میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۲
 
 
جنایت جدید ائتلاف عربستانی - آمریکایی ده‌ها شهید و زخمی برجای گذاشت
بازار صعده زیر آتش جنگنده‌های سعودی
بازار صعده زیر آتش جنگنده‌های سعودی
 

در جنایتی دیگر جنگنده‌های سعودی دیروز بازاری را در صعده واقع در شمال یمن بمباران کردند که در آن ۲۶ نفر از مردم یمن به شهادت رسیدند.
این روزها ائتلاف آمریکایی – عربستانی حملات به یمن را تشدید کرده‌اند چنانکه جنگنده‎های سعودی دیروز بازار «علاف» در منطقه سحار استان صعده واقع در شمال یمن را بمباران کردند. منابع محلی یمن می‌گویند که جنگنده‎های سعودی صبح دیروز چهارشنبه محله‎های تجاری بازار «علاف» را هدف قرار دادند که در پی آن ۲۶ نفر از شهروندان یمنی کشته و ۹ نفر دیگر زخمی شدند.
منابع بیمارستانی یمن می‌گویند که وضعیت جسمانی برخی از زخمی‎ها وخیم است و احتمال افزایش تعداد تلفات وجود دارد. لازم به ذکر است در واکنش به جنایت سعودی، منابع یمنی از کشته و زخمی شدن بیش از ۱۸۰ نفر از شبه‌نظامیان ائتلاف سعودی در جبهه‎های مختلف محور «نهم» استان صنعاء خبر دادند. مزدوران سعودی روز گذشته سعی در حمله به پایگاه‌های ارتش و کمیته‌های مردمی وابسته به انصارالله در مناطق «المناره، القرن، الصافح و یام» در محور نهم را داشتند که با مقاومت نیروهای یمنی مواجه شدند.
پایگاه خبری انصارالله گزارش داد که نیروهای ارتش یمن و انصارالله نیز ضمن مجبور کردن عناصر مزدور به عقب‌نشینی، با آنها درگیر شدند و در این درگیری بیش از ۱۸۰ نفر از مزدوران از جمله چندین نفر از فرماندهان آنها کشته و یا زخمی شدند. یک منبع نظامی یمن می‌گوید که نیروهای یمنی در این عملیات خودروی زرهی از نوع «بی‌ام‌بی» و دیگر تجهیزات نظامی آنها را منهدم کنند. نیروهای تک‌تیرانداز یمنی نیز هشت نفر از شبه‌نظامیان ائتلاف سعودی را در عملیات مقاومت نیروهای ارتش یمن و انصارالله در محور نهم از پای درآوردند.
در ادامه بحران‌های سعودی، صندوق بین‌المللی پول با اشاره به اینکه قیمت جهانی نفت در میان مدت بین ۵۰ تا ۶۰ دلار خواهد بود تاکید کرد که عربستان راه طولانی تا برقراری توازن در بودجه خود خواهد داشت. تخمینهای صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که عربستان سعودی راه طولانی برای برقراری توازن در بودجه خود دارد.
به دنبال سقوط قیمت نفت از ۱۰۰ دلار به ۵۰ دلار کشورهای تولید کننده نفت در خلیج فارس هزینه‌های خود را کاهش داده و یارانه‌ها را حدف کرده اند. نیاز به کاهش هزینه‌ها با توجه درخواست اوپک برای کاهش تولید نفت ضروری به نظر میرسد تا قیمت نفت در میان مدت بین ۵۰ تا ۶۰ دلار باقی بماند. این گزارش می‌گوید که عربستان برای بودجه خود در سال آینده حداقل نیاز به قیمت نفت ۷۰ دلاری دارد که این مقدار خیلی پایین‌تر از قیمتی است که در سال ۲۰۱۶ بود. خبر دیگر آنکه «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان با صدور فرمانی پادشاهی دستور داده هیأتی با عنوان «هیأت ملی امنیت سایبری» تشکیل شود.این هیأت به صورت مستقیم زیر نظر پادشاه عربستان قرار دارد و «مساهد بن محمد العیبان» وزیر مشاور دولت عربستان به عنوان رئیس هیأت مدیره این سازمان انتخاب شده است. العبیان در اولین اظهارنظر پس از این انتصاب اعلام کرده که هیأت مدیره این سازمان رئیس سازمان امنیت ملی، رئیس سازمان اطلاعات، معاون وزیر کشور و معاون وزیر دفاع را شامل می‌شود و با هدف تأمین امنیت سایبری عربستان و حمایت از منافع حیاتی و امنیت ملی و امنیت زیرساخت‌های حساس عربستان تشکیل شده است.
براساس گزارشی که خبرگزاری عربستان در این خصوص منتشر کرده این هیأت مسئولیت نظارتی و عملیاتی خود به منظور افزایش امنیت شبکه‌ها و سیستم‌های اطلاعاتی را آغاز خواهد کرد و یکی از اهداف این سازمان ایجاد صنعت امنیت سایبری داخلی است تا در راستای چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان را در این زمینه در میان کشورهای پیشرو این صنعت قرار دهد.
خبر دیگر آنکه معاون اول نخست‌وزیر و وزیر خارجه کویت از آمادگی کشورش برای میزبانی مذاکرات صلح یمن خبر داد. «صباح الخالد الصباح» وزیر خارجه کویت در اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو ائتلاف عربی علیه یمن که در ریاض برگزار شد، گفت که کویت آماده میزبانی طرف‌های بحران یمن برای امضای توافقنامه نهایی در صورت دستیابی طرفین به توافق است. از یمن نیز خبر می‌رسد سخنگوی انصارالله یمن ضمن محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به غزه، سیاست‌های این رژیم را مطابق با سیاست‌های آل‌سعود علیه یمن دانست.

کد مطلب: 101674
 
Share/Save/Bookmark