میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۴
 
 
اتحاد محورهای قربانی تروریسم

عراق و سوریه در حالی همچنان از اصلی‌ترین کانون‌های تحولات منطقه هستند که ابراهیم الجعفری وزیر خارجه عراق دیروز وارد دمشق پایتخت سوریه شد. الجعفری به دعوت «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه در سفر رسمی سه روزه وارد این کشور شد و در فرودگاه بین‌المللی دمشق مورد استقبال المعلم قرار گرفت.
آخرین سفر ابراهیم الجعفری به سوریه به ۲۴ مارس ۲۰۱۵ بازمی‌گردد. وی در آن سفر که نخستین دیدار یک مقام عالی‌رتبه عراقی به سوریه از زمان آغاز جنگ این کشور در سال ۲۰۱۱ به شمار می‌رفت با بشار اسد و نیز وزیر خارجه سوریه دیدار کرد. در آن زمان محتوای دیدار آن زمان وزیر خارجه عراق با مقامات سوری درباره مقابله با تروریسم به ویژه گروهک داعش بود که بخش‌های زیادی از خاک سوریه و عراق را اشغال کرده بود. حال این سوال مطرح می‌شود که چه ضرورتی وجود دارد که دو کشور به دنبال روابط گسترده باشند و اهداف سفر ابراهیم جعفری به دمشق چیست؟
بسیاری از ناظران سیاسی بر این امر تاکید دارند که هر چند مسئله امارت داعش به پایان رسیده اما همچنان سوریه و عراق درگیر مبارزه با تروریسم و حامیان‌ آنها هستند. آنانی که نتوانسته‌اند سرنگونی نظام این کشورها را محقق سازند به دنبال استمرار بحران در سوریه عراق بوده و همچنان به حمایت از تروریست‌ها ادامه می‌دهند لذا هماهنگی میان دو کشور برای ادامه مبارزه با تروریسم امری ضروری است. نکته دیگر روند بازسازی است که باید در این دو کشور صورت گیرد. عراق و سوریه نیازمند بازسازی ویرانه‌های برجای مانده از تروریسم هستند و لذا همکاری و هماهنگی آنها در این عرصه نیز امری مهم می‌نماید. تاریخ نشان می‌دهد که وعده‌های کشورهای غربی برای بازسازی هرگز محقق نشده و کشورها گزینه‌ای جز همگرایی و نزدیکی منطقه‌ای ندارند بر این اساس دمشق و بغداد نیز این همگرایی را محور برنامه‌های خود دارند.
نکته کلان دیگر نقش دو کشور در مقاومت منطقه است که دامنه آن تا لبنان و فلسطین نیز ادامه می‌یابد. اکنون عراق و سوریه به عنوان عناصر کلیدی مقاومت ایفای نقش می‌کنند و تلاش دارند تا زمینه‌ساز برقراری امنیت در منطقه باشند لذا همگرایی و تقویت دیدگاه‌های مشترک طرفین امری ضروری می‌نماید. با توجه به آنچه ذکر شد می‌توان گفت که سفر ابراهیم جعفری اقدامی در جهت تقویت جبهه مبارزان با تروریسم علیه تروریسم و حامیان آنهاست چنانکه این روزها در کنار گروه‌های تروریستی، آمریکا، انگلیس و برخی کشورهای عربی در کنار صهیونیست‌ها و بعضا ترکیه تحرکاتی در منطقه صورت می‌دهند که مخل امنیت سوریه و عراق است و این دو کشور برای مقابله با این وضعیت نیازمند همگرایی و نزدیکی مواضع هستند چنانکه این همگرایی در نهایت توانست داعش را که ادعای تشکیل امارت عراق و شام را داشت زمین‌گیر ساخته و رویای غرب برای بهره‌گیری از تروریسم علیه منطقه را بر باد دهند. 

نویسنده: فرارمز اصغری

کد مطلب: 106444
 
Share/Save/Bookmark