میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۹
 
 
همزمان با اعلام چهار نقطه سوریه به عنوان منطقه کاهش تنش
آمریکا پرواز ممنوع شد
آمریکا پرواز ممنوع شد
 

توافقات نشست آستانه برای حل بحران سوریه در حالی صورت گرفت که یکی از نتایج آن ممنوعیت پرواز ائتلاف آمریکایی در بخش‌هایی از سوریه است که هدف اصلی آن نیز مقابله با حمایت‌های آمریکا از تروریست‌هاست.
کارنامه آمریکا نشان می‌دهد این کشور برای حمایت از تروریسم از هیچ اقدامی فروگذار نیست و راه پایان تروریسم مقابله با آمریکاست. در همین چارچوب یکی از توافقات صورت گرفته در قبال سوریه، ممنوعیت پروازی آمریکا بر فراز این کشور است.
در چارچوب اجرای تفاهم ایران، روسیه و ترکیه سه کشور بانی مذاکرات سوری - سوری در آستانه پایتخت قزاقستان، پرواز هواپیماهای آمریکا و ائتلاف وابسته موسوم به ضد داعش در چهار منطقه بدون درگیری در سوریه ممنوع می‌شود. لاورنتیف درباره این طرح گفت: در مناطق پیش‌بینی شده امن در سوریه اجازه پرواز به هواپیماهای ائتلاف آمریکایی داده نخواهد شد.
بنا به اعلام شبکه تلویزیونی روسیه، وی در آستانه اظهار کرد: با توجه به اینکه پرواز هواپیماهای ائتلاف آمریکایی در طرح تشکیل چهار منطقه پیش‌بینی نشده است، حتی چنین پروازهایی با اطلاع قبلی نیز نباید انجام گیرد. لاورنتیف تاکید کرد: تنها فضای مجاز برای پرواز این هواپیماها بر فراز مراکز داعش است که می‌توان به برنامه تمرکز عملیات هوایی به مناطق دیرالزور و رقه محل تجمع این گروه تروریستی اشاره کرد.
مقام روسی اظهار کرد: حریم هوایی مناطق چهارگانه سوریه برای پرواز هواپیماها بسته می‌شود و به عنوان ضامن اجرای تفاهم‌نامه امضا شده، با دقت اقدام‌های مرتبط در این زمینه را پیگیری می‌کنیم.
هواپیماهای جنگی آمریکا و ائتلاف وابسته تاکنون بارها در پوشش مبارزه با داعش، مناطق مسکونی و مراکز نظامی سوریه از جمله پادگان دیرالزور تحت محاصره تروریست‌ها و همچنین شهر منبج را بمباران کرده‌اند که ده‌ها کشته و شمار زیادی مجروح برجای گذاشته است. در همین حال سخنگوی وزارت خارجه روسیه بی‌توجهی جامعه بین‌المللی درباره انجام تحقیقات درخصوص حادثه شیمیایی ادلب سوریه را نگران‌کننده خواند. «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که ایجاد مناطق کاهش تنش در «ادلب» و پنج منطقه دیگر در سوریه، ۵۰ درصد درگیری منطقه‌ای را حل می‌کند.
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد، ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه گام مهمی در جهت تقویت آتش‌بس در سوریه است. «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای، از امضای توافق ایجاد مناطق «کاهش تنش» سوریه که در مذاکرات آستانه قزاقستان صورت گرفت، استقبال کرده است. پوتین رئیس‌جمهور روسیه نیز درخصوص گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور آمریکا گفت که «دونالد ترامپ» از طرح روسیه در ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه حمایت کرده است.
در همین حال در ادامه روند مبارزه عراق و سوریه با تروریسم، نخست‌وزیر عراق در راستای مبارزه با تروریسم دستور اعزام نیروهای بیشتری به مرز سوریه در استان الانبار داده است.
خبر دیگر از سوریه آنکه نظامیان آمریکایی به بمباران یک مسجد در شمال سوریه در مارس ۲۰۱۷ اعتراف کردند.
مقابله با تحرکات آمریکا در حالی به عنوان یک مولفه برای برقراری امنیت در سوریه مطرح می‌شود که در ادامه افشای حمایت آمریکا از تروریسم، عضو مجلس افغانستان نیز گفته: با آغاز درگیری میان طالبان و داعش در ننگرهار، هواپیماهای آمریکایی و نیروی ویژه آنان در منطقه به پرواز درآمدند، طالبان را هدف حمله قرار دادند و داعشی‌های محاصره شده را نجات دادند.
در این میان سفیر آمریکا در کابل در دیدار با سرپرست وزارت دفاع افغانستان گفت: از آنجایی که افغانستان در خط مقدم نبرد قرار دارد، آمریکا بعنوان متحد استراتژیک دولت وحدت ملی متعهد به ادامه کمک‌ها و پشتیبانی خود از ارتش این کشور می‌باشد. ممنوعیت پرواز ائتلاف آمریکایی بر فراز سوریه در حالی مطرح می‌شود که ترامپ راهی منطقه می‌شود.
الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که سفر رئیس‌جمهور آمریکا به این کشور همکاری با آمریکا و کشورهای اسلامی در زمینه مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم را تقویت می‌کند.
این ادعا در حالی مطرح شده سعودی افراط گرایی را یمن تعریف کرده تا کشتار در این کشور را توجیه کند. یمنی که سعودی به رغم برخوداری از تمام امکانات تاکنون نتوانسته آن را تسلیم سازد. در همین چارچوب توپخانه‌های ارتش یمن بار دیگر مواضع عربستان سعودی در «نجران» و «جازان» را بمباران کردند.
جنگنده‌های سعودی طی ۲۴ ساعت ، در ۲۶ نوبت، سه استان یمنی را بمباران و شهروندان بی‌گناه آن را قربانی کردند.

کد مطلب: 99153
 
Share/Save/Bookmark