میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۰
 
 
سفر به ترکیه به چه قیمتی!
وقتی سرکنسولگر کشورمان ایرانی‌ها را از سفر به ترکیه منع می‌کند
سفر به ترکیه به چه قیمتی!
 
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون‌ امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخورد اخیر مرزبانان ترکیه‌ای با مسافران ایرانی گفت: ایرانی‌ها در صورت امکان به ترکیه سفر نکنند. به گزارش تسنیم، محمدجواد جمالی با اشاره به مشکلات به وجود آمده برای توریست‌های ایرانی از سوی مرزبانان و پلیس ترکیه، اظهار داشت: کمیسیون امنیت‌ملی مجلس به عنوان کمیسیون تخصصی قطعا موضوع بدرفتاری با مسافران ایرانی در ترکیه را بررسی می‌کند. وی با بیان اینکه موضوع برخورد توهین‌آمیز با مسافران ایرانی در ترکیه را در کمیسیون امنیت‌ملی با حضور مسئولان وزارت‌ امورخارجه بررسی می‌کنیم، افزود: توصیه می‌کنم مردم در صورت امکان به ترکیه سفر نکنند. عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت‌ملی مجلس با اشاره به برخوردهای توهین‌آمیز و ضرب و شتم مسافران ایرانی در مرز بازرگان، تصریح کرد: برکناری مامور مرزی به علت ضرب و شتم مسافران ایرانی کافی نیست و مامور خاطی باید محاکمه شود. جمالی با تاکید بر اینکه وزارت امورخارجه باید با جدیت بیشتری با اقدامات اخیر مسئولان ترکیه‌ای برخورد کند، گفت: سیاست‌های ترکیه در سال‌های اخیر از ثبات لازم برخوردار نبوده و چنین سیاست‌هایی سبب بی‌ثباتی در منطقه می‌شود، لذا وزارت امورخارجه باید مقتدرانه اقدام کند.

چند ماهی است که ترکیه تقریبا در شرایط بحرانی به سر می‌برد بویژه اینکه بعد از کودتای نافرجام در این کشور این شرایط بیشتر بروز و ظهور یافت؛ چالش‌های درونی و بیرونی آنکارا موجب شده تا ایرانیان مقیم در ترکیه و حتی مسافران نیز از این وضعیت اسفناک در امان نمانند و با آسیب‌های فراوانی روبه‌رو شوند!
البته رفتارهای گستاخانه اخیر آنکارا در برابر تهران که به قول وزیر خارجه کشورمان ترکیه قدرنشناس است مزید بر علت شده تا این کشور بیشتر از همه برای ایرانیان ناامن باشد.
به گزارش میزان، مجروح شدن ۷ شهروند ایرانی در حادثه بمب‌گذاری شهر وان، کشته شدن شمس‌الدین رسایی در بمب‌گذاری ۱۵ مهرماه در شمدنیلی بدون جبران خسارت از سوی دولت ترکیه، کشته و زخمی شدن دو ایرانی در استانبول به دست تبهکاران، کشته و مجروح شدن بیش از ۲۰ نفر از ایرانیان طی عملیات‌های تروریستی، حمله به اتوبوس و کامیون‌های ایرانی و کلاهبرداری متعدد تجار و شهروندان ترکیه‌ای از شهروندان ایرانی و برخورد تبعیض‌آمیز دستگاه‌های دولتی و قضایی ترکیه با مال‌باختگان ایرانی تنها بخش کوچکی از اتفاقاتی است که اخیرا برای هموطنانمان در این کشور رخ داده است.
"اینجا نیایید!" این جمله را سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول خطاب به هموطنان گفت و افزود: ترکیه، ترکیه سابق نیست، تغییر کرده و نا امن شده است، اگر کار ضروری ندارید به ترکیه سفر نکنید.
بختیار اسدزاده گفت: ترکیه، ترکیه سابق نیست، تغییر کرده و نا امن شده است، اگر کار ضروری ندارید به ترکیه سفر نکنید. وی ضمن اشاره به آتش زدن تریلی‌های ایرانی و به قتل رساندن راننده‌های آنها در جنوب شرق ترکیه، اضافه کرد: دولت ترکیه علی‌رغم پیگیری‌های ما غرامتی به خانواده‌های رانندگان پرداخت نکرده است.
اسدزاده با اشاره به اینکه وضعیت ترکیه بعد از کودتای نافرجام آن به شدت ناامن شده و افرادی از داعش هر ازگاهی اقدام به بمب‌گذاری می‌کنند، گفت: برخی از ایرانیانی که به امید مهاجرت به اروپا ابتدا به ترکیه می‌آیند تا سپس به کشورهای اروپایی بروند، طعمه کلاهبرداران قرار می‌گیرند.

