میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۲
 
 
قطار کناره‌گیری اعضای کابینه رئیس جمهور آمریکا به وزارت خزانه‌داری رسید
تنهایی ترامپ در شب کریسمس
تنهایی ترامپ در شب کریسمس
 

همزمان با انتشار اخباری مبنی بر قوت گرفت کناره‌گیری وزیر خزانه‌داری آمریکا رئیس‌جمهور آمریکا در توییتی گلایه‌آمیز گفت تنها در کاخ سفید منتظر است تا بلکه دموکرات‌ها با او برای ساخت دیوار در مرز مکزیک توافق کنند.
سال ۲۰۱۸ در حالی به روزهای پایانی می‌رسد که رئیس جمهور آمریکا هر روز بیش از گذشته در تنهایی و رفتن یارانش قرار می‌گیرد که نشانگر تزلزل در ساختار آمریکا و بحران‌های درونی و بیرونی این کشور است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا همزمان با جشن‌های سال نوی میلادی در این کشور، با لحنی گلایه‌آمیز گفت همچنان در کاخ سفید انتظار می‌کشد، بلکه دموکرات‌ها در موضع خود تجدید نظر کرده و با او برای تخصیص بودجه جهت ساخت دیوار در مرز مکزیک، کنار بیایند.
ترامپ که پس از تعطیلی دولت به واسطه اختلاف با دموکرات‌ها و عدم تصویب بودجه موقت سفرش به تفرجگاه شخصی‌اش در «مار آ لاگو» در فلوریدا را لغو کرده، در توییتر نوشت: «من تنهای تنها در کاخ سفید هستم (بیچاره من) و منتظرم تا دموکرات‌ها بازگردند و در مورد مسئله فوق‌العاده ضروری امنیت مرزی، توافق کنند. همین دموکرات‌هایی که نمی‌خواهند معامله کنند، روزی چنان خسارتی به کشور وارد می‌کنند که به مراتب بیشتر از این پولی است که الان برای ساخت دیوار داریم در موردش صحبت می‌کنیم. مسخره است.»
در پی خودداری سناتورهای دموکرات از پذیرش درخواست ترامپ برای تخصیص بودجه حدود ۶ میلیارد دلاری به پروژه ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک، دولت آمریکا از بامداد شنبه به دلیل نداشتن بودجه مصوب، وارد وضعیت موسوم به «تعطیل» شده است. در این وضعیت، فعالیت‌های غیرحیاتی دولت از جمله در ۹ وزارتخانه متوقف شده و چند صد هزار کارگر تا زمان تخصیص لایحه جدید بودجه دولت، حقوق دریافت نمی‌کنند.
در این میان در ادامه گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای درباره احتمال اخراج رئیس بانک مرکزی آمریکا موسوم به «فدرال رزرو» توسط رئیس‌جمهور این کشور، حالا یک رسانه آمریکایی خبر داده که «دونالد ترامپ» در اندیشه برکنار کردن وزیر خزانه‌داری این کشور است. در روزهای گذشته برخی رسانه‌ها از قبیل رویترز گزارش دادند که رئیس‌جمهور آمریکا در محافل خصوصی از احتمال اخراج «جروم اچ. پاول» رئیس «فدرال رزرو» (بانک مرکزی) این کشور سخن گفته بود.
«دونالد ترامپ» در روزهای اخیر نسبت به افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا به شدت انتقاد کرده و حتی در توئیتر خود نوشت: «تنها مشکلی که اقتصاد ما دارد، مشکل فدرال رزرو است. آنها نسبت به بازار اصلا هیچ حسی ندارند و ضرورت جنگ‌های تجاری یا دلارهای قدرتمند را نمی‌فهمند».
این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که ئارزش دلار آمریکا در مقابل ین ژاپن به دنبال هرج و مرج سیاسی در واشنگتن، به پایین‌ترین میزان در چهار ماه گذشته رسید. روند کاهش ارزش دلار آمریکا در برابر ین ژاپن ادامه یافت و به پایین‌ترین میزان خود در چهار ماه گذشته رسید. به دنبال تعطیلی دولت ترامپ و درگیری کاخ سفید با بانک مرکزی آمریکا سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند کمتر سراغ دارایی‌هایی بروند که ریسک بالایی دارد.
در معاملات دیروز هر دلار آمریکا با کاهش ۰.۲۷ درصدی ۱۱۰.۱۲ ین ژاپن معامله شد. این پایین‌ترین سطح ارزش دلار در برابر ین از ماه اوت گذشته است. در هفت روز گذشته ارزش دلار در برابر ین با روندی نزولی مواجه بود.
در معاملات دوشنبه که به دلیل تعطیلات سال نو میلادی در مدت زمان کوتاه‌تری برگزار شد و در حالی که تحولات واشنگتن به نگرانی‌های سرمایه‌گزاران درباره کاهش رشد اقتصاد جهانی در سال آینده افزوده است، سهام آمریکا بیش از ۲ درصد کاهش یافت و بهای نفت با کاهش بیش از ۶ درصدی روبرو شد. شاخص نوسانات وال استریت (VIX)، که میزان نوسانات ضمنی سهام را اندازه گیری می‌کند و اغلب به عنوان ترس سنج سرمایه گذاران در نظر گرفته می‌شود به ۳۶.۱۰ افزایش یافته است، بالاترین نرخ از ۶ فوریه، زمانی که تا ۵۰.۳۰، افزایش یافت.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز دوشنبه، تنها چند روز پس از آنکه در گزارشی فاش شد او در مورد اخراجِ «جروم پاول»، رئیس فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا)، با مشاوران خود مذاکره‌ای داشته است، فدرال رزرو را به باد انتقاد گرفت و آن را «تنها مشکل» اقتصادِ آمریکا توصیف کرد. «کمیته بازار باز فدرال» روز چهارشنبه هفته گذشته به افزایش ۲.۲۵ تا ۲.۵ درصدی نرخ بهره رأی مثبت داد. تصمیمی که با مخالفت شدید ترامپ روبرو شد؛ زیرا رئیس جمهور آمریکا از ماه های گذشته تاکنون همچنان تأکید دارد که نرخ بهره در آمریکا نباید افزایش یابد.
دونالد ترامپ از جمله مخالفان سرسخت افزایش نرخ بهره در آمریکا است. وی پیش از این هم در ماه اکتبر سال جاری میلادی اعلام کرده بود ممکن است از انتخاب جروم پاول به عنوان جانشین «جنت یلن»، رئیس سابق بانک مرکزی آمریکا پشیمان شود. جنت یلن اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی از سمت خود به عنوان رئیس بانک مرکزی آمریکا کناره گیری کرد.

کد مطلب: 107344
 
Share/Save/Bookmark