میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۳
 
 
تظاهرات ضد صهیونیستی فلسطینی‌ها در غزه با ده‌ها شهید و زخمی برگزار شد
فلسطین یکپارچه در حماسه «بازگشت بزرگ»
فلسطین یکپارچه در حماسه «بازگشت بزرگ»
 

فلسطینی‌ها دیروز برای دومین هفته پیاپی تظاهرات بازگشت بزرگ را برگزار کردند که ارتش صهیونیستی به سرکوب و کشتار تظاهر کنندگان پرداخت که دهها شهید زخمی برجای گذاشت.
ملت فلسطین در هفته‌های اخیر گام جدیدی را برای آزادی سرزمین و بازگشت آوارگان به میهن برداشته است که محور آن را تظاهرات یکپارچه سراسری در غزه و اراضی اشغالی تشکیل می‌دهد. رسانه‌ها از به آتش کشیده شدن تصاویر پادشاه و ولیعهد عربستان در غزه و برگزاری تظاهرات در کرانه باختری خبر دادند. از سوی دیگر طلال ابوظریفه عضو دفتر سیاسی جبهه دموکراتیک فلسطین گفت: اسرائیل با همه توان به دنبال توقف راهپیمایی‌ها و تظاهرات است. وی افزود: تظاهرات و این حرکت مردمی آرمان فلسطین را احیا کرده و این برای اسرائیل و آمریکا ناراحت کننده است. وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد در تظاهرات فلسطینی‌ها در اطراف خطوط تماس مرزی نوارغزه با فلسطین اشغالی دستکم دو فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست شهید شدند.
از روز جمعه گذشته که تظاهرات مسالمت‌آمیز فلسطینی‌ها در اطراف مرزهای نوار غزه با فلسطین اشغالی آغاز شده است، دست کم ۲۱ فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست شهید و نزدیک به ۱۵۰۰ تن دیگر زخمی شدند. تظاهرات فلسطینی‌ها به مناسبت گرامیداشت چهل و دومین سالگرد روز زمین و در چارچوب شرکت در راهپیمایی‌های موسوم به بازگشت بزرگ روز پنجشنبه و برای هفتمین روز متوالی در اطراف مرزهای نوار غزه با فلسطین اشغالی برگزار شد.
دیروز منابع فلسطینی با اشاره به شروع تظاهرات «بازگشت»، از یورش نظامیان رژیم صهیونیستی به فلسطینی‌ها و زخمی شدن شماری از فلسطینی‌ها خبر دادند. صهیونیستها تهدید کردند که به سوی هر تظاهرات کننده ای که به مرز فلسطین اشغالی نزدیک شود با گلوله جنگی شلیک می‌کنند. آنها منطقه غلاف غزه را منطقه بسته نظامی اعلام کرده‌اند. کمیته هماهنگی بین‌المللی مسیر بازگشت و شکستن محاصره غزه خواستار مشارکت گسترده در مراسم گرامیداشت شهدای روز زمین در اردوگاههای رفح، خانیونس، جبالیا و دیگر مناطق غزه شد و خواستار پایبندی به توصیه‌های کمیته هماهنگی شد. در این بیانیه آمده است: این پیام ملت ما به جهان است که ملت ما خواستار زندگی آزاد و کریمانه در وطن و سرزمینش است.
دفتر شورای حقوق بشر سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای از رژیم صهیونیستی خواست تا مانع استفاده نظامیانش از «قوه قهریه بیش از حد» علیه فلسطینیان غیرمسلح شود. در همین حال جنبش مقاومت اسلامي فلسطين ( حماس) با اشاره تلويحي به اظهارات اخير محمد بن سلمان وليعهد عربستان ، تسريع روند اظهارات و مواضع برخي ها را که در جهت مشرعيت بخشيدن به اشغالگري رژيم صهيونيستي بر اراضي فلسيطين است محکوم کرد . خبر دیگر آنکه پلاکاردی از تصاویر شهدای بازگشت توسط افراد ناشناس بر فراز برجی در تل‌آویو نصب شد و موجی از انتقادات را در محافل صهیونیستی به همراه داشت. افرادی ناشناس، پلاکاردی بزرگ از تصاویر شهدای راهپیمایی بازگشت را بر فراز برج ساعت شهر تل‌آویو نصب کردند.
در این میان مدیر جنبش جهانی دفاع از حقوق کودکان، شاخه فلسطین گفت که ارتش رژیم صهیونیستی از زمان وقوع انتفاضه دوم حدود دو هزار کودک فلسطینی را به قتل رسانده است.
عاید ابو قطیش مدیر جنبش جهانی دفاع از حقوق کودکان ، شاخه فلسطین عنوان کرد که طی ۱۸ سال گذشته رژیم صهیونیستی حدود دو هزار کودک فلسطینی را به قتل رسانده است. ابو قطیش در بیانیه‌ای به مناسبت روز کودک فلسطینی اعلام کرد: از زمان شروع انتفاضه فلسطینی در سال ۲۰۰۰ تا کنون، رژیم صهیونیستی دو هزار کودک فلسطینی را به قتل رسانده است که هیچ نظامی صهیونیست به خاطر ارتکاب جنایت محاکمه نشده است.
وی افزود: رژیم صهیونیستی سالانه حدود ۷۰۰ کودک فلسطینی را بازداشت می‌کند و دادگاه‌های آنها نیز به صورت نمایشی برگزار می‌شود و هدف اصلی از برگزاری دادگاه گرفتن اعتراف اجباری است.
طبق آمارهای جنبش جهانی دفاع از کودکان رژیم صهیونیستی از زمان انتفاضه دوم فلسطین ۱۴ هزار کودک را بازداشت کرده است که ۳۵۰ نفر از آنها همچنان در زندان هستند. لازم به ذکر است وزیر فرهنگ رژیم صهیونیستی متعهد به ساخت ۵۰۰ واحد مسکونی برای صهیونیست‌ها در شهرک یهودی "هار براخ" واقع در نزدیکی شهر نابلس شد.
وی یادآور شد که علاوه بر ساخت واحدهای مسکونی، مجوز ساخت چندین منطقه صنعتی جدید در کرانه باختری صادر خواهد شد. وی خاطرنشان ساخت: «ما نیازمند سازندگی و احیای زندگی یهودیان در این مناطق هستیم».

کد مطلب: 103834
 
Share/Save/Bookmark