میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۴
 
 
راز دستاورد بزرگ عملیات اخیر آمریکا در یمن برملا شد
رسوایی ویدئوهایی متعلق به ۱۰ سال قبل!
رسوایی ویدئوهایی متعلق به ۱۰ سال قبل!
 

پس از آنکه فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا بخشی از ویدئوهای به دست آمده در جریان حمله اخیر نیروهای ویژه این کشور علیه سران القاعده یمن را منتشر کرد، مقامات دفاعی آمریکا تصدیق کردند که این ویدئوها ظاهرا متعلق به ۱۰ سال پیش بوده و چیز جدیدی ندارد.
به گفته مقامات وزارت دفاع آمریکا تاریخ این ویدئوها مربوط به ۱۰ سال پیش است و شباهت زیادی به پیام‌های آموزشی که القاعده سال ۲۰۰۷ در اینترنت منتشر می‌کرد، دارد.
کشف این مساله سبب شد که فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا یک کنفرانس خبری را به منظور مانور دادن روی اطلاعات جمع‌آوری شده در جریان حمله مذکور در یمن لغو کند.
مقامات پنتاگون همچنان معتقدند که این ویدئو از اهمیت اطلاعات جمع‌آوری شده در جریان حمله روی یکشنبه گذشته توسط نیروهای ویژه آمریکایی در یمن کم نمی‌کند.در جریان این حمله یک عضو نیروهای ویژه آمریکا و ۱۴ شبه نظامی کشته شدند.مقامات پنتاگون می‌گویند که اکنون معتقد هستند در این حمله غیرنظامیانی شامل کودکان نیز کشته شدند و این نخستین حمله انجام شده از سوی ارتش آمریکا به دستور دونالد ترامپ بوده است.جف دیویس، سخنگوی پنتاگون گفت: این که این ویدئوها کی ساخته شدند مهم نیست اما حقیقتی که در این ویدئوها هست نشان می‌دهد که شبه‌نظامیان چه کسانی هستند و چه کارهایی انجام می‌دهند.
کاخ سفید نیز از این عملیات ویژه در یمن دفاع کرده و این عملیات را به رغم کشته شدن یک نظامی آمریکایی به نام "ویلیام اوونز" به عنوان یک حمله "به خوبی برنامه‌ریزی و اجرا شده" تحسین کرد.مقامات کاخ سفید گفتند: اطلاعاتی که در این حمله پرخطر جمع‌آوری شدند شامل اطلاعات به دست آمده از لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های همراه شبه‌نظامیان بوده و می‌توانند به جلوگیری از حملات تروریستی در آینده کمک کنند.
خبر دیگر از یمن آنکه مردم شهر «لودر» استان ابین یمن، ۱۳ نفر از عناصر تروریست القاعده را از پای درآوردند.شبکه خبری اسکای نیوز گزارش داد که نیروهای این شهر بار دیگر موفق شدند عناصر القاعده را از شهر بیرون کنند.بر اس این گزارش، در این درگیری ۱۳ نفر از تروریست‎های القاعده کشته شدند.
از سوی دیگر در ادامه تجاوزات سعودی، جنگنده‌های عربستان سعودی قایق‌های ماهیگیران را در جزیرۀ طرفه در دریای سرخ در استان حدیده بمباران کردند که در اثر آن ‌یک غیرنظامی جان باخت و شش غیرنظامی زخمی شدند.این در حالی است که چند ساعت قبل از این حملات، جنگنده‌های سعودی بخش صرواح در استان مارب در مرکز یمن را بمباران کردند. در اثر اصابت موشک به یک خودرو در منطقۀ مذکور یک نفر کشته شد و سه تن زخمی شدند.جنگنده‌های عربستان خانه‌ها و فروشگاه‌های بخش مخاء در استان تعز در جنوب غرب یمن را بمباران کردند که در اثر آن ۲ تن کشته و شماری دیگر زخمی شدند.
در همین حال در حملات خمپاره‌ای مزدوران سعودی به منازل مسکونی در منطقۀ آل‌حمید در بخش نهم در استان صنعا ۲ زن و یک کودک جان باختند.این گزارش همچنین از حملات جنگنده‌های عربستان به بخش‌های متون و مصلوب در استان جوف و بخش نهم در استان صنعا حکایت دارد.در همین حال بر اساس گزارش‌ها آشوب در زندان مرکزی صنعا نیز پنج کشته برجا گذاشته است.عبدالسلام الضالعی، مدیر این زندان، از درگیری میان زندانیان و نگهبانان زندان مرکزی در صنعا خبر داد و گفت این درگیری در پی مجادلۀ لفظی میان یک زندانی و یک نگهبان رخ داد .بر اساس گزارش پایگاه خبری آرتی روسیه، در این درگیری‌ها پنج نفر کشته و ۳۵ تن زخمی شدند.
در این ناآرامی، زندانیان چند خودرو و دو اتاق ساختمان زندان را به آتش کشیدند که با دخالت نیروهای امنیتی و یگان ویژه، اوضاع تحت کنترل درآمد.کشور فقیر یمن، از فروردین ۱۳۹۴ هدف حملات هوایی ائتلاف تحتِ امر عربستان قرار گرفته است.مسئول رسانه‎ای حزب «کنگره مردمی» یمن به ریاست علی عبدالله صالح، تغییر سیاست سازمان ملل در برابر یمن را خواستار شد و گفت: چرا نماینده سازمان ملل کشتار کودکان یمن توسط عربستان را هیچ گاه محکوم نمی‏کند؟منبع رسانه‏‌ای افزود: «اسماعیل ولد شیخ» فرستاده سازمان ملل به یمن همانطوری که انهدام ناوچه سعودی در سواحل و آب های سرزمینی یمن را محکوم می کند، کشتار مردم بی‌گناه یمن به دست عربستان را هم محکوم کند.

کد مطلب: 98424
 
Share/Save/Bookmark