میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۸
 
 
مخالفت‌ کردهای عراق با عاملان همه‌پرسی وحدت‌شکنانه شدت گرفت
برکناری بارزانی خواست جریان‌های کردی
برکناری بارزانی خواست جریان‌های کردی
 

پس از حضور ارتش عراق در کرکوک به خواست مردم و قانون اساسی اکنون جریان‌های سیاسی بر لزوم برکناری بارزانی به عنوان عامل بحران‌های ایجاد شده در کردستان عراق شدت گرفته است.
در کنار مخالفت سایر جریان‌های کردی با سلطه گری بارزانی، «برهم صالح» نخست‌وزیر سابق منطقه کردستان عراق خواستار تشکیل فوری دولت انتقالی در این منطقه برای گفت‌وگو با بغداد شد. وی که با جدایی از حزب اتحادیه میهنی کردستان، حزب جدید ائتلاف برای دموکراسی و عدالت را تشکیل داده، طی بیانیه‌ای اعلام کرد: اوضاع بحرانی در کرکوک به گردن نیروهای پیشمرگه که داعشی‌ها را شکست داده‌اند، نیست بلکه محصول تلاش‌های فاسدانی است که به دنبال سرپوش گذاشتن بر غارت‌های صورت گرفته به اسم کرکوک و کُردها هستند. ما باید به نیروهای پیشمرگه کمک کنیم تا اراده دفاع از وطن و مردم پیروز میدان شود. برهم صالح که معاون دوم «جلال طالبانی» در حزب اتحادیه میهنی به شمار می‌رفت، تاکید کرد که راهکار فوری این مسئله، تشکیل دولت انتقالی در کردستان برای گفت‌وگوی سازنده با بغداد تا زمان برگزاری انتخاباتی شفاف در منطقه کردستان است. وی همچنین اغلب طرف‌های مسئول کُرد از جمله «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان را در به انحصار گرفتن قدرت و اقدام علیه مصالح عراق و منطقه کردستان متهم کرد. «ریبوار کریم محمود» سخنگوی رسمی ائتلاف برای دموکراسی و عدالت با قرائت این بیانیه، گفت که این ائتلاف خواستار توقف تحرکات نظامی در کرکوک و عقب‌نشینی نیروهای امنیتی برای آرام‌سازی اوضاع جاری است. طرف‌های مسئول در این بحران به ویژه دولت فدرال عراق باید مانع هرگونه تعدی به حقوق شهروندان شوند. برخی منابع خبری اعلام کرده‌اند مسعود بارزانی از سمت خود استعفا می‌دهد و اختیارات خود را به نچیروان بارزانی نخست‌وزیر حکومت اقلیم کردستان واگذار خواهد کرد. حتی گفته می‌شود تصمیم بر آن بوده است که این اختیارات به رئیس پارلمان اقلیم کردستان واگذار می‌شود، اما با عدم بازگشت یوسف محمد رئیس پارلمان اقلیم از جنبش تغییر به محل کار خود طی بیش از دو سال گذشته با مشکل روبه‌رو شده است. گفته می‌شود علت اصلی تصمیم بارزانی با بازتاب‌های رفراندومی و حوادث اخیر کرکوک در ارتباط است.
از سوی دیگر «الصادق المهدی» رئیس یکی از بزرگ‌ترین احزاب معارض سودان تأکید کرد که ایده جدایی کردستان عراق «ایده‌ای غلط و بی‌نهایت خطرناک» است. «الصادق المهدی» رئیس حزب «الأمه القومی» یکی از بزرگ‌ترین احزاب معارض سودان ضمن هشدار درباره جدایی کردستان عراق تأکید کرد که این جدایی تنها به نفع اسرائیل دشمن استراتژیک امت است و «کردستان عراق باید از جدایی سودان جنوبی درس عبرت بگیرد».
المهدی درباره همه‌پرسی کردستان عراق گفت: «معتقدم که کرُدهای شمال عراق می‌خواهند یک هویت فرهنگی به رسمیت شناخته شده، داشته باشند، آنها مشکلاتی دارند اما جدایی راه‌حل آن نیست بلکه راه‌حل آن تفاهم است و ایده جدایی نیز یک ایده اشتباه و بی‌نهایت خطرناک است زیرا کُردها در عراق، سوریه و ترکیه نیز حضور داشتند و اگر اقلیم کردستان عراق جدا شود، این کشورها نیز تجزیه خواهند شد». وی افزود که تجزیه این کشورها نیز به نفع دشمن استراتژیک امت یعنی اسرائیل است. همچنین «بینالی ایلدیریم» نخست‌وزیر ترکیه با مثبت ارزیابی کردن کنترل کامل بغداد بر استان «کرکوک» درخواست کرد از امروز به بعد اداره این استان باید به نحو دیگری باشد. ایلدیریم طی سخنرانی در جمع حزب عدالت و توسعه تاکید کرد علی‌رغم اشتباهات سران کردستان عراق، ترکیه با مردم کُرد، هیچ مشکلی نداشته و از کمک کردن به آنها دست بر نمی‌دارد. همچنین سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نجباء با تاکید بر عدم اعطای امتیاز سیاسی به جدایی‌طلبان گفت: رئیس اقلیم کردستان پیش از مذاکره باید از ملت عراق بخاطر برافراشتن پرچم اسرائیل عذرخواهی کند. «سیدهاشم الموسوی» سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء در مراسم گرامیداشت شهید «لؤی صادق المشری (وارث)» خبرنگار - عکاس واحد الاعلام الحربی، اظهار داشت: ما هرگاه شهیدی را تقدیم اسلام می‌کنیم، همان سخن حضرت زینب(س) را جاری می‌سازیم که فرمودند: اللهم تقبل منا هذا القلیل.
الموسوی افزود: برخی به دلیل تعداد شهداء بر ما خرده می‌گیرند و داعش هم ویدیوهایی از شهدای‌مان پخش می‌کند تا بگوید ما توانستیم این تعداد رزمنده را بُکشیم. ما در جواب این مسئله نیز سخن حضرت زینب(س) را که به عبیدالله بن زیاد فرموده بود را تکرار می‌کنیم: ما رایت الا جمیلاً.
در همین حال منابع نظامی عراقی از عقب‌نشینی نیروهای کُرد پیشمرگه از دو استان دیاله و نینوا و تسلط نیروهای عراقی بر میادین نفتی کرکوک خبر دادند. منابع آگاه از تحویل اداره شهرستان «سنجار» به نیروهای عراقی از سوی نیروهای پیشمرگه خبر دادند.

کد مطلب: 101430
 
Share/Save/Bookmark