میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۰۹
 
 
اهمیت انتخابات برون مرزی
مردم سوریه برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری در حالی حاضر می‌شود که این کشور در شرایطی خاص به سر می‌برد...

مردم سوریه برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری در حالی حاضر می‌شود که این کشور در شرایطی خاص به سر می‌برد. از یک سو خطر تروریسم همچنان ادامه دارد و از سوی دیگر آمریکا و اروپا با تحریم‌های سزار همراستا با تروریست‌ها علیه ملت و نظام سوریه اقدام می‌کنند.
در همین حال اشغالگر آمریکا و ترکیه نیز بر مشکلات سوریه افزوده است. در این شرایط برگزاری انتخابات در سوریه اقدامی مهم در تعیین سرنوشت این کشور قلمداد می‌شود. نکته مهم در حوزه انتخابات سوریه، حضور سوری‌های خارج از کشور در انتخابات است. این حضور از چند منظر قابل توجه است.
نخست آنکه این امر نشان می‌دهد که نظام سوریه نگاهی فراگیر مبنی بر حق سوری‌ها برای تعیین سرنوشتشان دارد و به رغم مشکلات فراوان، در خارج از مرزهای سوریه نیز این انتخابات برگزار می‌شود. این امر پاسخی به آنانی است که سعی دارند تا چنان القا سازند که نظام سوریه نگاهی صرفا قومی و قبیله‌ای دارد.
دوم آنکه شرکت گسترده سوری‌ها در انتخابات برون مرزی بیانگر مشروعیت نظام سوریه است. دشمنان سوریه در سالهای اخیر تلاش کرده‌اند تا با ادعای عدم مشروعیت مردمی نظام سوریه دخالت در امور این کشور برای سرنگونی نظامش را توجیه کنند. این حضور نشان داد که محبوبیت نظام سوریه نه تنها در داخل بلکه در خارج از مرزهای سوریه نیز می‌باشد. این استقبال که اعتماد مردمی به نظام سوریه را می‌رساند را می‌توان مولفه‌ای برای انتخاب دوباره بشار اسد در مقام رئیس جمهور سوریه دانست.
سوم آنکه نوع واکنش برخی کشورها در قبال این انتخابات جای تامل دارد. در حالی آمریکا و شرکای اروپایی و عربی آن ادعای حمایت از ملت سوریه را سر داده و با عنوان حق تعیین سرنوشت به حمایت تروریست‌ها و دشمنی با نظام این کشور پرداخته‌اند اکنون در روند برگزاری انتخابات در خارج از مرزهای سوریه کارشکنی می‌کنند. نمود این رفتار را در ترکیه و بسیاری از کشورهای اروپایی می‌توان مشاهده کرد که عملا مانع از حضور شهروندان سوریه در انتخابات شده‌اند. در همین حال جریان غرب‌گرا در لبنان نیز با ایجاد آشوب و درگیری مانع از حضور سوری‌ها پای صندوق رای شده‌اند.
در جمع بندی نهایی از آنچه در روند انتخابات برون مرزی سوریه روی داده می‌توان گفت که این انتخابات مولفه‌ای مهم برای دموکراسی و مردم سالاری در سوریه است چرا که در حالی که بسیاری از کشورهای عربی همسو با غرب، حتی در کشورهایشان انتخاباتی برگزار نمی‌شود سوریه حتی در شرایط جنگی در خارج از مرزهایش نیز حق تعیین سرنوشت را برای شهروندانش قائل شده است. رفتاری که خود سندی بر واهی بودن ادعاهای غرب مبنی بر غیر دموکراتیک بودن ساختار حاکم بر سوریه است و در عین حال می‌تواند مولفه‌ای برای تکرار رای مردم به بشار اسد باشد.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 118171
 
Share/Save/Bookmark