میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۱
 
 
موج‌سواری این‌بار بر روی احساسات پاک مردم قدردان؛
تشییع آتش‌نشانان جای تسویه‌حساب سیاسی نیست
تشییع آتش‌نشانان جای تسویه‌حساب سیاسی نیست
 

هنوز داغ دل مردم از آتشی که یک فتنه بر دل مردم افتاد و سوزانید نگذشته که روزنامه‌های زنجیره‌ای شروع به خط دادن به مردمی که قرار است برای همدردی با آتش‌نشانان شهید در مراسم تشییع شرکت کنند، ‌کرده‌اند.
مردم قدردان ایران که بارها در حمایت از قهرمانانی که جانشان را برای امنیت کشور از دست داده‌اند به صف شده‌اند و حماسه آفریدند، از تشییع میلیونی غواصان شهیدی که با دستان بسته بعد از دو دهه به کشور بازگشتند تا بدرقه شهدای مدافع حرم، حالا هم می‌خواهند برای قدردانی از حماسه‌های آتش‌نشان‌های شهید در مراسم تشییع‌شان شرکت کنند و حماسه‌ای دیگر از قدردانی ملت همیشه در صحنه رقم بزنند اما برخی‌ها انگار در این مراسم‌های فراجناحی هم دست از سر سیاسی‌بازی برنداشته و سعی دارند در رسانه‌های زنجیره‌ای خود مردم را با مصاحبه با افراد معلوم‌الحال به مطالبه‌گری و تخریب رقیب انتخاباتی تشویق کند، هر چند مردم هوشیارانه در این مراسم‌ها حاضر شده و بارها و بارها ثابت کرده‌‌اند که اسیر حرف‌های عده‌ای که می‌خواهند از هر فرصتی برای پیشبرد اهداف سیاسی و جناحی خود استفاده کنند نمی‌شوند و این‌بار نیز در مراسم تنها به بدرقه شهدای محترم خواهند پرداخت و روسیاهی برای آن معدود خط بده منفعت‌طلب باقی خواهد ماند.

