میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
روحانی در جمع مدیران ارشد وزارت‌خارجه:
جنگ با ایران مادر همه جنگ‌هاست
با یک آدم‌کش مذاکره نمی‌کنیم
جنگ با ایران مادر همه جنگ‌هاست
 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه صلح با ایران مادر همه صلح‌ها است و جنگ با ایران مادر همه جنگ‌ها است، گفت: آمریکایی‌ها نمی‌توانند امنیت ما را خدشه دار کنند و منتظر امنیت باشند.
حسن روحانی که با حضور در وزارت امور خارجه با محمدجواد ظریف دیدار کرد، در جمع معاونین و مدیران ارشد این وزارت خانه اظهار کرد: سیاست خارجی ویژگی خاصی دارد و یک روابط تنگاتنگی با ملت دارد. مشخصه یک ملت، محدوده‌ای است که داخل را از خارج جدا می‌کند، در واقع مرزهای جغرافیایی و مرزهای سیاسی و خودی و بیگانه، ملیت و همبستگی ما را کامل تر می‌کند.
روحانی گفت: وقتی ما می گوییم سیاست خارجی یعنی نحوه تعامل یک ملت با دیگر کشورها با بیرون، با دیگران، بنابراین سیاست خارجی نمی تواند سیاستی باشد که مربوط به یک فرد، یک حزب یا یک جمع باشد، بلکه مربوط به کل ملت ایران است.
وی با بیان اینکه وزیر امور خارجه ما هم وقتی در سیاست خارجی حرفی می زند به عنوان یک ملت و یک کشور صحبت می‌کند، نه یک فرد و نه یک جناح، افزود: بنابراین سیاست خارجی ما باید یکپارچه باشد اگر ملت یکپارچه را می‌خواهیم، آن ملتی توانمند و قدرتمند است و می‌تواند در مسیر خودش پیشرفت داشته باشد که یک پارچه باشد.
روحانی با بیان اینکه برخورداری از استقلال در سیاست خارجی برای ما یک افتخار به حساب می‌آید اما شاید برخی از کشورها از این افتخار محروم باشند، تاکید کرد: آنچه در سیاست خارجی برای ما مهم است اینکه وزارت امور خارجه به عنوان نیروهای تخصصی و کارشناس در امر سیاست خارجی و روابط خارجی به حساب می‌آیند. وی با بیان اینکه وزیر امور خارجه ای مثل آقای ظریف که یک نخبه و مجتهد سیاسی به حساب می آید، تصریح کرد: برخی هستند که درس سیاست را خواندند و تجربه هم دارند، اما به مقام اجتهاد نرسیده اند اما وزیر امور خارجه ما امروز یک مجتهد سیاسی است که علاوه بر تجربه، نخبگی و استعدادش یک مجتهد سیاسی هم به حساب می‌آید.
روحانی بیان کرد: ما نظر خود را به صراحت بیان می‌کنیم اما تصمیم‌گیری یک ساز و کاری دارد و وقتی نظام به آن تصمیم رسید، ما باز هم باید رسول امین باشیم یعنی با امانت، آن را به دنیا و به طرف خارجی منتقل کنیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه من به عنوان رئیس جمهور، هم در دور اول و هم در دور دوم نظر خودم را در سیاست خارجی به رای مردم گذاشتم، خاطرنشان کرد: یکی از شعارهای اصلی من تعامل سازنده با جهان بوده است. شاید بسیاری از کسانی که پای صندوق رای آمدند و به من رای دادند یکی از علت‌های آن همین بوده است چرا که او گفته است رئیس جمهوری را انتخاب می کنیم که مسیر سازنده آن تعامل سازنده با جهان بوده است.
روحانی با بیان اینکه تقابل با جهان یکی از آسان ترین کارهای جهان است، گفت: شما می توانید یک فحش بدهید و این تقابل انجام بشود، این که هنر به حساب نمی‌آید تقابل با دنیا هنرمندی نمی‌خواهد.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در دوره دوم دولت یک تعبیری فرمودند و گفتند « تعامل گسترده با جهان»، بنابراین این سیاست نظام و خواست مردم است. همه ما که کارگزار نظام هستیم، کاره‌ای نیستیم.
وی با بیان اینکه همه ما باید مطیع نظر خواست اکثریت مردم باشیم، افزود: نظام ما بر این مبناست، همه مقامات با رأی مردم مشروعیت پیدا می‌کنند و هرکس در هر مقامی حضور دارد با رای مردم به آن مقام رسیده است.
روحانی با بیان اینکه آمریکا فکر می‌کند با تحریم و فشار می‌تواند نظام ما را تغییر دهد یا مردم از نظام ما برگردند و بگویند جمهوری اسلامی ایران را نمی‌خواهیم و یک نظام دیگر را می خواهیم و کلیت و عشق به ایران را رها کنند و کنار بگذارند، تاکید کرد: تا زمانی که اصل ششم قانون اساسی پابرجا است این کار امکان پذیر نیست.