تشریح شگرد کلاهبرداران برای اخاذی از مسافرین ایرانی
سرکنسول ایران با تشریح شگرد کلاهبرداران برای اخاذی از مسافرین ایرانی گفت: آنها با شناسایی افرادی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار هستند به سراغ آنها رفته و می‌گویند ما می‌توانیم با ۵۰ میلیون تومان شما را به فلان کشور اروپایی ببریم و می‌گویند تا زمان انجام نهایی کار امکان اسکان شما را هم فراهم کرده‌ایم و می‌توانید به طور رایگان اقامت کنید.
اسدزاده ادامه داد: آن فرد هم این سخنان را می‌پذیرد و در محلی که به او پیشنهاد شده مستقر شده و ۵۰ میلیون تومان هم می‌دهد و وقتی که آن فرد می‌خواهد خارج شود می‌گویند باید ۵۰ میلیون دیگر هم بدهی تا کار تو را درست کنیم.
وی با بیان اینکه گروگان‌گیران در مرحله بعدی با خانواده آن افراد تماس می‌گیرند، اظهار داشت: آنها به خانواده‌ها می‌گویند ما فرزند شما را گروگان گرفتیم و باید ۵۰ میلیون تومان بفرستید تا این فرد را آزاد کنیم و خانواده‌ها هم به ناچار این پول را می‌دهند ولی این افراد گروگان را آزاد نمی‌کنند.

اعضای باندی که ایرانیان را گروگان گرفته بودند دستگیر شدند
اسدزاده با بیان اینکه در این مرحله خانواده‌ها به وزارت خارجه متوسل می‌شوند و مسئله گروگان‌گیری را شرح می‌دهند، اظهار داشت: وزارت خارجه هم با پلیس ترکیه تماس می‌گیرد تا مسئله پیگیری شود و اخیرا هم باندی را گرفتند که چند ایرانی را گروگان گرفته بودند و از خانواده آنها اخاذی می‌کردند و پلیس توانست اینها را شناسایی و گروگان‌ها را آزاد کند.
وی با بیان اینکه عده‌ای از ایرانیان گرفتار این باندها خطرناک می‌شوند و مورد اخاذی قرار می‌گیرند تاکید کرد: توصیه ما این است که هموطنان به هر کشوری که می‌خواهند بروند در همان ایران ویزای آن کشور را بگیرند و اگر می‌خواهند مثلا به آلمان بروند در همان ایران ویزای آلمان را بگیرند و از طریق ترکیه عمل نکنند چون اینجا گرفتاری‌هایی خاص خودش را دارد.
اسدزاده، بیان داشت: اکثریت ایرانیان مقیم ترکیه در استانبول مستقر هستند که شامل همه گروه‌ها اعم از نخبگان و افراد عادی می‌شوند.
وی با بیان اینکه حضور در ترکیه خطراتی دارد، خاطرنشان کرد: عده‌ای از ایرانیانی که برای گردش به ترکیه می‌آیند برخی مسائل ایمنی را که از طریق سفارت و یا سرکنسولگری به آنان گوشزد می‌شود را رعایت نمی‌کنند و بعضا مدارک مهم و یا اشیای قیمتی‌شان مفقود می‌شود.
اسدزاده با اشاره به اینکه گروه‌های زیادی در ترکیه هستند که پول‌ها و گذرنامه افراد ایرانی را مورد سرقت قرار می‌دهند، اظهار داشت: هموطنان در این موارد تنها جایی را که می‌توانند مراجعه کنند سرکنسولگری است.
سرکنسول ایران در ترکیه با بیان اینکه کنسولگری برای افرادی که قبلا از بلیت خود عکس گرفته بودند می‌تواند چاره‌اندیشی کند، بیان داشت: در این مورد دیگر مشکلی برای بلیتشان نیست و فقط یک برگه عبور باید برایشان صادر کنیم که با این کار به فرودگاه می‌روند و با آن پروازی که داشتند بر می‌گردند. وی افزود: کسانی که گذرنامه‌شان را مفقود می‌کنند شش ماه طول می‌کشد تا مجددا گذرنامه بگیرند، مضاف براینکه، یک عده‌ای هم هستند که وقتی به ایران می‌آیند گذرنامه‌شان را می‌فروشند و گذرنامه‌ای دیگر می‌گیرند.
اسدزاده بیان داشت: برخی از افرادی هم که گذرنامه‌شان را می‌فروشند تلاش دارند تا با تهیه گذرنامه و ویزای جدید به کشوری دیگر بروند.
وی با ذکر مثالی ادامه داد: مثلا فردی که گذرنامه کشوری را با ویزای جعلی می‌گیرد و به سنگال می‌رود تا از آنجا به آمریکا برود، در همان سنگال متوجه می‌شود که گذرنامه و ویزای این فرد جعلی است و در همان فرودگاه هم دستگیرش می‌کنند.
سرکنسول ایران در استانبول با بیان اینکه با مشخص شدن جعلی بودن ویزا فرد دادگاهی می‌شود، اظهار داشت: در این جا یا به حبس محکوم می‌شود یا با چشم‌پوشی به کشورش بازگردانده می‌شود.
اسدزاده با بیان اینکه عده‌ای از افرادی که به ترکیه می‌آ‌یند پس از ورود به سازمان ملل مراجعه می‌کنند و برای پناهندگی ثبت‌نام می‌کنند، بیان داشت: در این مرحله ابتدا اعراب و سوری‌ها رسیدگی شده و سپس نوبت به ایرانی می‌رسد و ایرانی‌ها سرگردان هستند و به صورت اسفباری در کمپ‌ها زندگی می‌کنند چون فکر می‌کنند در غرب به آرزوهایشان خواهند رسید ولی وقتی هم که به انجام می‌روند به آلت دست غربی‌ها تبدیل می‌شوند.

