میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۲
 
 
آمریکا چشم دیدن نجبا را ندارد

آمریکا این روزها در حالی ادعای همراهی با عراق سر می دهد و نیروهای نظامی اش در این کشور در حال افزایش است که اقدامات قابل تاملی در قبال ارکان امنیتی و نظامی این کشور صورت می‌دهد. منابع خبری اعلام کردند وزارت خزانه‌داری آمریکا جنبش مقاومت اسلامی النجباء عراق را به لیست تروریسم اضافه کرد. این رفتار آمریکا چند نکته قابل توجه دارد. این اقدام آمریکا تحریم عراق است که با دخالت در امور داخلی این کشور صورت می گیرد چرا که نجبا بخشی از نیروهای مسلح عراق در برابر تروریسم است که ماهیت قانونی دارد لذا اقدام آمریکا هیچ توجیهی نداشته و در اصل آمریکا با این اقدام ارتش عراق را تروریست معرفی کرده است. آمریکا در حالی نجبا را تروریسم معرفی کرده که جهانیان اذعان دارند نجبا در کنار سایر گروه‌های مردمی و ارتش عراق، مبارزان با تروریسم و محور امنیت عراق و منطقه هستند. بر این اساس آمریکا با تحریم نجبا به دنبال باج خواهی از عراق است و تروریسم صرفا یک بهانه است. در این میان باید توجه داشت نجبا توانسته امنیت را تا مرزهای سوریه گسترش دهد در حالی که آمریکا به دنبال ایجاد پایگاه برای داعش در مرزهای دو کشور است. آمریکا با ادعای تروریستی بودن نجبا به دنبال توجیه بمباران مرزهای عراق و سوریه جهت ایجاد منطقه امن برای تروریست‌ها است.
در همین حال با توجه به نقش نیروهای مردمی در امنیت عراق، می توان گفت که آمریکا با اقدام علیه نجبا و نیروهای مردمی عراق به دنبال تضعیف امنیتی این کشور است تا به بهانه امنیت حضور نظامی در عراق را توجیه کند. استفاده آمریکا از بمب های فسفری برای بمباران مرز عراق و سوریه ماهیت تروریستی آمریکا را نشان می‌دهد که با سلاح کشتار جمعی به دنبال نسل کشی در این کشورها و نیز ایجاد حوزه امن برای تروریست‌ها است جنایات آمریکا در اردوگاه الرکبان سوریه گواهی بر ماهیت تروریستی این کشور است در حالی که همگان اذعان دارند که گروه های مردمی همچون نجبا همواره در خدمت به مردم و آوارگان بوده‌اند بر این اساس می توان گفت که دلیل خشم آمریکا از نجبا و گروه‌های مردمی استقلال و آزاد مردی آنان است و ادعای تحریم به خاطر رابطه با ایران صرفا بهانه‌ای برای توجیه اقدامات ضد انسانی آمریکاست تحریم نجبا در حالی صورت می گیرد که اخیرا انگلیس نیز حز ب الله را در لیست تروریسم قرار داده و این نشانگر همگرایی آمریکا و انگلیس علیه امنیت منطقه است. آمریکا به دنبال استمرار بحران در منطقه است بویژه اینکه از رویکرد مستقل کشوری مانند عراق در معادلات منطقه ابراز نارضایتی کرده و آن را مغایر با سلطه گری خود می‌داند. در همین حال باید در نظر داشت آمریکا با تحریم گروه های مردمی به دنبال انتقام گیری از عراق به دلیل عدم حضور در نشست ورشو و مخالفت با سازش با رژیم صهیونیستی است.
با توجه به آنچه ذکر شد می توان گفت که اقدام آمریکا ادامه سیاست بحران سازی علیه عراق و منطقه و حمایت از تروریسم است که بعد دیگری از ماهیت ضد بشری آمریکا را آشکار می‌سازد و خود سندی بر حقانیت مواضع ضد آمریکایی مردم و دولتمردان عراق است.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 108235
 
Share/Save/Bookmark