رئیس جمهور با بیان اینکه اگر این اصل را درست اجرا کردیم برای همیشه می‌مانیم، تاکید کرد: اگر از اصل ۶ فاصله گرفتیم، باید دیر یا زود خداحافظی کنیم. کمک اصل ۶ قانون اساسی، اصل ۵۹ قانون اساسی است. اصل ۵۹ جمهوری اسلامی را برای همیشه تضمین می‌کند یعنی با اجرای اصل ۶ و اصل ۵۹ و همه اصول قانون اساسی نه آمریکا و نه دیگران اگر پشت به پشت هم بدهند، نمی‌توانند نظام ما را تغییر دهند.
وی با تاکید براینکه ما روی تعامل سازنده اصرار ورزیدیم و امروز هم بر این تعامل سازنده اصرار می‌کنیم، گفت: در آغاز کار ما در کنار این تعامل سازنده، حس کردیم که این کار را وزارت امور خارجه و وزیر خارجه بهتر از نهاد دیگر می‌تواند انجام دهد.
رئیس جمهور گفت:همان روزهای اولیه دولت یازدهم از مقام معظم رهبری درخواست کردم که کار پرونده هسته‌ای را از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه بدهیم و شخص وزیر امور خارجه مسئول مذاکرات باشد. در این زمینه ما خیلی زیاد هم بحث نکردیم، چند دقیقه بیشتر نشد و ایشان قبول کردند.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اگر وزیر خارجه ما در نیویورک در همان سال ۹۲ با وزیر خارجه آمریکا از نزدیک گفتگو نکرده بود و اگر من به تلفن آقای اوباما جواب نداده بودم شاید شاید توافق هسته‌ای یک مقدار با کندی صورت می‌گرفت.
وی با بیان اینکه قبل از ما ۸ سال مذاکره صورت گرفته بود، و هیچ پیشرفتی حاصل نشد،گفت: اما یکدفعه در ۹۰ روز یک اتفاق تاریخی انجام شد. همه ما در یک نوع رقابت و حسادتی قرار داریم. میز مذاکره بود اما حاصلی نداشت و اینکه چرا حاصلی نداشت من نمی‌خواهم بگویم تقصیر چه کسی بود زیرا امروز وقت قضاوت آن نیست. طبیعی است که حرف هایی در این زمینه بیرون بیاید. رئیس جمهور تاکید کرد: در هر توافقی در دنیا اگر به دنبال حداکثر باشید امکان ندارد به توافق برسید. ما که بالاتر از پیغمبر اسلام نیستیم. وقتی رفت پیمان صلح حدیبیه را بنویسد حداکثری نشد. اما پیامبر قبول کرد چراکه می‌خواست این صلح انجام شود. تندروها بیرون خیمه پیغمبر شروع به نق زدن کردند.
رئیس جمهور بیان کرد: ما با آقایان ظریف، عراقچی و تخت روانچی جلسه گذاشتیم و گفتیم که متعاقب این توافق باید همه قطعنامه ها لغو بشود. ما خودمان هم گفتیم مگر در سابقه سازمان ملل چنین چیزی وجود دارد که قطعنامه ای تصویب شود و بعد بتوان آن قطعنامه ها را لغو کرد؟ اینکه می گویم برجام از بین رفتنی نیست به خاطر همین موارد است. با برجام، این تفکر که ایران اهل منطق نیست از بین بردیم، این تفکر که ایران دروغ می‌گوید و به دنبال ساخت سلاح اتمی است از بین بردیم، اینکه ایران قادر نیست با کشورهای بزرگ جهان با مذاکره به نتیجه برسد از بین بردیم.
وی گفت: آنها PMD را به عنوان یک طوق بر پای ما بسته بودند و ما را با آن می کشیدند و خیلی ها می گفتند این طوق را نمی‌توان شکست، اما ما با برجام آن را هم از بین بردیم. این پیروزی‌ها موفقیت های دائمی برجام است و هیچگاه از بین نمی رود و اگر تمام ۴ بعلاوه یک هم از برجام خارج شوند، این افتخارات در تاریخ باقی خواهد ماند و برای همیشه ماندنی است.
روحانی با اشاره به اینکه ما توافقی را ایجاد کردیم که دوست و دشمن نتوانستند بگویند که این توافق به ضرر ایران بوده است، گفت: حتی یک نفر هم در دنیا نتوانست بگوید که این توافق برای ایران بد بوده است. رئیس جمهور بیان کرد: آقای ترامپ هم گفت این توافق به نفع ایران و یک طرفه است، ما شکست نخوردیم و همه قبول دارند. حالا این پیروزی ما صد در صد نبوده، خب شما نمی‌توانید به صورت حداکثری در یک توافقی به پیروزی برسید، خیلی موفق باشید ۹۰ درصد به پیروزی خواهید رسید.
