میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۸
 
 
حقایقی که مردم می‌خواستند حرف‌هایی که زده شد!
بیل خوردن به کمر خواسته‌های مردم
بیل خوردن به کمر خواسته‌های مردم
 

روز خبرنگار است اما به جای تبریک و تشویق و خوش و بش باید سخنانی را بخوانیم و تحلیل کنیم که چیزی جز افزون کردن مشکلات به بار نمی‌آورد چون به قول ضرب المثلی قدیمی«گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من است، آنچه البته به جایی نرسد، فریاد است» اما به هر حال با توجه به احترامی که به مخاطبان قائلیم که قبل از پخش صحبتهای رئیس‌جمهور سوالاتشان را از او پرسیدند سوالات مردم را در سخنان روحانی جست و جو خواهیم کرد، قطعا می‌دانید که بسیاری از کامنتهای مردم قابل چاپ نبوده هر چند که در پایگاه‌های خبری منتشر شده است.
مردم از زمانی که فهمدیند قرار است رئیس‌جمهورشان بعد از چندبرابر شدن ارز و کاهش شدید ارزش پول ملی با آنها سخن بگوید به سایت‌ها مراجعه کرده و سوالاتشان را نوشتند شاید تیم اطلاع رسانی دولت وقت کرد و جواب داد، با سانسوری خودخواسته از آن خودساخته‌های اجباری برخی از سوالات و سخنان مردم به رئیس‌جمهوری را برایتان نقل می‌کنیم، باور بکنید یا نه اینها حرفها و سوالات مردم است(نقطه‌چین‌ها سانسورهای ماست):
تا حال چه کرده‌اید بجای چه خواهیم کرد و همچنین مردم و مجموعه نظام در این جنگ اقتصادی از نظر شما متحدانه چه کنند؟ (ناشناس)
یکبار دیگه حرف‌های سال ۹۲ و ۹۴ و ۹۵ و ۹۶ را تکرار کن یکبار هم مصاحبه با لیدر تبلیغاتی خودت (رشیدپور) را پخش کن (ناشناس)
نقش صرافی‌های مرتبط با ... بحران ارزی رو انکار می‌کنی؟! با تاریخ چه خواهی کرد ...؟ (ناشناس)
با کدام صابون روی تاریخ را خواهی شست؟ (ناشناس)
فقط بگه چرا اینقدر فساد و دزدی و رانتخواری و تخلف زیاد شده؟ (علی)
اگر تحریم‌ها دوباره آغاز شد راهکارتان چیه؟ باز هم مذاکره؟ (سپرده‌گذاران نابود شده)
از ۲۳۰ کشور جهان، چند کشور وجود دارد که در طی ۵ سال، دلار و یورو و سایر ارزها سه برابر شده است؟ در ضمن چنین فاجعه‌ای هر چند سال تکرار شده است. حداقل در خاورمیانه که وجود ندارد اگر دوستان هم پاسخ دهند ممنون هستم. (محمد)
سلام به همه ی هموطنان، دلم خیلی برای خودمان می‌سوزد، روحانی به هیچ سوالی پاسخ نخواهد داد. خود راخسته نکنید... (ناشناس)
چرا دلار از ۳۸۰۰ شد ۱۰۰۰۰ تومان؟ چرا اقتصاد داخلی ما اینقدر به دلار وابسته است؟ (ناشناس)
به نظر من دولت بايد خسارت كاهش ارزش پول مردم و حقوق كارمندان و كارگران را به نوعي جبران كند آن فردي كه به نظام و حكومت اعتماد كرده پولش را در بانك گذاشته امروز ٧٠ درصد ارزش ان را از دست داده چه كسي جوابگوي اين سرقت پنهاني او خواهد بود ان كارمند و كارگري كه حقوق ميگرفته در مدت ٦ ماه ٧٠ درصد ارزش حقوق او ناپديد شده كي جوابگو اين وضع خواهد بود بالاخره بايد به نوعي جبران شود و آن فرد كه به شما اعتماد نكرده و پولش را تبديل به سكه و ارز و طلا و ملك نموده ارزش پولش وا حفظ نموده و در مواردي بيشتر هم شده اقاي رئیس‌جمهور بايد فكري اساسي براي اين وضع بنمايند. (ناشناس)