گروه‌های تروریستی در ترکیه فعال هستند
وی با توصیه به افرادی که به منظور گردشگری به ترکیه سفر می‌کنند اظهار داشت: این دسته از افراد نیز باید هوشیار باشند زیرا بعد از کودتا ناامنی در ترکیه زیاد شده و گروه‌های تروریستی در اینجا فعال هستند و هر لحظه امکان انفجار وجود دارد و خشک و تر با هم می‌سوزند.
وی خاطرنشان کرد: دولت ترکیه تاکنون بابت کسانی که در اینجا کشته شده‌اند به خانواده‌های کشته‌شدگان هیچ غرامتی نداده است.
اسدزاده با اشاره به اینکه به دلیل در پیش بودن ایام نوروز مسیر زمینی ورود به ترکیه دارای ازدحام است، اظهار داشت: توصیه من به افرادی که به صورت زمینی و از مرز بازرگان می‌آیند این است که چون الان فصل مسافرت‌های نوروزی است و عده زیادی در صف می‌ایستند ممکن است با بدرفتاری مواجه شوند.
اسدزاده با بیان اینکه مناطق جنوب شرق ترکیه ناامن است و تاکنون چند دستگاه از تریلی‌های ایرانی را آتش زده و رانندگان آن را کشته‌اند، اظهار داشت: دولت ترکیه در این مورد هم هیچ غرامتی به خانواده این افراد نداده است.
سرکنسول ایران در ترکیه با بیان اینکه از زمانی که ترکیه وارد حمایت از مخالفین بشار اسد شده است تغییر کرد و ناامن شده است بیان داشت: این ناامنی به صنعت ترکیه آسیب زده و توصیه می‌کنیم اگر هموطنان کار ضروری داشتند به اینجا سفر کنند.
وی با تاکید بر اینکه امنیت سفرهای هوایی بیشتر است، خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه از مقامات ترکیه‌ای خواسته‌ایم با مسافران ایرانی به طور شایسته برخورد کنند، اما در فرودگاه شاهد برخورد بد هستیم و دیدیم در همان فرودگاه گذرنامه افراد مفقود می‌شود، زیرا در آنجا انواع پناهنده‌ها هستند و چون منبع ارتزاقی ندارند سعی می‌کنند از افرادی که حواسشان نیست دزدی کنند.
وی با بیان اینکه در ایام عید مسافران زیادی به ترکیه می‌آ‌یند، خاطرنشان کرد: این اتفاقات در فرودگاه زیاد رخ می‌دهد چنانچه مناطق ساحلی مثل آنتالیا هم مسائل خاص خود را درپی دارد.
اسدزاده درخصوص اتباع ایرانی در بند زندان‌های ترکیه گفت: اینجا ۲۵۰ زندانی در یکی از زندان‌های استانبول داشتیم که تقریبا ۱۰۰ نفر آنها آزاد شدند.

به صورت دوره‌ای با مجوز قوه قضاییه ایران از زندان‌های ترکیه بازدید می‌کنیم
اسدزاده با بیان اینکه ما به صورت دوره‌ای با مجوز قوه قضاییه ایران و با هماهنگی سفارت از زندان‌ها بازدید داشته و به آ‌نها سر می‌زنیم، عنوان کرد: ما با زندانیان صحبت می‌کنیم و کمک‌های مختلف اعم از نقدی و غیره را به آنها می‌رسانیم و مشکلات آنها را پیگیری می‌کنیم و اگر جرمشان سبک باشد نسبت به آزادی آنها اقدام می‌کنیم.
وی بیان داشت: قانون جدیدی در ترکیه به تصویب رسیده که مدت زمان زندانی عده‌ای از زندانیان را کم می‌کند تا زودتر آزاد شوند که این قانون شامل مجرمین مواد مخدر،‌ قتل و جرم‌های سنگین از این قبیل نمی‌شود.

کد مطلب: 98767
 
Share/Save/Bookmark