میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۵
 
 
ایرانی‌ها به کوچک‌ترین باب‌الحوائج، حضرت علی‌اصغر(ع) متوسل شدند
استقبال از محرم با لشکر شیرخوارگان حسینی
استقبال از محرم با لشکر شیرخوارگان حسینی
 

پانزدهمین همــــایش شیرخوارگان حسینی روز گذشته در نقاط مختلف ایران و جهان برگزار شد.
در تهران هم این همایش با حضور خیل مشتاقان در محل مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد. این همایش بزرگ نه تنها در شهرهای ایران بلکه در کربلای معلی نیز، همزمان با حضور گسترده مادران و کودکانشان برگزار گردید.
سیل عظیمی از مادران به همراه نوزادان و کودکانشان در این مراسم بزرگ حاضر شده و به راز و نیاز با معبود و توسل به حضرت علی‌اصغر(ع) مشغول شدند.
مداحی، دعا و نوحه‌سرایی از جمله برنامه‌های ویژه‌ای بودند که در پانزدهمین همایش شیرخوارگان حسینی برگزار شدند.
با وجود گذشتن دقایقی از این مراسم عاشقان حسینی و خانواده‌ها همچنان به صحن مصلای امام خمینی(ره) وارد می‌شدند و این حضور تا دقایق پایانی مراسم ادامه داشت.
مادران همزمان با روضه و نوحه‌خوانی مداحان نوزادان خود را رو به آسمان گرفته و با معبود خویش درد و دل می‌کردند. ایران اسلامی تماماً سیاه‌پوش عزای کربلا شده و غرق در ماتم روز اول این ماه عزیز را به سوگ نشست.
آیت‌الله کاظم صدیقی امام جمعه موقت شهر تهران در این مراسم با اشاره به عبرت‌های قیام حضرت اباعبدالله الحسین(ع) گفت: باید از واقعه عاشورا به عنوان یک نهضت فرازمانی و فرامکانی درس گرفت، واقعه بی‌نظیر عاشورا، محتوای معنوی عاشورا و مجموعه‌ای که این حادثه را آفریدند همه این مسایل قابل توجه است.
وی افزود: اوج عاشورا مظلومیت امام حسین(ع) است، امامت و رهبری عاشورا است، امامی که زمام انقلاب را برعهده داشت توانست نفوس مستعد را جمع کند.
آیت‌الله صدیقی بیان داشت: در واقعه کربلا ۷۲ تن مرد و بیش از ۸۰ نفر زن و کودک بودند، از نظر جامعه اندک بودند اما از نظر کیفیت بالا بودند، آنچه که ماندگار و اثرگذار است کیفیت است.
وی ادامه داد: انقلاب‌های بسیاری در دنیا رخ داده است اما شکست خورده‌اند، اما چون اساس حرکت امام حسین(ع) بر مبنای الهی بود و ایشان نماینده خدا بودند توانست جهان را درنوردد و تحت تأثیر خودش قرار دهد.
امام جمعه موقت شهر تهران خاطرنشان کرد: حضور عاشوراییان در کنار امام حسین(ع) بر مبنای ایمان و عشق بود، حضور آنها رقابت در امور مالی و دنیوی نبود، آنها آمده بودند تا از دنیا بگذرند، ایمان و عشق آنها موجب شده بود تا از تعلقات دنیا و شهوات دنیا و همه اسارت‌های مادی آزاد شوند و به آسمان حرکت کنند.
وی افزود: حرکت یاران امام حسین(ع) صددرصد مردمی بود، با بخش‌نامه و اجبار نبود، بلکه براساس انتخاب و اختیار بود، اگر انقلاب اسلامی توانست شاه را بیرون کند به خاطر این بود که حرکتش کاملاً مردمی بود و امام(ره) را جانشین امام حسین(ع) می‌دانستند.
آیت‌الله صدیقی با اشاره به نقش بانوان در پیروزی انقلاب اسلامی ابراز داشت: اینکه زنان با شیرخوارگان خودشان در ۱۷ شهریور با حضور در میدان شهدا در برابر گلوله ایستادند هم براساس انتخاب بود.
وی ادامه داد: هیچ قدرتی نمی‌تواند در برابر موج و نیروی مردم بایستد، هشت سال یک ملت با شرق و غرب در حال جنگ بود، موشک، بمب، گلوله‌ها، تانک‌ها بر سر مردم می‌ریخت، خانواده شهدا در زیر تابوت شهیدشان می‌گفتند این گل پرپر ماست، هدیه به رهبر ماست و گفتند راه ما راه حسین است و خودشان این راه را انتخاب کردند.
امام جمعه موقت شهر تهران اظهار داشت: اگر امروز ملت ما در برابر استکبار جهانی و دولت ملعون آمریکا و تکفیری‌ها می‌ایستد، برای این است که مدافع امامت و ولایت هستند، زیر پرچم هستند و احساس دین به امام حسین(ع)، رهبر و انقلابشان دارند و می‌گویند هر چه داریم از محرم و صفر است.
وی با بیان اینکه در سپاه امام حسین(ع) اخلاق، ایثار، گذشت و مهربانی موج می‌زد، به ماجرای دعای مادر حضرت مریم(س) و نذر او اشاره کرد و افزود: خداوند به وی دختری داد که مادر پسری شود که به اذن الهی مردگان را زنده و کور را بینا کند، در واقع عیسی بن مریم مسیح است، علی‌اصغر هم مسیح امام حسین است، امام حسین(ع) همه اموراتش آیات الهی بود و علی‌اصغر(ع) آیت اللهی عظمی است، اینکه بزرگان به این شیرخوار حسینی متوسل و متوجه می‌شوند و با عنایت این طفل شیرخواره گره‌ها باز می‌شود.
آیت‌الله صدیقی با تأکید براینکه حضور شیرخوارگان حسینی با مادرانشان پیام مهمی برای اسرائیلی‌ها و تکفیری‌ها دارد، گفت: راه حسین(ع) راه آزادی است و علی‌اصغر(ع) موقعیت خاصی دارد، وی تنها شهید کربلا است که یک قطره از خونش به زمین برنگشت.
گفتنی است این مراسم به طور همزمان در تمامی استان‌ها و شهرستان‌های ایران اسلامی در حال برگزاری بود و مراسم به صورت زنده از شبکه دوم سیما پخش شد.
براساس این گزارش، مراسم شیرخوارگان حسینی در شهرستان‌های اصفهان "آستان ابراهیم بن‌موسی(ع)"، آبادان، مشهد، شیراز، اراک، همدان و سایر شهرهای ایران با استقبال ویژه مردم برگزار شد.
این مراسم تا نزدیکی‌های اذان ظهر ادامه داشت و خانواده‌ها همچنان در گروه‌های بزرگ در جای‌جای میهن اسلامی در آن حضور می‌یافتند. این برای پانزدهمین سال پیاپی است که همایش شیرخوارگان حسینی برگزار می‌شود و پانزدهمین دوره از آن با عظمتی مثال‌زدنی در کل کشور برپا شد.

کد مطلب: 101070
 
Share/Save/Bookmark