آیا برنامه‌ای برای جبران ضرر سپرده‌گذاران بانکی که یک عمر سرمایه خودشون رو تو بانک‌ها گذاشته بودن دارید؟ چون این سخنگوی شما و رئیس بانک مرکزی شما بود که با حباب حباب کردن و ارز و سکه نخریدن گفتن باعث شد ما ارز و سکه نخریم و مسئولیت مستقیمش به عهده شماست. چه فرقی بین کسایی که موسسات غیر مجاز پولشون رو خورده بودن و پولشون رو برگردوندید وجود داره با سپرده‌گذارانی که تو بانک‌های معمولی و مجاز سرمایه‌هاشون به خاطر سیاست‌های نادرست شما و کابینه شما از بین رفته؟ چه زمانی سود بانکی رو می‌برید بالا تا این اندک سرمایه هم به طور کامل از بین نره؟ آیا انتظار دارید الان که دلار به ۱۲۰۰۰ رسیده و سکه یک روز ۱ میلیون می‌ره بالا و روز بعد یک میلیون میاد پایین بریم ارزش و سکه بخریم؟وضع معیشتی حقوق بگیران و به ویژه فرهنگیان اصلا برای شما مهمه و اگه هست چطور می‌تونید به افزایش ۸ درصدی حقوق راضی باشید؟با وجود سه برابر شدن قیمت ارز چطور ادعای تورم تک رقمی دارید؟ وقتی ریال ارزشی نداره و مبنای همه قیمت‌ها دلاره چرا حقوق‌ها رو به دلار پرداخت نمی‌کنید؟ چطور می‌تونید مردم رو به مقاومت دعوت کنید وقتی خودتون و فرزندانتون زندگی‌های اشرافی دارید؟ (رضایی)
اصلا چرا کاندیدا شدی؟ (لادن)
چرا وزرا و معاونین ناکارآمد رو به هر قیمتی نگه میداری؟ چرا افراد دوتابعیتی (که قسم وفاداری به کشور دیگه رو خوردن) تو پست‌های حساس قرار میدی؟ چرا فامیلی خودت، داداشت و پسرت با هم فرق دارن؟ آخرشم بگو دختر و دامادت تو اتریش از زندگیشون راضین؟ نمی‌خوان برگردن به کشور تحت مدیریت پدر؟!!! (لادن)
آقای روحانی؛ لطفاً بجای آمریکا و برجام و حواشی به ملت بگو چرا آمدی؟ چرا اصرار داری باشی؟ (ناشناس)
روحانی به لاریجانی نامه نوشت؛ به مجلس می‌آیم و حقایق را می‌گویم / سؤال از رئیس‌جمهور در چارچوب قانون اساسی نبود / مشروعیت من و شما از آرای مردم است. آقای روحانی مگر بنا بود به مجلس بیایی و دروغ بگویی. و اما بدانید با وضع آشفته‌ای که به وجود آورده‌ای ‌کسی از سر و صدای بلندت نمی‌ترسد اگر مجلسیان مرد باشند. از این هیاهو‌ها نترسند و بلند و با هم بگویند روحانی تو بیا و هرچه دل تنگت می‌خواهد بگو ولی توان شنیدن حقایق را هم داشته باش. (دوست)
شما بفرمایید مگه پول سپرده گذاران مؤسسات مالی و اعتباری ندادن؟ فرقی هست آیا؟ تازه این مورد استحقاق بیشتری هم هست. بیشتر مردم متوجه نیستن که چه بلایی سرشان آمده، این مطالبه جدی است. (نسترن)
ریاست محترم جمهور شما فرمودید حقوقدانید پس چرا از تحریم‌های داخلی کانون‌های وکلا علیه حقوقدانان جلوگیری نمی‌کنید مگر غیر این است که افزایش وکیل سبب کاهش حق‌الوکاله است تا دیگر کمتر وکیل نجومی در کشور داشته باشیم.