عده‌ای حیاتشان را در تنش‌ها و چالش‌ها می‌بینند
اما در این مسیر رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران گفت: متاسفانه عده‌ای مدتی است که به بلای تبدیل مسائل کارشناسی به مسائل سیاسی مبتلا شده‌اند.
پرویز سروری این را هم به فارس گفته که اظهارات غیرکارشناسی برخی از اعضای شورای شهر تهران باعث شد تا شبکه‌ها و رسانه‌های معاند به طرح سناریوهای توهم توطئه دست بزنند و حتی تعدادی از رسانه‌های داخلی از این اظهارت برای منکوب کردن رقبای سیاسی خود بهره ببرند.
وی افزود: متاسفانه عده‌ای مدتی است که به بلای تبدیل مسائل کارشناسی به مسائل سیاسی مبتلا شده‌اند. نتیجه این می‌شود که فارغ از نگاه کارشناسی اقداماتی صورت می‌گیرد یا مواضعی اتخاذ می‌شود که اساسا پشتوانه کارشناسی ندارند.حادثه‌ای اتفاق افتاده که همه را داغدار کرد.
وی یادآور شد: آتش‌نشانان فارغ از مسائل سیاسی با فداکاری و دلسوزی به ایثار و فدارکاری خود در حادثه پلاسکو پرداختند و جان مبارکشان را تقدیم ملت کردند. این صحنه‌ها فرصتی برای وحدت و انسجام ملی در بین مردم کشور است. تمام کشور به نوعی یک صدا پشت آتش‌نشان‌ها قرار گرفتند و آنها را مورد تفقد و ستایش و تحسین قرار دادند.این فرصت، زمینه‌ای برای اتحاد، انسجام و همدلی و هم‌افزایی بیشتر ملی را فراهم کرد.
رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران افزود: متاسفانه عده‌ای این را برنمی‌تابند و ظاهرا حیاتشان را در تنش‌ها و چالش‌های مختلف می‌بینند و در این فرصت بزرگ ملی می‌خواهند تهدید درست کنند. آنها مواضعی می‌گیرند که در مقابل نگاه کارشناسی قرار می‌گیرد.
وی افزود:‌ اولا در این زمینه رهبر معظم انقلاب از روز نخست فرمودند بررسی علل و عوامل حادثه باید پیگیری شود اما براساس اولویت‌بندی، الان اولویت‌بندی آواربرداری و تعیین محبوسین زیر آوار است، بعد از آن در یک فرایند کارشناسی موضوع بررسی می‌شود هرکس مقصر بوده و کوتاهی کرده باید برخورد شود.
این نماینده شورای شهر با بیان اینکه از این بررسی‌ها باید فرایندی ایجاد شود که دیگر این حوادث تکرار نشود؛ تصریح کرد: بعضی‌ها از روز اول شروع به علت‌یابی کردند. اینگونه داغ ملت را هر روز تازه کردند. خانواده‌هایی که نگران و داغدار هستند در فشار زایدالوصفی به سر می‌برند. بیان بعضی از اطلاعات ناقص و غیرکارشناسی در آنها ایجاد دلهره بیشتر و زخمشان را تازه‌تر می‌کند.
سروری با اشاره به تشکیل دو کمیته فنی و حقوقی و کمیته هماهنگی برای بررسی مطالبات حادثه دیدگان کارگران واحدهای تولیدی وخانواده‌های معظم شهدا برای حادثه پلاسکو در شورای شهر خاطرنشان کرد: در بحث حقوق و فنی تا به امروز دو جلسه فشرده حقوقی داشته‌ایم که تمام موارد مطرح شده را بررسی کردیم. برای نمونه بند ۱۴ ماده ۵۵ یکی از موضوعات جدی مطرح در رابطه با این حادثه است به صورت کارشناسی و دقیق بررسی شد.
وی بیان داشت: جلسه بعدی در روز شنبه صبح با نمایندگان دادستانی و وزارت کار، سازمان آتش‌نشانی، شهرداری و اتاق اصناف برگزار می‌شود. موارد دیگری مثل ماده ۱۰۵ قانون تجارت کار، مصوبه هیئت دولت در سال ۹۳ و بحث مالک و مستاجر مورد بررسی دقیق اعضای کمیته قرار خواهد گرفت.
سروری درباره عدم استفاده از هلی‌کوپتر در زمان حادثه پلاسکو نیز عنوان کرد: هلی‌کوپتر عموما در فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زمان حادثه از مخزن‌های بزرگ آب استفاده شد. مگر هلی‌کوپتر به چه میزان می‌توانست از مخازن آب استفاده کند. در حالی که آتش‌نشانان از بهترین تجهیزات آتش‌نشانی و اطفای حریق استفاده می‌کردند.
وی خاطرنشان ساخت: استفاده از هلی‌کوپتر برای خاموش کردن آتشی که از ساختمان‌ها و طبقات مختلف آن زبانه می‌زند، منطقی نبود. در زمان حادثه پلاسکو از تجهیزات مدرن و به روز استفاده شد و در حالیکه این تجهیزات در دسترس است استفاده از هلی‌کوپتر با مخزن محدود و قدرت مانور کم منطقی نبود. نمی‌دانم با کدام منطق این نظرات غیرکارشناسی داده می‌شود.
رئیس کمیسون نظارت شورای شهر گفت: موارد مختلف دخیل در حادثه پلاسکو را در دو بعد حقوقی و فنی بررسی خواهیم کرد. اجازه داده شود این فرایند در یک مسیر غیر چالشی و تنشی و کاملا در فضای کارشناسی ادامه پیدا کند ما شاهد رسیدن به نتیجه‌ای هستیم که به جای اینکه داغ داغداران را افزایش بدیم مرهمی بر زخم آن‌ها باشیم.

اظهارات غیرکارشناسانه شبهه‌افکن می‌شود
همچنین رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: اگر رسانه‌های کشور را مرور کنیم هزاران اظهارنظر غیرکارشناسانه توسط بعضی همکاران ما در شورای شهر وجود دارد که این اظهارات کمکی به حل ماجرا نمی‌کند بلکه بیشتر موجب شبهه‌افکنی می‌شود.
اقبال شاکری پیرامون اظهار نظرهای برخی از اعضای شورای شهر همچون محسن سرخو و غلامرضا انصاری که به نقص تجهیزات آتش‌نشان اشاره کرده‌اند، گفت: اظهار نظر پیرامون تجهیزات آتش‌نشانی نیازمند تخصص در این زمینه بوده و صرفا خود تیم آتش‌نشانی باید در این زمینه‌ها مصاحبه کنند.
وی افزود: اگر رسانه‌های کشور را مرور کنیم هزاران هزار اظهار نظر غیرکارشناسانه توسط همین همکاران ما در شورای شهر وجود دارد که نه تنها این اظهارات کمکی به حل ماجرا نمی‌کند بلکه بیشتر موجب شبهه‌افکنی می‌شود.
شاکری یادآور شد: تبعات اظهارنظرهای غیرکارشناسانه (همچون عدم وجود تجهیزات لازم در سازمان آتش‌نشانی) توسط برخی از اعضای شورای شهر موجب افزایش داغ دل خانواده‌های شهدای آتش‌نشان می‌شود.
وی طبق گزارش‌های سازمان آتش‌نشانی، تجهیزات این سازمان را کامل معرفی کرده و افزود: طبق صحبت‌هایی که شخصا با رئیس وسخنگوی سازمان آتش‌نشانی داشته‌ام، این سازمان هیچ مشکلی برای مهار آتش نداشته است و فروریختن ساختمان پس از امحای آتش و پاکسازی بوده است.
رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران بیان داشت: شورای شهر از سال گذشته تا به امروز چندین‌بار به آتش‌نشانی شهرداری تهران اعلام کرده که اگر تجهیزاتی مورد نیاز بوده اعلام کنند ولی آنها موردی را به شورا اعلام نکرده بودند و همین امر نشان از تجهیزات کامل این سازمان است.
وی رسیدگی به مفقودین و خانواده‌های شهدای ساختمان پلاسکو را اولویت همه سازمان‌ها دانسته و عنوان می‌کند: بنابر منویات مقام معظم رهبری در حال حاضر نباید با اظهارنظرهای احساسی فضا را ملتهب کنیم بلکه باید به خدمت رسانی بپردازیم. یکی از مسائلی که در حال حاضر باید به شدت مورد توجه قرار گیرد، رسیدگی به مساله مفقودین، خانواده‌های شهدا و کسبه ساختمان پلاسکو است. روال گذشته نشان داده که اگر در حال حاضر به این مسائل رسیدگی فوری صورت نگیرد ممکن است در آینده روال رسیدگی با کندی مواجه شود.