وی ادامه داد: این کار عظیم صورت گرفته و موفقیت آن مرهون زحمات همه مسئولین و همه کسانی که زحمت کشیدند است، به ویژه وزارت امور خارجه و شخص آقای ظریف که اگر وی وزیر خارجه ایران نبود و شخص دیگری بود، به نظر من به این آسانی ما به این موفقیت نمی‌رسیدیم. در واقع اگر همکاران خوب وی، کل وزارت امور خارجه، سازمان انرژی اتمی، وزارت دفاع و همه کسانی که در این موضوع به ما کمک کردند نبودند، ما این موفقیت را به دست نمی آوردیم. روحانی با بیان اینکه بسیاری از منافع اقتصادی برجام در همان سال‌های ۹۴ و ۹۵ ظاهر شد، گفت: میلیاردها دلار پول ایران که بسته شده بود آزاد شد، فروش نفت و میعانات را نزدیک به ۳ برابر افزایش دادیم که این کار بسیار بزرگی بود.
وی ادامه داد: موفقیت‌های اقتصادی پس از برجام به حدی بود که برخی عصبانی شدند و به طور مثال گفتند که چرا اینقدر هتل های ما از جمعیت پر شده است. حالا برخی هم هواپیمایی را که ما خریداری کردیم گفتند کاغذی است که پیشنهاد می‌کنم تشریف ببرند به فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام خمینی(ره) و آن را ببینند، ما ناوگان ریلی و حمل و نقل را تقویت کردیم و در مسائل بانکی مالی پیشرفت های خوبی را داشتیم.
رئیس جمهور بیان کرد: در سال ۹۶ یک بار دیگر شیطان رجیم ظهور خودش را نشان داد، از یک طرف آمریکایی‌ها به دنبال ضربه زدن به ما بودند و از یک طرف شک داشتند و نمی‌دانستند که برجام چه تاثیراتی می‌تواند داشته باشد. به نظر ما یک حادثه ای رخ داد و آن‌ها تفسیر غلطی کردند و باعث تصمیم اشتباه آنها شد. در دی ماه سال ۹۶ یک عده اعتراضاتی را داشتند و این باعث شد که آمریکایی‌ها به دام افتادند و فکر می‌کردند نظام ایران سُست شده است.
روحانی ادامه داد: آنها تصور کردند که می‌توان با یک هُل دیگر کار نظام را تمام کرد و با این تفسیر اشتباه، آقای ترامپ و اطرافیان تندرو و جنگ طلب وی فریب خوردند.
روحانی افزود: در موضوع برجام، یک امتیاز دیگر تاریخی غیر قابل بازگشت را ما پیدا کردیم و آن وفای به عهد ایران بود. به این معنا که دنیا متوجه شد که اگر ایران پیمانی را امضا کرد، به پای پیمان و عهد خود می ایستد. این خیلی مسئله مهمی است این هم جاودانه است و از بین نخواهد رفت. وی تصریح کرد: افتخار بعدی ما منزوی کردن آمریکا است. در این یک سال و سه ماهی که از خروج آمریکا از برجام گذشته ببینید حتی یک نفر هم نیامده از خروج آمریکا از برجام تعریف کرده باشد.
روحانی افزود: با این همه موفقیت من نمی دانم که چرا برخی موفقیت‌ها را کمتر می بینند و ناکامی ها را بزرگ می بینند، اما باید بگویم که ملت ما ملتی موفق است، ما در دادگاه لاهه موفقیت بالاتری از موفقیت مرحوم مصدق به دست آوردیم که این افتخاری برای دولت دوازدهم به حساب می‌آید.
رئیس جمهور گفت: هیچکس به لحاظ منطقی، سیاسی و حقوقی نمی‌تواند از کاهش تعهدات ایران ایرادی بگیرد، ولی اگر این کار را از روز اول انجام می دادیم، الان ما باز هم منزوی می شدیم و اینکه امروز چنین چیزی نشده است به دلیل اقدام و حرکت هوشمندانه‌ ما است.
روحانی گفت: جمهوری اسلامی ایران اهل مذاکره و گفتگو است و اگر آمریکا واقعا به دنبال مذاکره است، باید قبل از هر اقدامی کل تحریم‌ها را بردارد. ما که نمی توانیم با یک «جانی» و آدم‌کش پای میز مذاکره بنشینیم.
وی ادامه داد: اگر سپاه را برای تضعیف آن تحریم کردید اشتباه کردید، چرا که تقویت شد. اگر سپاه را برای تفرقه در داخل تحریم کردید که اتحاد ما در داخل بیشتر شد. اگر وزیر امور خارجه ما را برای تضعیف وی تحریم کردید، وزیر امور خارجه ما امروز بیش از هر زمانی قوی تر و محبوب تر شده است. روحانی تصریح کرد: امروز همه ملت ایران پشت وزیر خارجه ایستاده است، شما می بینید در فضای مجازی پیام هایی که با عنوان همه ما پاسدار هستیم و همه ما ظریف هستیم چگونه دست به دست می شود.

کد مطلب: 110241
 
Share/Save/Bookmark