میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۸
 
 
کلاه برداری آمریکایی
مبارزه با تروریسم که در سالهای اخیر با واژه مقابله با داعش مطرح می‌شود یکی از معادلات مهم...

مبارزه با تروریسم که در سالهای اخیر با واژه مقابله با داعش مطرح می‌شود یکی از معادلات مهم جهانی شده است. مسئله‌ای که گاه به صورت انفرادی و گاه در قالب ائتلاف‌های متعدد کشورها را درگیر ساخته است. آمریکا نیز از جمله مدعیانی است که مبارزه با داعش را از کارکردهای خود معرفی کرده است. در جدیدترین اقدام آمریکا در این عرصه ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در اظهارنظر توییتری درباره عملیات ائتلاف واشنگتن در سوریه برای «شکست ۱۰۰ درصدی داعش»، به اروپا هشدار داد که اگر داعشی‌های بازداشت‌شده را تحویل نگیرد، آمریکا آن‌ها را آزاد می‌کند. رئیس‌جمهور آمریکا در توییت دیگری نوشت: «آمریکا نمی‌خواهد شاهد نفوذ این جنگجویان داعشی به اروپا باشد، چراکه آنجا احتمالا جایی است که آن‌ها به آن می‌روند. ما بیش از حد کار و هزینه می‌کنیم. زمان آن فرا رسیده که دیگران پا پیش بگذارند و کاری را که قادر به انجام آن هستند را انجام دهند. ما بعد از پیروزی ۱۰۰ درصدی بر خلافت (داعش) به کشور (آمریکا) برمی‌گردیم».
حال این سوال مطرح می‌شود که چرا ترامپ چنین ادعاهایی مطرح کرده و چه اهدافی را در ورای‌ آن پیگیری می‌کند؟ پیش از پاسخ به این پرسش باید به یک اصل اساسی توجه داشت و آن اینکه آمریکا تا چه میزان در مبارزه با داعش نقش داشته است؟ بررسی کارنامه آمریکا نشان می‌دهد که این کشور اصلی ترین ایجاد کننده و حامی تروریسم در جهان است چنانکه به اذعان هیلاری کلینتون وزیر خارجه دور اول ریاست جمهوری اوباما، این آمریکا بوده که القاعده را ایجاد کرد. در همین حال آمریکا از سال ۲۰۰۱ تاکنون اشغال افغانستان را ادامه داده و از سال ۲۰۰۳ نیز در عراق حضور دارد. آنچه در طول این سالها روی داده نه تنها مبارزه با تروریسم نبوده بلکه بحران‌های مدیریت شده‌ای را در این کشورها و در کل منطقه ایجاد کرده‌اند.
نمود عینی این رفتار اذعان ترامپ در مبارزات انتخاباتی به نقش اوباما در ایجاد داعش است. داعشی که سران آن در زندان‌های آمریکا در عراق آموزش دیده و در منطقه رها شدند. در همین حال ادعاهای ترامپ درباره مقابله آمریکا با داعش در حالی صورت گرفته که رسانه‌ها و مقام‌های سوریه و عراق طی سال‌های اخیر بارها گزارش‌هایی مبنی بر کمک‌های واشنگتن به تروریست‌های داعش مخابره کرده‌اند. بر همین اساس، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنرانی اخیر خود با رد ادعاهای واشنگتن درباره مقابله با داعش تاکید کرد این خود آمریکا بوده که داعش را به منطقه آورده است.
بر این اساس به صراحت می‌توان گفت که آمریکا نقشی در مبارزه با داعش و یا دادن امنیت به اروپا نداشته است لذا ادعای وی مبنی بر آزاد سازی داعشی‌ را می‌توان برگرفته از نگاه کاسبکارانه آمریکا در قبال اروپا دانست که با ادعای امنیت اروپا به دنبال باج گیری از این کشورها است. در اصل آمریکا با دادن آدرس غلط به اروپا و ترساندن آنها از تروریسم در حال کلاه‌برداری سیاسی و اقتصادی و امنیتی از این کشورهاست چنانکه در گذشته نیز با ادعای امنیت جهان پس از حادثه ۱۱ سپتامبر با حضور سایر کشورها از جمله اروپا برای منافع خود، به اشغال افغانستان و عراق پرداخت. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 107975
 
Share/Save/Bookmark