میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
راهکار ماندگاری آتش‌بس

یمن از فروردین ۱۳۹۴ تا به امروز درگیر جنگی است که از سوی ائتلاف آمریکایی-سعودی به این کشور تحمیل شده است. ائتلافی که در این دوران جز کشتار و ویران سازی در یمن اقدام دیگری نداشته و سازمان ملل نیز بارها درباره بروز فاجعه انسانی در این کشور هشدار داده است. در جدیدترین تحولات یمن از امروز آتش بس میان ارتش و نیروهای مردمی یمن با ائتلاف سعودی برقرار می‌شود تا زمینه‌ها برای به نتیجه رسیدن توافق سوئد فراهم شود. حال این سوال مطرح می‌شود که راهکار استمرار آتش بس و به نتیجه رسیدن مذاکرات چیست؟
پیش از پاسخ به این پرسش باید به این اصل توجه داشت که نتشست یمنی‌ها در سوئد برگرفته از دو واقعیت بوده و براساس آن نیز باید ساختار آینده تحولات چینش و اجرایی شود. نخست آنکه حضور گروه‌های مقاومت یمن در مذاکرات نشانگر رویکرد مسالمت آمیز آنها برای حل بحران‌های کشور و کمک به مردم یمن است دوم آنکه رویکرد سعودی به پذیرش مذاکرات برگرفته از شکست‌های گسترده آنان در عرصه نظامی و میدانی و از سوی دیگر فشارهای افکار عمومی جهان علیه این کشور بوده است.
ائتلاف آمریکایی- سعودی که از هر امکانات و تجهیزاتی برخوردار بوده در برابر اراده و ایستادگی مردم یمن ناتوان بوده که نمود آن در شکستشان برای تصرف الحدیده بوده است. با توجه به این شرایط به خوبی می‌توان دریافت که رفتارهای جریان‌های مردمی یمن در چارچوب منافع مردم یمن و سیاست‌های سعودی برگرفته از اصل تجاوزگری است لذا برای تحقق آتش بس اجرای اصولی الزام آور می‌نماید. زمانی آتش بس به نتیجه خواهد رسید که از یک سو ائتلاف آمریکایی- سعودی بر تعهدات خود پایبند بوده و از هرگونه اقدام علیه یمن خودداری نمایند.
اینکه آنها بخواهند از این فرصت برای تجدید قوا بهره گیرند مغایر با تمام قوانین و موازین جهانی است که نقض کامل آتش بس خواهد بود. از سوی دیگر جامعه جهانی و سازمان ملل باید تضمین دهند که در برابر ائتلاف آمریکایی- سعودی خواهند ایستاد و اجازه اقدامات مخرب به آنها نخواهند داد. سکوت نهادهای جهانی تا به امروز زمینه ساز استمرار جنایات سعودی در یمن بوده است و اکنون زمان آن است که ضمانت‌های عینی برای پایان دادن به تجاوزات سعودی بدهند.
در این میان اصل مهم و اساسی توجه به بحران انسانی در یمن است که جان میلیون‌ها انسان بی‌گناه را تهدید می‌کند. رویکرد جهانی برای امدادرسانی و کمک به حل بحران انسانی یمن باید در اولویت آتش بس باشد که لازمه اجرایی شدن آن نیز فشار بر ائتلاف سعودی- آمریکایی مبنی بر پایان دادن به محاصره هوایی، زمینی و دریایی یمن است. رویکردی که می‌تواند ضامن اجرای آتش بس و پایان دادن به بحران یمن باشد چنانکه گروه‌های یمنی نیز تاکید داشته‌اند تا زمانی پایبند به آتش‌بس خواهند بود که طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کرده و منافع ملت یمن تامین شود در غیر این صورت این آتش بس به نتیجه‌ای نخواهد رسید و در نهایت خواهد شکست. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 107236
 
Share/Save/Bookmark