بعد از این گرانی افسار گسیخته و پرش اقتصادی چه امیدی برای خانواده‌ها و فرزندانشان هست؟ مبتنی بر تجربیات قبل، هیچ وقت قیمت‌ها به کانال‌های اولیه باز نخواهد گشت. چرا ... و فساد‌های از این دست باعث بدبختی جوانان این مملکت شدند؟ تا به حال فکر کرده‌اید که در این شرایط چطور یک جوان باید تشکیل زندگی دهد یا به چه نحو باید هزینه‌های زندگی را تامین کرد؟
انتظار دارم رئیس‌جمهور مثل بسیاری از روسای جمهور دنیا مستقیم با مردم صحبت کند نه با سوال و جواب مجریان.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم ما کاملاً در طول سال‌های گذشته تجربه بسیار خوبی هم از مقامات آمریکایی و هم از دولتمردان ایران دارند، گفت: کسانی که امروز دولت را در ایران در اختیار دارند از ابتدا شعارشان تعامل، مذاکره، گفت‌وگو و میز مذاکره بوده و بر همین مبنا هم پیش رفته اند و حتی با آمریکایی‌ها و بقیه مذاکره کرده‌اند. ما در طول دو سال به صورت مداوم مذاکراتی داشتیم که به نتیجه‌ای رسید که کم و بیش آمریکایی‌ها اجرا می‌کردند و بقیه متعهد بودند و ایران هم کاملاً متعهد بود. ابتدای مصاحبه با طرح مسایل بین‌المللی شروع شد و همین نشان از نگرفتن اهمیت صحبت و درد دل داخلی‌ها بود که البته هم می‌تواند به مجری برگردد که سوال کرد و هم رئیس‌جمهوری که متذکر نشد مسایل مهمتری در داخل است.
روحانی در ادامه صحبت‌های تکراری درباره خروج امریکا از برجام داشت و گفت: «اروپا امروز روبه‌روی آمریکا ایستاده در حالی که همیشه متحد آمریکا بوده است، ما امروز در سراسر جهان تنها نیستیم یعنی همه کشورهای جهان به جز چند کشور معدود حامی و طرفدار ایران هستند و ایران را به عنوان، متعهدی که قابل اعتماد است و به عنوان کشوری که در هر تعهدی قابل اعتماد است، می‌شناسند.» اما نگفت این سخنان چه دردی از مردم دوا خواهد کرد!
روحانی در ادامه این گفتگوی زنده تلویزیونی در پاسخ به سوالی درباره نوسانات اخیر ارزی و تصمیماتی که در این خصوص اتخاذ شده است ، گفت:« یکسری مشکلات و بیماری‌های اقتصادی داریم که مربوط به این دولت و دولت قبل هم نیست. برخی از آن مربوط به قبل انقلاب و برخی از آن مربوط به ادامه آن و بعد از انقلاب است. مشکلاتی که در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری وجود دارد اینها مشکلات سال‌های کشور ماست که در یک شرایطی بروز و ظهور پیدا می‌کند. موضوع نقدینگی یکی از مواردی است که وقتی در یک شرایطی به حرکت در می‌آید، تخریب‌هایی را بوجود می‌آورد، چرا نقدینگی حرکت می‌کند؟ بخاطر اینکه اعتماد مردم نسبت به آینده متزلزل می‌شود، چرا ارز بالا و پایین می‌شود به غیر از مسأله نقدینگی داخلی، دسترسی ما به ارز مورد بحث است ممکن است ارز به اندازه کافی داشته باشیم و روابط بانکی ما با دنیا یا مسأله ورود اسکناس به ایران، طلا و یا امثال اینها در یک شرایطی تغییر بکند و اینها همه دست به دست هم می‌دهد و توقعات و انتظاراتی برای آینده که انتظارات تورمی است را ایجاد می‌کند.»
روحانی البته این را گفت که« امروز رئیس‌جمهور، وزرا و معاونین تمام دستگاه‌های دولت و قوای دیگر دنبال رفع مشکلات هستند. جلسات سه قوه‌ای که داریم مجلس شورای اسلامی همه در این کار همکاری می‌کنند، به نظر من اگر مردم ، دولت و قوای ما همه در کنار هم قرار بگیرند اولاً هیچ‌کس نمی‌تواند ما را شکست دهد و هیچ وقت این تحریم‌ها نمی‌تواند به ما فشار آورد و برایمان مشکلات درست کند و در مقابل فوائدی هم دارد و می‌توانیم حتماً به سلامت از آن عبور کنیم.» اما نگفت که دقیقا کی این اتفاقات حل خواهد شد!
او درباره احتمال جنگ هم تحلیل‌هایی ارائه کرد و دوباره تَکرار کرد که مردم نگرانی نداشته باشند. 

نویسنده: سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 105544
 
Share/Save/Bookmark