میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۶
 
 
نوبخت: مردم اعانه و یارانه نمی‌خواهند
روحانی: 100 هزار تومان به هر نفر پرداخت می‌کنیم
نوبخت: مردم اعانه و یارانه نمی‌خواهند
 

طرح کمک معیشتی مجلس شورای اسلامی که تقریباً دو ماه از تصویب آن می‌گذرد به خاطر تأمین منابع مالی آن، از سوی شورای نگهبان رد شد.
شورای نگهبان وظیفه قانونی و شرعی خود را در تصویب یا رد طرح‌ها و لوایح و هر موضوعی که به این نهاد مربوط می‌شود انجام می‌دهد.
مجلس شورای اسلامی ایراد شورای نگهبان در زمینه تأمین مالی اجرای طرح کمک معیشتی را رفع کرده است و احتمال تأیید طرح از سوی شورای نگهبان نیز می‌رود.
محمد باقر نوبخت با انتشار نامه به رئیس مجلس محمد باقر قالیباف نوشت که «مردم ایران به جای اعانه و یارانه از مدیران خود رفع تحریم و برداشتن زانوی زور از گلوی اقتصاد ایران را با حفظ عزت‌ملی طلب می‌کنند.»
این سخن نوبخت در واقع مخالفت دولت با طرح کمک معیشتی مجلس شورای اسلامی در شرایط اقتصادی حاکم بر کشور به مردم را نشان می‌دهد.
دولت اگر منابع مالی برای اختصاص به طرح کمک معیشتی مجلس ندارد چگونه است که رئیس جمهور حسن روحانی روز گذشته در جلسه هیأت دولت اعلام می‌کند که «براساس محاسبات انجام شده برای حدود یک سوم جامعه پرداخت بسته حمایتی و معیشتی در نظر گرفته شده که به مدت ۴ ماه ( آذر، دی ، بهمن و اسفند) به ازای هر نفر ۱۰۰ هزار تومان پرداخت خواهد شد و پرداخت این بسته معیشتی در جلسه روز شنبه ستاد ملی کرونا به تصویب خواهد رسید.»
این رفتار و تصمیم دوگانه را چگونه می‌توان برداشت کرد؟ آیا دولت برای انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری برنامه ریزی می‌کند و می‌خواهد در ماه‌های پایانی دوران خود شرایطی را ایجاد کند تا مردم اقبال تازه‌ای به طیف سیاسی همراه دولت نشان دهند و در کارزار انتخاباتی به نامزد این جریان رأی دهند؟ اگر مردم به اعانه و یارانه نیاز ندارند چرا دولت و شخص رئیس جمهور اعلام می‌کنند که قرار است برای چهار ماه به یک سوم مردم نفری ۱۰۰ هزار تومان پرداخت شود؟ مردم یادشان نرفته است که قرار بود آنچنان رونق اقتصادی ایجاد شود که یارانه‌های خود را به دولت صدقه بدهند! بازی‌های سیاسی را دولت وارد مسائل معیشتی و اقتصادی مردم کرده است، مردم از دولتمردان و مسئولین خود کار و تلاش بیشتر برای حل مشکلات اقتصادی را انتظار دارند. مردم خود به خوبی‌ می‌دانند که درصد زیادی از مشکلات اقتصادی در بی‌تدبیری‌ها و سوء مدیریت‌هایی است که از سوی دولت ایجاد شده است. سخن رئیس سازمان برنامه و بودجه در باره یارانه و اعانه به مردم و رفع تحریم‌های اقتصادی درست است، اما نکته آنجا است که آیا آمریکای دوران جو بایدن قصد دارد تا تحریم‌های اقتصادی را با ورود دوباره به برجام بردارد؟ اگر چنین تصوری از سوی دولتمردان وجود دارد باید گفت زهی خیال باطل!

کد مطلب: 116146
 
Share/Save/Bookmark