میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۳
 
 
«یاسین» به پرواز در آمد
ویژگی‌های جت آموزشی تمام ایرانی یاسین

هواپیمای جت آموزشی پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» مجهز به موتور ملی (اوج) به پرواز درآمد.
جت آموزش پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» دارای دوازده متر طول، ۴مترارتفاع و پنج و نیم تن وزن بدون بار در شرایط برخاست عملیاتی است و می تواند تا سقف دوازده کیلومتر به پرواز درآید.
بال این هواپیما با بیش از ۱۰متر طول و ۲۴ مترمربع مساحت به شکلی طراحی شده است تا این هواپیما بتواند با حداقل سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت در دسته بهترین هواپیماهای آموزشی دنیا در نشست و برخاست قرار گیرد و سرعت خود را در سطح دریا به سرعت زیر صوت برساند.
وجود یک باله افقی کاملاً چرخان در دم این هواپیما محدودیت خلبان را برای انجام مانورهای مختلف و به خصوص خروج از حالت «اسپین» یا سقوط دورانی برطرف می کند.
جت آموزشی پیشرفته «یاسین» از دو موتور توربو جت با قدرت رانش ۷هزار پوند بهره می برد که از نظر قدرت در رده موتور هواپیماهای جنگنده دنیاست.
کابین این هواپیما با چینش پشت سر هم و غیر هم سطح به گونه ای طراحی شده تا میدان دید راحت و وسیعی را برای شاگرد در کابین جلو و به ویژه استاد خلبان در کابین عقب فراهم کند. صندلی پران این هواپیما نسبت به نمونه‌های خارجی خود قادر است در سرعت صفر یعنی روی باند و در هر شرایطی فعال شده و سرنشین ها را در کسری از ثانیه تا ۱۰۰ متر به بیرون از هواپیما پرتاب کند.
میزان مسافت باندی که این هواپیما برای فرود احتیاج دارد تنها ۷۰۰ متر است و هواپیمای یاسین حتی قابلیت فرود بر روی باندهای کوتاه را دارد.
ایران با طراحی و ساخت این هواپیمای جت آموزش پیشرفته در زمره معدود کشورهای دارنده فناوری هوایی قرار گرفته و آمادگی دارد این توانمندی را با سایر کشورها به اشتراک بگذارد.
صنعت هوایی یکی از صنایع پرهزینه و پیچیده دنیا است و حدود ۱۰ کشور به شکل قطعی در عرصه هواپیماسازی فعالیت دارند و حدود۲۰ کشور نیز به دنباله روی از آنها در پی دستیابی به این تکنولوژی هستند.
صنعت هوایی یکی از مولفه های برتری ساز کشورها در حوزه های علمی، فنی، صنعتی و آموزشی کشورهای پیشرفته قلمداد می شود که از سرریز دستاوردهای آن دیگر حوزه های صنعتی بهره مند می شوند.

تحریم‌ها نمی‌تواندمانع اراده ملت شود
سرلشکر عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش با صدور پیامی از وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و دست‌اندرکاران و سازندگان جت تمام ایرانی آموزشی «یاسین» تقدیر کرد.
متن پیام فرمانده کل ارتش بدین شرح است:
برادر ارجمند امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر محترم دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
امروز غرش افتخارآمیز جت آموزشی تمام ایرانی «یاسین» در پهنه آسمان ایران عزیز طنین افکن شد و قلب‌های دوستداران انقلاب و ایران را شاد کرد.
خداوند بزرگ را شاکریم و سپاسگزاریم که تلاش‌های عالمانه و ایثارگرانه مجاهدان عرصه تحقیق و تولید ملی در مجموعه صنایع هوایی وزارت دفاع با مدیریت جهادی آن برادر ارجمند با مشارکت نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه های معین در قالب «یاسین» به بار نشست.
این موفقیت را به محضر مبارک فرماندهی معظم کل قوا تبریک عرض می کنم. مبارک باد بر ملت بزرگ ایران و نیروهای مسلح که یک بار دیگر محصول خودباوری و ما می‌توانیم را که شکوفه‌های امید است به چشم دیدند و بار دیگر اثبات شد که تحریم‌ها و فشارها نمی‌توانند مانع اراده ملت انقلابی ایران باشند.
اینجانب از زبان عزت و غیرت اسلامی ایرانی ضمن تشکر و تقدیر شایسته از آن برادر انقلابی، با افتخار بر دست و بازوی همه عناصر دست اندرکار بوسه می‌زنم و از درگاه خداوند بزرگ توفیقات روز افزون همه عزیزان را در مسیر تحقق آرمان‌های انقلاب شکوهمند اسلامی تحت فرماندهی مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) خواستارم.

