میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۷
 
 
ارزیابی کارشناسان از نقش آمریکا و اسراییل در ترور شهید فخری زاده:
سازشکاران از خواب زدگی بیدار شوند
دیدارهای پنهانی نتانیاهو، بن سلمان و پمپئو در ترور دانشمند کشورمان بی‌تأثیر نبود
سازشکاران از خواب زدگی بیدار شوند
 

ناظران سیاسی بر این باورند که دیدارها و گفت‌وگوهای اخیر سران رژیم صهیونیستی با واشنگتن در وقوع حادثه ترور شهید فخری‌زاده مؤثر بوده است و جمهوری اسلامی ایران باید به موقع پاسخی قاطع در قبال ترور دانشمند هسته ای کشورمان داشته باشد.
بعد از ظهر جمعه هفتم آذر، عناصر تروریستی وابسته به سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل خودروی حامل دکتر محسن فخری‌زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع را مورد حمله قرار دادند.
در جریان درگیری تیم حفاظت ایشان با تروریست‌ها دکتر محسن فخری‌زاده به‌شدت زخمی و به بیمارستان منتقل شد. متأسفانه تلاش تیم پزشکی برای احیای ایشان موفق نبود و این دانشمند برجسته ایرانی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
این اقدام تروریستی که بار دیگر علیه دانشمندان هسته‌ای کشورمان اتفاق افتاد با واکنش مقامات کشورمان و مقامات و نهادهای سایر کشورهای جهان همراه شد؛ مشاور ارشد وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به ترور محسن فخری زاده یکی از دانشمندان برجسته کشورمان توسط تروریست‌ها گفت: باید بانیان این جنایت در افکار عمومی جهان منزوی شوند.مهدی سنایی در صفحه توییتر خود در این ارتباط نوشت: خون شهیدی چنین بزرگ، شایسته است مایه وحدت داخلی و وفاق باشد نه صف کشی و شقاق. باید دید سازمان‌های بین المللی و اروپایی این ترور و نقض آشکار قواعد بین الملل را محکوم خواهند کرد یا وجدانشان بیدار نیست! بانیان این جنایت باید در افکار عمومی جهان منزوی شوند.
از سوی دیگر نالدی پاندور، وزیر خارجه آفریقای جنوبی، نیز ضمن محکومیت این اقدام تروریستی اظهار کرد که این دومین شهروند برجسته ایرانی است که در سال ۲۰۲۰ به این روش کشته شد.
وی تاکید کرد: قتل هدفمند ایرانی‌ها منجر به صلح نمی‌شود، بلکه ناآرامی های منطقه را بیشتر می کند و عاملان اینگونه اقدامات باید محاکمه شوند.
وی افزود: «ما علیرغم ادامه هدف گیری ناعادلانه و دخالت خارجی در امور داخلی ایران، از خویشتنداری دولت ایران تمجید می کنیم.»
در همین رابطه ناظران سیاسی بر این باورند؛ باید برخی در داخل از خواب بیدار شوند چرا که این ترور و اقدام تروریستی نشان داد که با آمریکا و متحدانش تحت هیچ شرایطی نباید وارد مذاکره بشویم.

نقش مؤثر آمریکا در ترور دانشمند هسته‌ای
محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفت وگو با سیاست روز پیرو نقش داشتن رژیم غاصب صهیونیستی و آمریکا در ترور ناجوانمردانه شهید فخری زاده گفت: مدت زمانی است با یک جنگ جدیدی مواجه هستیم که هدایتگران آن رژِیم غاصب صهیونیستی و آمریکا و برخی مرتجعان عربی هستند.
وی افزود: آنها به دنبال آسیب زدن به منافع ملی ایران و نیز ضربه زدن به اهداف اقتصادی و نظامی و در نهایت حذف جمهوری اسلامی ایران هستند.
کوشکی با بیان اینکه آنها در قالب یک جبهه در این جنگ سخت مشغول کار هستند، بیان داشت: اما در داخل این تصور است که حتما باید جنگی مانند ۸ سال دفاع مقدس رخ دهد؛ در صورتی که دشمنان در نطنز خرابکاری می کنند دانشمندان هسته‌ای ما را ترور می کنند ، گروهک‌های تروریستی را در مرزهای کشورمان تحریک می کنند تا به اهدافشان علیه جمهوری اسلامی ایران برسند.
وی خاطرنشان کرد: در داخل هنوز برخی این جنگ را قبول ندارند و به دنبال گفت وگو با دشمن هستند که باید از هم اکنون بیدار شوند

تقلای آمریکا و اسراییل برای متوقف کردن جمهوری اسلامی ایران
سیدرضا صدرالحسینی دیگر کارشناس مسائل سیاست
خارجی در باره نقش آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی در ترور شهید محسن فخری‌زاده از دانشمندان هسته‌ای کشورمان به سیاست روز گفت: شهید محسن فخری‌زاده از برجسته‌ترین افراد کشور در حوزه‌های مختلف بود و شاگردان ارزنده‌ای را تربیت کرد. وی به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) مدرس فلسفه علم بود و در حوزه فیزیک هسته‌ای نیز تحقیقات و پژوهش‌های متعددی داشت.
وی بیان داشت: یکی از مهمترین اقدامات فخری‌زاده در زمینه علمی و پژوهشی، مسئله ارتقای دفاع هسته‌ای بود که هر ملتی به آن نیاز دارد. یکی دیگر از خدمات این فرزند انقلاب اسلامی ساخت اولین کیت‌های تشخیص بیماری کرونا در فاصله‌ای اندک بود که امروز به صورت تولید انبوه در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار گرفته است.
این کارشناس مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه شهید محسن فخری‌زاده و مجموعه تحقیقاتی تحت مدیریت وی، در صدد تهیه واکسن بیماری کرونا بود، اظهار داشت: با نیرویی که خون این شهید به مجموعه‌اش وارد کرد، بزودی واکسن ویروس کرونا تقدیم مردم ایران می‌شود؛ شهید فخری‌زاده فردی نبود که تنها در یک حوزه فعالیت کند، بلکه سعی داشت تمامی دانش خود را در راستای اعتلای بشریت و ملت شریف ایران به کار گیرد.
صدرالحسینی با اشاره به اینکه نظام سلطه به رهبری آمریکا به این نتیجه رسیده است که ملت ایران در هیچ شرایطی از پیمودن مسیر خود پشیمان نخواهد شد، خاطرنشان کرد: بنابراین این گونه پنداشته است که تنها راه متوقف کردن این اراده، ترور فیزیکی شخصیت‌های برجسته علمی و نظامی آن است؛ دیدارها و گفت‌وگوهای اخیر سران رژیم صهیونیستی آمریکا و رژیم سعودی در خاک عربستان در وقوع این حادثه تروریستی مؤثر بوده است و جمهوری اسلامی به موقع پاسخ اینگونه اقدامات را خواهد داد.

کد مطلب: 116272
 
Share/Save/Bookmark