میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۲۴
 
 
آمریکا با نقض تمام قوانین بین‌المللی پایگاه سوریه را موشک‌باران کرد
دلخوشی دونالد به شعیرات
دلخوشی دونالد به شعیرات
 

آمریکا در حالی اقدام به بمباران بخشی از سوریه کرده است که جهانیان اذعان دارند آمریکا توان گزینه نظامی ندارد و این اقدام صرفا نوعی دلبستن به سراب برای فرار از شکست‌های داخلی و جهانی است.
آمریکا در اقدامی ناگهانی اقدام به بمباران بخش‌هایی از سوریه نمود که در نتیجه آن بخشی از پایگاه هوایی آمریکا هدف قرار گرفت این در حالی است که مقام‌های آمریکایی علی‌رغم اظهارات تندی که درباره ضرورت اقدام نظامی در سوریه مطرح کرده‌اند از بابت تبعات این تصمیم نگران هستند.
روزنامه واشنگتن‌پست از قول مقام‌های آمریکایی نوشته حضور نیروهای روسیه در سوریه و نگرانی‌های مربوط به استقرار نیروهای زمینی آمریکا در این کشور، دو مورد از عواملی هستند که تصمیم‌گیری درباره اقدام نظامی در سوریه را دشوار می‌کنند. به نوشته واشنگتن‌پست، شماری از مقام‌های کاخ سفید برای بررسی این موضوع در جلسه‌ای شرکت کردند که تا ساعت‌های آغازین پنجشنبه به طول انجامید. کاخ سفید از جمع شدن تیم امنیتی - دفاعی ترامپ در محل دیدار وی با رئیس‌جمهوری چین برای بررسی گزینه نظامی علیه دولت سوریه خبر داد. تهدیدات آمریکایی‌ها در قبال دولت قانونی سوریه اوج گرفته و به دو ناو آمریکا در شرق مدیترانه فرمان آماده‌باش داده شده است.
آمریکا با ادعای تلافی حادثه خان‌شیخون یکی از پایگاه‌های هوایی ارتش سوریه را در استان حمص موشک‌باران کردند. هدف از این حمله موشکی، پایگاه هوایی «الشعیرات» در استان حمص بوده است؛ آمریکایی‌ها مدعی‌اند که جنگنده‌های ارتش سوریه با به پرواز در آمدن از پایکاه هوایی الشعیرات به «خان‌شیخون» حمله کرده‌اند و این حمله موشکی در تلافی حمله شیمیایی به خان‌شیخون انجام شده است. رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقامات نظامی، آمار مختلفی از تعداد موشک‌های کروز شلیک‌شده به سمت این پایگاه می‌دهند که عددها بین ۴۳ تا ۷۰ موشک در تغییر است. حمله آمریکا به پایگاه هوایی شعیرات حمص واکنش‌های بسیاری را درپی داشته، اما مبرهن است که هدف واشنگتن از چنین حملاتی فقط خدمت به گروه‌های تروریستی به ویژه داعش است؛ چراکه این گروه از صبح امروز عملیات خود به سوی تدمر را آغاز کرده است.
یک مقام مسئول سعودی دولت سوریه را مسئول هدف قرار گرفتن این کشور با این حمله دانست و از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را در این خصوص قدردانی کرد. در واکنش و انتقاد به این مسئله، کشورهای روسیه و بولیوی اما خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت برای بررسی حمله هوایی آمریکا به سوریه شدند.
گروه موسوم به ائتلاف معارض سوریه ضمن استقبال از حمله آمریکا به پایگاه هوایی «شعیرات» حمص خواستار تداوم چنین حملاتی شد. وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که در حال حاضر برنامه‌ای برای حملات بیشتر علیه سوریه ندارد. وزیر خارجه آمریکا، تأکید کرد که بشار اسد دیگر جایی در سوریه ندارد و باید پس از غلبه بر داعش از طریق سیاسی او را کنار بزنیم. تنها چند ساعت پس از حمله موشکی آمریکا به سوریه، دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای از این حمله اعلام حمایت کامل کرد.
استاندار حمص اعلام کرد حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه نظامی در این استان که در راستای منافع گروهک‌های تروریستی صورت گرفت به هیچ‌وجه منجر به تغییر در مواضع سوریه نخواهد شد.
یک مقام آمریکایی مدعی شد که پیش از حمله موشکی بامداد دیروز به پایگاه ارتش سوریه، روس‌ها از این موضوع آگاه شده بوده‌اند. معاون نماینده روسیه در سازمان ملل در حاشیه نشست شورای امنیت، به آمریکایی‌ها درباره پیامدهای منفی حمله آنان به سوریه هشدار داد. وزیر خارجه آمریکا که هفته گذشته گفته بود مردم سوریه باید درخصوص حکومتشان تصمیم بگیرند، امروز نظرش عوض شد و گفت که آمریکا در حال ایجاد ائتلافی بین‌المللی برای کنار زدن بشار اسد از قدرت است. رئیس‌جمهور آمریکا هرچند تلویحا سوریه را تهدید کرد، اما نگفت برنامه‌اش در قبال این کشور چیست.
ساعتی پس از انتشار خبر بررسی گزینه نظامی علیه سوریه از سوی رئیس‌جمهور آمریکا، اردوغان بر لزوم اجرایی شدن این گزینه و حمایت آنکارا از آن حمایت کرد. رئیس‌جمهور روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، گفت اتهام‌زنی به دولت سوریه بدون انجام تحقیقات کامل، غیرقابل قبول است.
صدر اعظم آلمان گفت شورای امنیت باید در نشست دیروز خود علیه دولت سوریه قطعنامه صادر می‌کرد.
سخنگوی کاخ کرملین با محکوم کردن حمله شیمیایی اخیر در سوریه تأکید کرد، با نزدیک شدن نیروهای ارتش سوریه به پیروزی، تنها تروریست‌ها می‌توانند از حمله شیمیایی در سوریه نفع برده باشند. وزارت خارجه روسیه در واکنش به ادعاهای اخیر مقامات آمریکایی خواستار تحقیقاتی جامع درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه شد.
وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت کشورش احتمالا به اقدام نظامی آمریکا در سوریه ملحق خواهد شد اما با این وجود گفت‌وگوهای دیپلماتیک بهتر از راه نظامی است.
روسیه در بیانیه‌ای به حمله موشکی آمریکا به استان حمص سوریه، واکنش نشان داد و آن را بر خلاف حق حاکمیت کشورها و براساس یک بهانه ساختگی دانست. «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که باید مناطق امن برای پناهندگان سوری به منظور بهبودی اوضاع معیشتی و عملیات امدادرسانی افزایش یابد. ائتلاف گروه‌های مقاومت فلسطینی که متشکل از ۱۰ گروه است، تجاوز آمریکا به خاک سوریه را محکوم کرد. مایکل فالون وزیر دفاع انگلیس تأکید کرد: به نظر ما حمله موشکی آمریکا به سوریه آغازی برای یک حمله همه جانبه نیست. وزارت دفاع روسیه اعلام کرده روشن است حمله نظامی به شعیرات مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود و تاکید کرده که تاثیر این حمله از بعد نظامی چندان زیاد نیست.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به تجاوز ارتش آمریکا به پایگاه هوایی شعیرات، واقع در حمص سوریه، ضمن تجاوزکارانه خواندن این حمله، تاکید کرد که اقدام نیروهای آمریکایی، مسکو را به یاد تجاوز به عراق در سال ۲۰۰۳ انداخت که بدون اجازه شورای امنیت صورت گرفت.

کد مطلب: 98884
 
Share/Save/Bookmark