میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۱
 
 
مردم برای جهش تولید گام خود را برداشتند،نوبت گام دولت است
براساس موارد تئوریک در همه جای دنیا این موضوع تعریف شده که منابع بانک‌ها فقط و فقط برای تامین مالی کوتاه مدت زیر یک سال استفاده شود...

براساس موارد تئوریک در همه جای دنیا این موضوع تعریف شده که منابع بانک‌ها فقط و فقط برای تامین مالی کوتاه مدت زیر یک سال استفاده شود و بعد از آن باید به سراغ بازار سرمایه بروند تا با آن پروژه اجرا کنند. بازار سرمایه امروز مملو از ابزارهایی است که می‌تواند مردم را در منفعت، اجاره، اوراق صکوک ،ساخت و تولید مشارکت دهد. البته امروز مردم به دنبال خرید سهام هستند. آنچه که امروز برای تامین مالی بسیار بسیار مهم است، آنست که ما افزایش سرمایه شرکت‌ها را از محل آورده آن ببینیم و در حقیقت به مردم بگوییم منابع بیاورید تا طرح توسعه یک شرکت معدنی یا فولادی اجرا شود.
در این میان یک پارادوکس وجود داردزیرا شرکت‌های ما حدود ۲۰ درصد سهام شناور آزاد دارند و ۸۰ درصد سهامدار عمده هستند . ۲۰ درصد سهامداران خرد که امروز شاید حاضر باشند در افزایش سرمایه شرکت کنند اما اگر افزایش سرمایه از محل آورده رخ دهد ممکن است سهامداران عمده به دلیل اینکه ممکن است مالکیت خودش را از دست بدهد،حاضر نباشد تنبه افزایش سرمایه بدهد. در شرایط کنونی باید تکلیف شود که شرکت‌های بزرگ و سهامداران عمده افزایش سرمایه بدهند آن هم افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی نه از محل آورده نقدی چرا که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی تنها تقویم کردن دارایی های قبلی است. باید بگویم سهامداران عمده یا پول بیاور یا اینکه حق تقدم هایت را به مردم بفروشد یا به آنها واگذار کن تا آنها پول بیاورند و آن پول وارد شرکت شده و منجر به اجرای طرح‌های توسعه‌ای شود. حداقل بگویند در شش ماهه اول؛ ۵۰ شرکت اول بورس که عمدتا شرکت هایی هستند که در خط مقدم تولید کشور فعالیت می‌کند باید۲۰، ۳۰ و ۵۰ درصد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی داشته باشند. در این مسیر یک مجوز افزایش سرمایه را سازمان بورس باید بدهد و یکسری کارها را هم اداره ثبت و سایر بخش‌های مرتبط باید انجام دهند اما همه این کارها را می توان در یک هفته انجام داد و آن را اجرایی کرد. از زمانی که پول وارد شرکت شد ما می توانیم نسبت به تولید اقدام کنیم.
تولید پتروشیمی را بهتر کنیم، تولید فولاد مان را بیشتر کنیم ،معادنمان سه برابر کنیم و در نهایت از خام‌فروشی جلوگیری کنیم. در حال حاضر ۵۰ درصد از مواردی که مقام معظم رهبری در این چند سال در حوزه اقتصادی از سیاستمداران ما خواستند ، آماده است. ۵۰ درصد آن بخشی است که مردم پول آوردند برای رسیدن به ایجاد زنجیره ارزش درجهت جلوگیری از خام‌فروشی، برای اتکا به تولید داخل ،خودکفایی، جهش تولید و بهبود کیفیت کالاهای تولید داخل. اگر کسی گفت ما صرفاً با افزایش شاخص به جهش تولید می رسیم این حرف کاملا غیر کارشناسی است .ما به جهش تولید می رسیم به شرطی که منابعی وارد شده به بازار سرمایه در تولید سرمایه‌گذاری شود.امروز مردم گام خودشان را در راستای بیانات مقام معظم رهبری برداشته اند ؛به شرطی که گام دولت ،سیاست گذاران مجریان هم برداشته شود.تخصیص سرمایه مردم در مسیر تولید. 

نویسنده: محمود رضا خواجه نصیری
نایب رئیس شرکت بورس و اوراق بهادار

کد مطلب: 113644
 
Share/Save/Bookmark