مردم منتظر پاسخگویی وزیر کار
در ادامه این سخنان همچنین عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: اگر وزارت کار هیچ وظیفه‌ای پیرامون ساختمان‌های مشابه پلاسکو نداشته، پس ماده ۱۰۵ قانون کار برای چه ارگان و نهادی ایجاد شده است! تا چه زمانی می‌خواهیم با فرافکنی از مسئولیت‌پذیری فرار کنیم. مردم منتظر پاسخگویی وزیر کار هستند.
معصومه آباد با اشاره به برخی اظهارات اعضای شورا که حتی لباس‌های آتش‌نشان‌ها را نیز زیر سوال برده بودند، به زوایای پنهان اینگونه سخنان اشاره کرد و گفت: بنده از ابتدای حادثه پلاسکو در جریان ماجرا بوده‌ام، تجهیزات آتش‌نشانی کامل بوده و برخی سخنان که حتی لباس‌های آتش‌نشان‌ها را هم مورد سوال قرار می‌دهد، حاصل نگاه سیاسی و جناحی است.
وی افزود: متاسفانه برخی دوستان اخلاق را در سخنان خود رعایت نکرده و با اظهارات غیرکارشناسانه فضای رسانه‌ای کشور را ملتهب می‌سازند. آباد همچنین به ماهیت ساختمان پلاسکو به عنوان یک کارگاه تولیدی اشاره کرده و خواستار پاسخگویی وزارت کار نسبت به عدم ایمن‌سازی این ساختمان شد.
عضو شورای شهر تهران افزود: هر فردی که یک بار به محل ساختمان پلاسکو رفته باشد، به خوبی می‌داند که بیشتر طبقات این ساختمان تولیدی بوده است و برخی اظهارات اعضای شورای شهر که این ساختمان را صرفا تجاری معرفی می‌کنند. صراحتا در قانون آمده که وزارت کار باید بازرسی از ساختمان‌های مشابه پلاسکو را انجام می‌داده و پس از آن اقدامات لازم را برای ایمن‌سازی در دستور کار قرار می‌داده است.
آباد بیان داشت: اگر وزارت کار هیچ وظیفه‌ای پیرامون ساختمان‌های مشابه پلاسکو نداشته، پس ماده ۱۰۵ قانون کار برای چه ارگان و نهادی ایجاد شده است! تا چه زمانی می‌خواهیم با فرافکنی از مسئولیت‌پذیری فرار کنیم. مردم منتظر پاسخگویی وزیر کار هستند. برخی سخنان اعضای شورای شهر که تمام تلاش خویش را در راستای تبرئه وزارت کار از حادثه پلاسکو در پیش گرفته‌اند، فضاسازی‌های سیاسی برای بهره‌برداری رسانه‌ای است.
اما بی‌انصافی است که بخواهیم از تشییع این فداکاران استفاده ابزاری کنیم.
بر این اساس به نظر می‌رسد همه جناح‌های کشور باید اجازه دهند تشییع پیکر شهدای آتش‌نشان همانطور که در شان این فداکاران است به دور از حاشیه‌سازی سیاسی انجام شود تا بعد از ادای دین به خانواده این عزیزان در فضایی منطقی به جرم مقصران رسیدگی شود.

مائده شیرپور

کد مطلب: 98343
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۵-۱۱-۱۳ ۱۳:۳۷:۴۱
مکرشان به خودشان باز گردان ؛؛رسوایشان ساز و هلاکشان ساز.