میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۴
 
 
آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی دارفانی را وداع گفت
قلب یار امام و رهبر انقلاب از تپش ایستاد
قلب یار امام و رهبر انقلاب از تپش ایستاد
 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عصر روز گذشته دارفانی را وداع گفت.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از آن که با عارضه قلبی مواجه شد به بیمارستان شهدای تجریش انتقال یافت اما تلاش پزشکان برای احیای وی به نتیجه نرسید و یار دیرین حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی در سن ۸۲ سالگی پس از سال‌ها مبارزه به دیدار حق شتافت.
معاون درمان وزیر بهداشت در خصوص اقدامات پزشکی انجام شده برای آیت الله هاشمی رفسنجانی از تلاش ۹۰ دقیقه‌ای تیم پزشکی بیمارستان شهدای تجریش برای احیای آیت الله هاشمی رفسنجانی خبر داد و گفت: ایشان در ساعت ۱۸ یک‌شنبه به طور ناگهانی دچار ایست کامل قلبی شدند. ایشان بلافاصله به یکی از بیمارستان‌های تهران منتقل شده و در اورژانس با حضور یک تیم کامل پزشکی و مجرب عملیات احیا آغاز شد. اما متاسفانه در ساعت ۱۹:۳۰ تلاش پزشکان بی‌نتیجه ماند و روح ایشان به ملکوت اعلی پیوست. 

کوتاه از زندگی یار انقلاب
آیت الله هاشمی رفسنجانی که پیش از انقلاب اسلامی از یاران حضرت امام (ره) بود بارها از سوی ژيیم شاه به زندان افتاد و شکنجه شد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیت‌های سنگین و حساسی را بر عهده گرفت. مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از اعضای تأثیر گذار در شورای عالی انقلاب بود، وی نخستین رئیس مجلس شورای اسلامی بود.
آیت الله هاشمی رفسنجانی همچنین در سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ به عنوان چهارمین رئیس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد. او در کارنامه مدیریتی خود همچنین در همه دوره‌های مجلس خبرگان رهبری نماینده بود و از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ ریاست این مجلس را بر عهده داشت. او بیش از ۵۰ سال از عمر خود را در راه انقلاب اسلامی صرف کرد.
مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۸۴ در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد که در دور دوم از محمود احمدی‌نژاد شکست خورد.
آقای هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۹۲ برای چهارمین بار در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شد که صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان احراز نشد. او در این دور از انتخابات از آقای روحانی حمایت کرد. البته مواضع مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجان در جریان فتنه ۸۸ باعث برخی انتقادات از او شد.
فعالیت‌های سیاسی آیت الله هاشمی رفسنجانی تا پایان عمر او ادامه داشت. کتاب خاطرات او در چند جلد به چاپ رسیده است. بخشی از خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی به چند سال پیش باز می‌گردد که هنوز تدوین و به چاپ نرسیده است.

پیام تسلیت چهره‌های مختلف
سران قوا، رئیس مجلس خبرگان رهبری، اعضای شورای نگهبان و برخی از اعضای هیئت دولت از جمله شخصیت‌هایی بودند که در پیام‌هایی جداگانه فقدان رئیس‌مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفتند.
همچنین در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی هیات دولت بیانیه ای را بدین شرح صادر کرد:
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
عالم مجاهد ، انقلابی نستوه و یار دیرین حضرت امام رضوان الله تعالی علیه که عمر پر برکت خود را در شکل گیری انقلاب اسلامی ، استقرار نظام جمهوری اسلامی و ایفای مسئولیت های خطیر در اداره کشور و دفاع مقدس سپری کرد به دیدار معبود شتافت . نام ، یاد و آموزه های آن یار سفر کرده همواره بر تارک ایران و انقلاب اسلامی در درخشش و الگوی وفاداران به آرمان های انقلاب اسلامی خواهد بود.
هیات دولت جمهوری اسلامی ایران این ضایعه بزرگ را به حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه، مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی، علما و مراجع بزرگوار تقلید، خانواده گرامی ایشان و ملت شریف ایران تسلیت عرض می‌کند و به مناسبت تجلیل از این یار دیرین امام و رهبری سه روز عزای عمومی و روز سه شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۵ را تعطیل عمومی اعلام می‌کند و ملت قدر شناس ایران را به شرکت با شکوه و تاریخی در مراسم تشیع پیکر پاک ایشان دعوت می‌نماید.

بازتاب درگذشت هاشمی در رسانه‌های خارجی
خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در رسانه‌های خارجی بازتاب گسترده‌ای داشت. آنها پس از اطلاع از درگذشت او به انتشار اخبار آن پرداختند. خروجی‌های عربی، فرانسوی و انگلیسی خبرگزاری فرانسه، خبرگزاری‌های مختلف عربستان از جمله العربیه و الشرق‌الاوسط، خبرگزاری الحیات لبنان، شبکه خبری بی‌بی‌سی انگلیس، خبرگزاری آناتولی ترکیه، خبرگزاری رویترز، خبرگزاری آُوشیتدپرس، شبکه خبری سی‌بی‌سی کانادا، شبکه خبری دویچه‌وله آلمان و بسیاری از خبرگزاری‌های دیگر، خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را اکثراً با عنوان رئیس‌جمهور اسبق ایران و بعضاً با عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، منتشر کردند.

کد مطلب: 98154
 
Share/Save/Bookmark