میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۲۵
 
 
هوشنگ توکلی:
صداوسیما در راستای انعکاس مطالبات مردمی گام اساسی برنداشته است

هوشنگ توکلی بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون در رابطه با اعتراضات اخیر مردمی نسبت به بحران و مشکلات واقعی اقتصادی و بی‌تدبیری مسئولان دولت که منجر به برخی حوادث و سوء‌استفاده دشمنان نظام شده است گفت: متأسفانه طی ۵ سال اخیر بحران شدید اقتصادی همه جامعه و از جمله هنرمندان و سینماگران را تحت فشار قرار داده به نحوی که همه مردم در این ۵ سال نگران گذران زندگی روزانه شان بوده و هستند و فقر و فشار شدید مالی بیش از هر زمان دیگری در زندگی اشخاص خودنمایی می‌کند.
بازیگر فیلم سینمایی «زادبوم» در گفت‌وگو با سینماپرس افزود: سینماگران و هنرمندان هم از عموم مردم جامعه منفک و مجزا نیستند؛ آن‌ها هم همین دردهایی که سایر مردم تحمل می‌کنند را می‌بینند و می‌چشند و درک می‌کنند. متأسفانه سیاست‌گذاری‌های غلط اقتصادی، بانک‌سالاری و... اثرات منفی و نامطلوب خود را روی جامعه گذاشته و منجر به اعتراضات مردمی در جای جای کشور شده است که متأسفانه دشمنان نظام و انقلاب اسلامی هم از این وضعیت سوء‌استفاده کرده و می‌خواهند از اعتراض‌های برحق و مطالبات برحق مردمی به نفع خود بهره‌برداری و سوء‌استفاده کنند.
وی ادامه داد: شاید یکی از علل اصلی این اتفاق و سوء استفاده دشمنان این باشد که صداوسیما که عنوان رسانه ملی دارد در راستای انعکاس مطالبات مردمی گام اساسی و جدی برنداشته و مردم از طریق شبکه‌ها معاند و بیگانه پیگیر اخبار هستند. این اتفاق بسیار بد است که شبکه «بی‌بی‌سی» به نفع جریان خود منعکس‌کننده اخبار مطالبات مردمی باشد و مردم اخبار را از این شبکه و شبکه‌هایی نظیر آن پیگیری کنند و به صداوسیما و رسانه ملی مراجعه نکنند.
توکلی سپس با تأکید بر اینکه رسانه ملی باید منعکس‌کننده مطالبات مردمی باشد تصریح کرد: همه صاحب‌نظران و کارشناسان رسانه قطعاً معتقد هستند که گرایش مردم به سمت شبکه‌های معاند با نظام اصلاً به صلاح نیست و این وظیفه رسانه ملی است که بدون جانبداری از هیچ شخص، نهاد و ارگانی انعکاس‌دهنده اعتراضات و مطالبات برحق مردمی باشد که از فشار شدید اقتصادی در رنج هستند و دیگر نمی‌توانند این فشارها را تحمل کنند.
این سینماگر خاطرنشان کرد: جامعه باید اطلاعات خود را تنها از صداوسیما بگیرد اما متأسفانه افرادی که به جریان‌های قدرت در کشور متصل هستند نمی‌خواهند صداوسیما پرقدرت باشد و رابطه سالمی با مردم داشته باشد و به همین علت جلوی صداوسیما را برای انعکاس بسیاری از اخبار و اتفاقات روز می‌گیرند. کم‌کاری در رسانه ملی امروزه باعث به وجود آمدن بحران در جامعه شده و به طور یقین اگر مردم به رسانه ملی اعتماد داشتند و صداوسیما منعکس‌کننده خواسته‌های آن‌ها بود هرگز شبکه‌های معاند و بیگانه نمی‌توانستند مردم را به آشوب‌های خیابانی ترغیب کنند.
کارگردان سریال تلویزیونی «مدرس» در بخش دیگری از این گفت‌وگو در رابطه با سینما و نقش این رسانه در انعکاس رویدادهای روز کشور اظهار داشت: بنده معتقدم سینما در حوزه سیاست نمی‌تواند جریان‌ساز باشد. متأسفانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی روی سینما فشار زیادی وارد شد و برخی افراد خواستند سینما را سیاسی کنند و همین اتفاق آسیب جدی به سینما وارد ساخت و باعث سرگردانی بخش اعظمی از اهالی سینما و سینماگران شد چراکه اصولاً امروزه ما شاهد آن هستیم که افرادی که در سینما کار می‌کنند حضور جدی در جریان‌ها و باندهای سیاسی و جناحی دارند و یا بالعکس اصلاً سیاسی کار نیستند.
توکلی در خاتمه این گفت‌وگو متذکر شد: در هر صورت امیدوارم مسئولان صدای اعتراض برحق مردم را که زیر بار فشار زندگی له شده‌اند به خوبی بشنوند و تدبیری برای رفع معضلات و مشکلات شدید اقتصادی در کشور داشته باشند؛ مسئولان باید آگاه باشند که تکلیف مردم معترض از فتنه‌گران و آشوب‌طلبان جدا است و هرگز نباید این دو قشر را در یک دسته جای داد.

کد مطلب: 102574
 
Share/Save/Bookmark