میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۱۹
 
 
کاندیدای واحد، کلید انتخابات ۹۶
کاندیدای واحد، کلید انتخابات ۹۶
 

با نزدیک شدن به زمان انتخابات، فعالیت سیاسی احزاب و گروهها شدت یافته است و این درحالی است که در میان اصولگرایان وحدت و تمرکز بر ائتلاف حرف اول را می‌زند.
روز گذشته آیت‌الله مکارم شیرازی مرجع تقلید شیعیان در دیدار با اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در همین زمینه گفت: ما همواره شما را دعا می‌کنیم و امیدواریم که بتوانید یک ائتلاف خوبی را میان اصولگرایان شکل دهید.
وی افزود: اگر تمام اصولگرایان یک نفر را معرفی کردند، امیدی به نتیجه انتخابات هست اما اگر کاندیداهای متعددی معرفی کنند، مطمئن باشید که در شرایط فعلی موفقیتی حاصل نخواهد شد. این اظهارات درحالی عنوان می‌شود که تجربیات گذشته به اصولگرایان نشان می‌دهد که عدم ائتلاف صحیح ، نبود وحدت و انتخاب کاندید واحد باعث شد که آنها نتیجه را به رقیب واگذار کنند
انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در حالی برگزار شد که دو کاندیدای اصلی، یعنی نماینده دولت (اسفندیار رحیم مشایی) و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نتوانستند از سد شورای نگهبان بگذرند و این شورا صلاحیت این دو نفر را احراز نکرد. انتخابات با ۸ نامزد برگزار شد که از این میان ۶ نامزد اصولگرا، یک نامزد اصلاح‌طلب و یک نامزد هم مستقل بود. تا روز انتخابات دو نفر از ادامه رقابت انصراف دادند. غلامعلی حدادعادل از میان اصولگرایان به نفع سایر نامزدهای اصولگرا کنار کشید و محمدرضا عارف تنها نامزد اصلاح‌طلبان به نفع حسن روحانی نامزد مستقلی که با شعار اعتدال آمده بود کنار کشید. در نهایت هم روحانی با اختلاف آرای زیادی با سایر نامزدهای ریاست جمهوری با بیش از ۱۸ میلیون رای در مرحله اول انتخابات پیروز شد.
حالا باید اصولگرایان در سال ٩٦ با گفتمانی متفاوت از گفتمانی که در سال‌ها ٩٢ و ٩٤ پیگیری کردند وارد عرصه انتخابات شوند.

مهمترین گام برای انتخابات
با این حال احزاب و گروه‌های اصولگرا ۵ دی ماه امسال با تشکیل جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، مهم‌ترین گام خود را برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده برداشتند.
اگرچه گزینه نهایی این جبهه هنوز به مردم معرفی نشده است اما انتظار می‌رود مهم‌ترین گزینه اصولگرایان برای انتخابات آینده از سوی این جبهه معرفی و وارد عرصه انتخابات سال ۹۶ شود.
بسیاری از کارشناسان عامل شکست اصولگرایان را عدم توانایی آنها در ایجاد اجماع می‌دانند و اگر این اجماع در قالب جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی شکل بگیرد شانس پیروزی اصولگرایان در انتخابات دو چندان خواهد شد . ایجاد جبهه انقلاب اسلامی به معنای ایجاد یک چتر فراگیر است و پررنگ و کمرنگ بودن در جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی معنا ندارد. مرضیه وحید دستجردی سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در این باره گفت: فضای سیاسی کشور نزدیک به انتخابات انتخاباتی خواهد شد بنابراین این مسیر سرعت بیشتری در آینده خواهد گرفت و زمانی که ما به کاندیدای واحد برسیم فرصت برای انتخابات، تبلیغات و حمایت‌ها فراهم خواهد بود.

پاسخی درخور به کارنامه گذشته
در حال حاضر جریان اصولگرا باید بتواند پاسخ درخوری برای این کارنامه گذشته خود داشته باشد و اکنون با توجه به مواضع اعلام شده از سوی این جناح به نظر می‌رسد که به یک وحدت رویه رسیده است. از سوی دیگر وجود رکود گسترده اقتصادی، بی‌تحرکی دولت در حل مشکلات و عدم مدیریت اصولی بحران‌های زیست محیطی، موجبات افت شدید مقبولیت روحانی در افکار عمومی شده است. توافق هسته‌ای نیز که دولت سرمایه‌گذاری فراوانی بر روی آن انجام داده بود تا بوسیله آن بتواند بر تنگناهای کشور غلبه کند عملاً با کارشکنی و سنگ‌اندازی غربی‌ها علی‌الخصوص آمریکایی‌ها به فرجام امیدوار کننده‌ای منجر نشده است. افزون بر این با روی کار آمدن ترامپ و تسلط جمهوری‌خواهان بر کنگره و وضع تحریم‌های جدید علیه ایران، چشم‌انداز مثمر ثمر بودن برجام براي حل مشكلات كمرنگ‌تر شده است.
در حال حاضر بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته موقعیت روحاني در بین افکار عمومی به شدت کاهش یافته است این وضعیت بغرنج سبب شده است که با نگاه واقع بینانه‌ای که احزاب نسبت به مسائل و مشکلات کشور به ویژه در حوزه اقتصادی دارد نظرها به سوی گفتمان اصولگرایی جلب شده و در وضعیتی که دولت کارت برنده‌ای به جز برجام ندارد جناح اصولگرا می‌تواند نظر مثبت آرای مردمی را به خود جذب کند.
در عین حال نباید فراموش کرد که خبرها حکایت از آن دارد که جناح مقابل بر روی یک کاندید واحد اتفاق نظر دارد احتمال اجماع اصلاح‌طلبان و اعتدالیون روی حمایت از روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری سال آتی بسیار زیاد است‌، بنابراین اگر تعداد کاندیداهای اصولگرایان زیاد باشد، آرا میان آنان توزیع می‌شود و به همین جهت شانس انتخاب یکی از آن‌ها در مقابل کاندیدای واحد طرف مقابل کم می‌شود پس بهتر است اصولگرایان برای انتخابات سال آینده بر روی یک نفر متمرکز شوند.
در این زمینه سید کمال‌الدین سجادی سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: حمایت از گزینه‌ نهایی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، رویکرد کلی جبهه پیروان است.
وی با تاکید بر حمایت گروه‌های انقلابی از جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، گفت: حمایت از گزینه‌ نهایی این جبهه رویکرد کلی جبهه پیروان خط امام و رهبری است.
وی افزود: جبهه پیروان خط امام و رهبری از ابتدا حمایت خود از جبهه مردمی نیروهای انقلاب را اعلام کرده بود و ما براساس همین رویکرد از گزینه‌ نهایی این جبهه حمایت خواهیم کرد.
سجادی خاطرنشان کرد: برخی برای تخریب جبهه مردمی دست به هر اقدام غیراخلاقی می‌زنند، اما باید بدانند که مردم در حمایت جبهه مردمی مصمم خواهند بود، چرا که تمام تصمیمات این جبهه براساس نظر و خواست مردم انجام شده است.

کد مطلب: 98677
 
Share/Save/Bookmark