ساخت جت «یاسین» نماد افتخارآمیز در بی‌اثر کردن تحریم‌ها است
امیر حاتمی وزیر دفاع در مراسم رونمایی از جت یاسین گفت: هواپیمای جت «یاسین» نه‌تنها ماهیت راهبردی، علمی و فناورانه داشته و بر ارتقای قدرت ملی تاثیرگذار خواهد بود بلکه به عنوان نماد بارز و افتخار آمیز در شکست و بی اثر کردن تحریم­­‌ها ، پیام بسیار روشنی را به نظام استکبار منعکس خواهد کرد.
وی رونمایی از هواپیمای جت آموزشی پیشرفته یاسین در سالی که به شعار «رونق تولید» نام گرفته است، اوج هنرنمایی فرزندان رشید ملت ایران در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با مشارکت نیروی هوایی ارتش برشمرد و گفت: نخبگان صنعت دفاعی با وجود تحریم های ظالمانه دشمنان، ضمن رفع یکی از ضروری ترین نیازهای هوایی کشور، دستاوردی جدید و سترگ را به عنوان هدیه به محضر مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران اسلامی، نیروهای مسلح به ویژه نیروی هوایی ارتش وسپاه تقدیم می نماید.
امیر حاتمی، موفقیت دانشمندان سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در ساخت هواپیمای جت پیشرفته «یاسین» را در حوزه های مختلف سیاسی، نظامی، اجتماعی و بخصوص بین المللی بسیار حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: هواپیمای «یاسین» نه تنها ماهیت راهبردی علمی و فناورانه داشته و بر ارتقاء قدرت ملی تاثیر گذار خواهد بود بلکه به عنوان نماد بارز و افتخار آمیز در شکست و بی اثر کردن تحریم­­های، پیام بسیارروشنی را به نظام استکبار منعکس خواهد کرد.
وی یکی از اهداف طراحی و تولید هواپیمای جت آموزش پیشرفته «یاسین» را برطرف کردن نیاز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حوزه آموزش خلبانان در مرحله پیشرفته پس از گذراندن دوره های آموزشی مقدماتی و متوسط با هواپیماهای ملخی و رفع وابستگی به سایر کشورها در تکمیل دوره آموزشی خلبانان با هواپیمای جت بر شمرد.
وی با تبریک این دستاورد ملی به ملت شریف ایران اسلامی بیان کرد: تولید این هواپیما تاثیر بسزایی در خود باوری ملی بخصوص در اشتغال زایی برای قشر تحصیل کرده، جلوگیری از خروج میلیون ها دلار ارز، بازگشت سرمایه، رونق تولید و افزایش اقتدار ملی و سلب وابستگی خواهد داشت. 

جت «یاسین» برابر نیازهای نیروی هوایی ارتش ساخته شده است
امیر خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش نیز در مراسم رونمایی از جت پیشرفته آموزشی یاسین، گفت: این هواپیما مطابق با استانداردهای جهانی و برابر مطالبات و نیازهای آموزشی نیروی هوایی ارتش ساخته شده و تمام طراحی‌های آن در داخل کشور انجام شده است.
امیر نصیرزاده گفت: ان‌شالله در آینده منتظر تولید انبوه این جت آموزشی هستیم تا اسکادران کاملی در اختیار نیروی هوایی قرار گیرد و پروازهای آموزشی آن در سطح نیرو آغاز شود.
وی تاکید کرد: با ساخت این جت آموزشی نیروهای فنی و محققان ما در حوزه صنایع هوایی در عمق فناوری پیچیده نفوذ کردند و قطعا در آینده شاهد پیشرفت‌های بسیار بزرگتری در این رابطه خواهیم بود.

ساخت جنگده‌های بومی در دستور کار «نهاجا» قرار دارد
همچنین جانشین معاون تربیت و آموزش نیروی هوایی ارتش گفت: نهاجا در کنار حفظ و «اورهال» جنگنده های موجود، ساخت جنگنده‌های بومی را نیز در دستور کار قرار داد.
امیر حسن جهانشاهی با اشاره به تحریم‌های همه جانبه ایران در حوزه نظامی، گفت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از جمله نیروی هوایی ارتش از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار داشته اند اما با این وجود با تلاش جهادگران این عرصه توانسته اند تمامی جنگنده ها را حفظ و آماده به کار و «اورهال» کند و هچنین بسیاری از تجهیزات و سیستم‌های آن‌ها را به روز کنند که امروز به خوبی می تواند پاسخگوی نیازهای کشور باشد.
وی به توانمندی نیروی هوایی در حوزه آموزش و انتقال تجارب اشاره کرد و گفت: در حوزه آموزش و انتقال تجارب کاری از جمله در زمینه اورهال، نیروهای جوان را در کنار نیروهای خبره، با تجربه و استاد کار که سالهاست در این حوزه مشغول فعال هستند و تجارب گرانقدری قراره گرفته و تجارب آنها به کار گرفته می شوند و این دانش و تجارب گرانبها به بهترین شکل به این جوانان انتقال داده می شود. 

کد مطلب: 111277
 
Share/Save/Bookmark