میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۴
 
 
سازمان‌های امدادرسان بین‌المللی درباره حمایت‌های غرب از سعودی در کشتار یمنی‌ها هشدار دارد
تسلیح متجاوزان به جای کمک به مردم
تسلیح متجاوزان به جای کمک به مردم
 

سازمان‌های امدادرسان بین‌المللی ضمن انتقاد از حمایت‌های کشورهای غربی از جنایات سعودی، تلاش‌های جدی را برای نجات جان میلیون‌ها غیرنظامی در یمن که در پی جنایات سعودی در این کشور با گرسنگی و بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کنند، خواستار شده‌اند.
گروه بین‌المللی آکسفام مستقر در انگلیس، از اهداکنندگان بین‌المللی خواست تا به‌جای تأمین تسلیحات برای متجاوزان سعودی، به مردم فقرزده یمن کمک کنند. این سازمان بین‌المللی در آستانۀ برگزاری یک کنفرانس سازمان ملل دربارۀ یمن در ژنو، در بیانیه‌ای یادآور شد: «بسیاری از مناطق یمن در معرض قحطی قرار دارند و علت این گرسنگی شدید سیاست است.»
سازمان خیریۀ آکسفام افزود دولت‌های غربی در حالی در این کنفرانس شرکت می‌کنند که «همچنان میلیون‌ها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی در اختیار طرف‌های درگیر در این مناقشه قرار می‌دهند.»
در بیانیۀ آکسفام آمده است درصورتی‌که جامعۀ بین‌المللی آشکارا اعلام نکند که حملات هوایی عربستان سعودی به بندر حدیده در غرب یمن به‌عنوان ورودی اصلی ارسال کمک‌های بشردوستانه و سوخت، «کاملاغیر قابل‌قبول» است، بحران غذایی در یمن به‌مراتب بدتر خواهد شد.
در همین حال الکساندر ونتورا، هماهنگ کننده هیئت پزشکان بدون مرز در یمن گفت: «سیستم بهداشتی یمن در آستانۀ فروپاشی است و بخش‌های پزشکی این کشور زیر آتش است.»
وی افزود نهادها و اهداکنندگان بین‌المللی باید کمک به‌ نظام بهداشتی در یمن را در اولویت قرار دهند تا از فروپاشی کامل آن جلوگیری شود. وی یادآور شد پزشکان و پرستاران در یمن شش ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند. ونتورا با اشاره به اینکه غیرنظامیان از سوی تمامی طرف‌های درگیر در مناقشۀ یمن «عامدانه هدف قرارمی گیرند» افزود این وضعیت سوءتغذیه جدی را در این کشور موجب شده است.
وی گفت «کودکان بیش از همه به دلیل ابتلا بیماری‌های قابل علاج در معرض خطر مرگ قرار دارند، امکان وضع حمل برای زنان باردار فراهم نیست و بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن ازجمله بیماران کلیوی نیاز مبرم به دیالیز دارند. باید از این مرگ‌های خاموش جلوگیری شود.»
در همین حال؛ برنامۀ جهانی غذای سازمان ملل کمک‌های جدی را برای نجات جان میلیون‌ها یمنی بحران‌زده خواستار شد. این سازمان همچنین از تمامی طرف‌های درگیر در یمن خواست تا امکان کمک‌رسانی آزاد به مناطق بحران‌زده را فراهم آورند. استفان اندرسون، نمایندۀ برنامۀ جهانی غذا در یمن گفت: «برنامۀ جهانی غذا از سه طریق مداخله کرده و در تلاش برای افزایش کمک به مردم یمن است که این موارد توزیع مواد غذایی، کوپن غذا و کمک تغذیۀ ویژه را دربرمی گیرد. درمجموع ۹.۱ میلیون نفر نیاز به این کمک‌ها دارند اما به دلیل کمبود بودجۀ مالی و محدود بودن دسترسی، متأسفانه امکان کمک‌رسانی موردنظر ما به این افراد وجود ندارد.» لازم به ذکر است سران انگلیس و آمریکا بارها به حمایت‌های خود از سعودی در کشتار مردم یمن افتخار کرده و بر استمرار آن تاکید دارند. این در حالی است که دبیرکل سازمان ملل از کمک به ۵.۸ میلیون شهروند یمنی در سال جاری میلادی خبر داد.وی طی سخنانی در کنفرانس بین‌المللی کمک به یمن در ژنو گفت: آمارهای موجود نشان می‌دهد هر ۱۰ دقیقه، یک کودک زیر ۵ سال به دلایل غیر طبیعی در یمن می‌‌میرند و این یعنی در جریان برگزاری کنفرانس ما، ۵۰ کودک یمنی زیر ۵ سال خواهند مرد و ما می‌توانستیم از این مرگ و میر جلوگیری کنیم.
خبر دیگر از مقاومت یمنی‌ها آنکه تک‌تیراندازان یمنی در واکنش به حملات هوایی مرگبار ریاض، چهار نظامی سعودی را در منطقۀ جیزان در جنوب غرب عربستان از پای درآوردند. در همین حال هواپیماهای بدون سرنشین امریکا در یک حمله ترور خود در استان شبوه یمن دستکم هفت غیرنظامی را کشتند.
از سوی دیگر به گفته منابع یمنی، امارات می‌خواهد جزیرۀ مهم یمنی را که به مدت تقریباً ۱۰۰ سال از سوی دولت مستعفی یمن به آن واگذار شده است، تصاحب کند. این منابع اعلام کردند امارات از طریق نمایندگان متعدد خود که در جزیره مستقر شده‌اند، حمایت شمار زیادی از مقامات محلی، شخصیت‌های بانفوذ و شیوخ قبایل را به شیوه‌های مختلف از جمله دادن پول، به دست آورده‌اند. معاون استاندار سقطری در مصاحبه با روزنامۀ عربی الجدید اعلام کرد شرکت هواپیمایی روتانا که در ابوظبی مستقر است، پروازهای مستقیم به این جزیره را شروع کرده است. خبر دیگر آنکه پنتاگون اعلام کرد طی حدودا ۲ ماه اخیر، پهپادهای آمریکا بیش از ۸۰ حمله هوایی علیه القاعده در یمن انجام داده‌اند. «جف دیویس» سخنگوی پنتاگون با اعلام این خبر گفت در تاریخ ۱۸ و ۲۳ ماه جاری (آوریل) حملاتی را علیه مواضع شاخه گروه تروریستی «القاعده» در یمن انجام دادند. منابع آگاه از تلاش امارات برای سیطره بر مهمترین جزیره واقع در دهانه خلیج عدن، خبر می‌دهند. یک منبع رسانه‌ای از تحرکات مشکوک دولت امارات برای سیطره بر جزیره «سقطری» بزرگترین و مهمترین جزیره واقع در اقیانوس هند، میان دو قاره آسیا و آفریقا و در دهانه خلیج عدن خبر داد.

کد مطلب: 99054
 
Share/Save/Bookmark