میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۱۹
 
 
آیت‌الله موحدی‌کرمانی درنمازجمعه تهران:
آنهایی که در فتنه ۸۸ بودند نباید راهی در حکومت داشته باشند
آنهایی که در فتنه ۸۸ بودند نباید راهی در حکومت داشته باشند
 

امام جمعه موقت تهران گفت: آنهایی که در فتنه ۸۸ بودند نباید راهی در حکومت داشته باشند، زیرا امتحان خود را پس داده‌اند و مشخص است چه عناصری هستند.
به گزارش مهر، آیت‌الله محمدی کرمانی خطیب موقت تهران در نماز جمعه این هفته در جریان خطبه‌های اول با تسلیت سالروز شهادت م ولای متقیان علی (ع) به بیان ویژگی‌ها و جایگاه بالای امام علی (ع) پرداخت اظهار داشت: امیرالمومنین برای حکومت اسلامی شاخصه‌هایی مشخص کردند که اگر می‌خواهیم ببینیم حکومت ما اسلامی است یا خیر باید ببینیم این شاخصه‌ها در آن وجود دارد یا خیر.
وی ادامه داد: یک توصیه‌ای که امیرالمومنین به حکام داشتند این بود که می‌فرمودند «به مردم رحم داشته باشید و آنها را دوست بدارید و به آنها لطف کنید. مسئولین باید درد مردم را حس کنند و به آنها توجه کنند. امیرالمومنین فرمودند من نمی‌توانم طعام‌های مختلف بخورم در حالی که برخی نان برای خوردن ندارند یا من سیر بخوابم در حالی که عده‌ای گرسنه باشند. این درد برای مسئولین بس است که سیر بخوابند در حالی که اطراف شان تعدادی گرسنه باشند. »
آیت‌الله موحدی کرمانی دومین توصیه‌ای که حضرت علی (ع) به حکام را داشتند عدم دچار شدن به خودبینی دانست و گفت: امیرالمومنین فرمودند مراقب باشید دچار خودبینی نشوید زیرا خودبینی بهترین فرصت برای شیطان است تا کارهای نیک شما را نابود کند. سومین توصیه اینکه مسئولین باید انتقادپذیر باشند و سخنان منتقدین را بپذیرند و چهارمین توصیه در مورد کارگزاران است.
وی ادامه داد: حضرت علی (ع) در مورد کارگزاران فرمودند کسانی را که می‌خواهید پست دهید آزمایش کنید و بعد از آن انتخاب کنید، نباید بر اساس میل شخصی عمل کنید زیرا موجب ظلم است. حقوق مناسب به کارگزاران بده تا آنها به اموال بیت‌المال دست درازی نکنند، ایشان فرمودند به کسی که مسئولیت دادی رهایش نکن و ببین چه می‌کند و اگر یکی از آنها خائن شد و دست به اموال عمومی دراز کرد و این عمل به تو ثابت شد در مرحله اول تنبیه بدنی کن و تمام اموال عمومی را از او بگیرد و او را خوار ساز و خائن معرفی کن.
خطیب نماز جمعه تهران یکی دیگر از ویژگی‌های حاکم اسلامی را انتخاب افراد با سابقه خوب دانست و گفت: علی (ع) می‌فرمایند مراقب باش وزرایت سابقه بد نداشته باشند. انسان‌های پاک و متدین را انتخاب کن و در امور با آنها مشورت کن. مثلا آنهایی که در فتنه ۸۸ بودند نباید راهی در حکومت داشته باشند.
آیت‌الله موحدی کرمانی تصریح کرد: یکی دیگر از توصیه‌های حضرت علی (ع) به حکام در خصوص نیروهای مسلح بود. ایشان فرمودند نیروهای مسلح به اذن خدا قلعه‌های محکم مردم هستند که با حضورشان امنیت را برای مردم می‌آورند و زینت مردم و عزت دین هستند. اینها هستند که امنیت را برای مردم می‌آورند و مردم زمانی آرامش دارند که نیروهای مسلح سرافراز باشند. وی سفارش دیگر حضرت علی (ع) به حکام را فراموش نکردن مردم دانست و گفت: علی (ع) فرمودند مردم را فراموش نکنید و بکوشید تا مشکلات مردم را برطرف کنید، نگذارید مشکلات آنها جمع شود و به دشمنی آنها با تو تبدیل شود. خویشاوندان و دوستان تان را به دلیل دوستی به سایر مردم اولویت نده و اگر چنین کردی تو ظالم خواهی بود و خداوند در کمین ظالمین است. وای به حال کسی که به جنگ خدا برود و خداوند در فکر نابودی او باشد.
خطیب نماز جمعه تهران در ادامه سخنانش به بیان ویژگی‌های دیگری از حاکم جامعه اسلامی پرداخت و بیان داشت: علی (ع) درباره مالیات می‌فرمودند مالیات را بگیر زیرا کسانی که امنیت حکومت اسلامی استفاده می کنند باید مالیات بپردازند اما تو باید به فکر آبادانی باشی، این کار را بکن و بعد مالیات بگیر. اگر می‌خواهی مالیات بگیری از کسی بگیر که امکانات در اختیارش قرار داده‌ای زیرا اگر کسی به دنبال گرفتن مالیات باشد بدون ایجاد امکانات، کشور و شهرها را ویران کرده است.
آیت‌الله موحدی کرمانی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب درباره آمریکا گفت: رهبری در خصوص آمریکا جمله‌ای فرمودند که کیمیاست. ایشان فرمودند آمریکا دشمن ماست، گول دشمن را نخورید و مبادا به آمریکا اعتماد کنید، مادامی که ما حامی اسلام و جمهوری اسلامی هستیم و تمسک به قرآن و ائمه دارید امکان ندارد آمریکا به ما تبسم کند و اگر تبسم کند می‌خواهد ما را گول بزند.

کد مطلب: 99694
 
Share/Save/Bookmark