محمدعلی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن از عربستان خواست تا مانع ادای فریضه حج یمنی‌ها نشود.الحوثی در مطلبی که در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد، عربستان را به امضای توافق آتش‌بس واقعی دعوت کرد و از این کشور خواست تا راه را برای حجاج یمنی جهت ادای فریضه حج که رکنی از ارکان اسلام است، باز کند.الحوثی نوشت: عربستان را به امضای آتش‌بس عملی در بیت‌الله‌الحرام که همه را در همه محورهای نبرد و رویارویی نظامی به عدم ادامه جنگ و شکستن محاصره و اجازه به یمنی‌ها برای ادای حج متعهد می‌کند، فرا می‌خوانم تا ماههای حرام به پایان برسد و احترام آن که خدا احترامش کرده، حفظ شود.
الحوثی با بیان اینکه عربستان در دو سال گذشته مانع یمنی‌ها برای ادای فریضه حج شده گفت که «عربستان است که جنگ را تحمیل کرده و توقف آن را رد می‌کند یا به آتش‌بس‌ها پایبند نیست... همه این را می‌دانند».
این مقام عالی‌رتبه یمنی گفت، همانطور که عربستان مسئول تبعات جنگ است، مسئول عدم ادای حج یمنی‌ها هم هست. شبکه خبری المسیره یمن نیز با انتشار این خبر تأکید کرد که عربستان فریضه حج را در امور سیاسی دخیل می‌کند و در همین ارتباط اکنون مانع حج حجاج قطری نیز شده است. خبر دیگر از یمن آنکه احزاب و سیاسیون یمنی با انتقاد از مماشات حزب رئیس‌جمهور پیشین یمن با درخواست آمریکا برای تحویل بندر حدیده به طرف سوم، این کار را خیانت توصیف کردند.
پس از آنکه تلاش عربستان و آمریکا برای اشغال تنها مسیر دسترسی نیروهای یمنی به دریایی سرخ در بندر حدیده در غرب یمن شکست خورد، اکنون زمزمه‌هایی از زبان نماینده سازمان ملل برای تسلیم این بندر به طرف ثالث به گوش می‌خورد. وبگاه خبری «وکالة مرصد الاخبار» (خبرگزاری دیده‌بان اخبار) یمن گزارش کرد، فراکسیون احزاب مخالف تجاوز آمریکا - عربستان در پارلمان یمن، از سخنان سفیر آمریکا در یمن درخصوص تسلیم بندر حدیده به طرف ثالث بشدت انتقاد کردند. این احزاب از اینکه سفیر آمریکا گفته که «درباره تسلیم بندر حدیده در غرب یمن به طرفی ثالث، نشانه‌هایی مثبت از برخی عناصر مورد حمایت حزب [علی عبدالله] صالح دریافت کرده» بشدت ابراز انزجار کردند. همچنین پایگاه خبری المسیره یمن نیز گزارش داد که سیاسیون از همراهی برخی طرف‌های مورد تأیید حزب «کنگره یمن» با پیشنهاد آمریکا انتقاد کرده‌اند.
این سیاسیون که هویتشان در این خبر فاش نشد، گفته‌اند که حزب «المؤتمر» (کنگره) با توطئه تسلیم بندر حدیده، ننگی بر پیشانی اعضای شریف این حزب خواهد شد... . در واکنش به تجاوزات سعودی نیز نیروهای تک‌تیرانداز ارتش یمن و انصارالله دیروز ۲ نظامی سعودی را در منطقه «عسیر» واقع در جنوب عربستان از پای درآوردند. لازم به ذکر است سعودی در عرصه داخلی نیز به کشتار مردم ادامه می‌دهد وزارت کشور عربستان در بیانیه‌ای از کشته شدن یک نیروی پلیس سعودی و زخمی شدن ۶ نفر دیگر در منطقه العوامیه واقع در شرق این کشور خبر داد.وزارت کشور عربستان مدعی شد که ساکنان العوامیه ساعت هشت و نیم صبح روز یکشنبه با بمب آتش‌زا یک خودروی گشتی عربستان را در حال انجام ماوریت در محله المسوره (زادگاه شهید شیخ نمر) هدف قرار دادند.
در حالی رژیم سعودی در باتلاق جنگ یمن و سوریه فرو رفته است که بحران اقتصادی آن را فرا گرفته است و تاثیر منفی این بحران را مردم این کشور متحمل می‌شوند. در حالی رژیم سعودی در باتلاق جنگ یمن و هزینه‌های هنگفت ناشی از تامین سلاح برای جنگ و حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه فرو رفته است که بحران اقتصادی آن را فرا گرفته و تاثیر منفی این بحران را مردم این کشور متحمل می‌شوند.
به گزارش شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه، جنگ افروزی و حمایت‌های سعودی از تروریسم بر اقتصاد این کشور تاثیر مستقیم گذاشته است، به طوری که بیش از یک میلیون نفر بیکار در این کشور وجود دارد. خبرنگار شبکه گفت: عجز و ناتوانی در اجرای سیاست‌های اقتصادی در عربستان سعودی توسط رژیم آل‌سعود و سیاست‌های خصمانه‌ای که این رژیم اتخاذ می‌کند، به بیکاری یک میلیون شهروند سعودی منجر شده است که نیمی از آنان دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

کد مطلب: 100314
 
Share/Save/Bookmark