میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۷
 
 
آمریکا در آستانه سفر ترامپ به منطقه ارتش سوریه را بمباران کرد
فاکتورنویسی برای شرکای واشنگتن
فاکتورنویسی برای شرکای واشنگتن
 

در اقدامی که بسیاری آن را فاکتورنویسی ترامپ برای شرکای منطقه‌ای‌اش در آستانه سفرش به منطقه می‌دانند.
یک مقام نظامی آمریکا حمله جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش به رهبری این کشور به نیروهای ارتش سوریه را تأیید کرد. وی تایید کرد که جنگنده‌های ائتلاف تحت رهبری این کشور، یک کاروان نظامی وابسته به ارتش سوریه را هدف قرار داده‌‌اند. این مقام آمریکایی مدعی شد این نیروها قصد حرکت به نیروهای تحت حمایت آمریکا را داشتند. این مقام آمریکایی گفت که نیروهای آمریکایی از هویت این نیروها مطمئن نیستند.
در واکنش به این حمله، یک مقام اردنی تأکید کرد که اردن در این حمله هیچگونه نقشی نداشته است.
شبکه العربیه از تأیید این حمله به نقل از مخالفان دولت سوریه مدعی شد که جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش به سرکردگی آمریکا مواضع نیروهای ارتش سوریه را در گذرگاه مرزی «التنف» واقع در مرز عراق و سوریه هدف قرار داده‌اند. مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه طرحی را تصویب کرد که در صورت تبدیل شدن به قانون، تحریم‌های جدیدی علیه سوریه اعمال می‌کند.
معاون وزیر خارجه روسیه که برای مذاکرات سوریه در ژنو حضور دارد، با انتقاد از حمله آمریکا به یک کاروان ارتش سوریه، آن را «غیرقابل قبول» خوانده است. «گنادی گاتیلوف» تاکید کرد که این حمله غیرقابل قبول است و حاکمیت سوریه را نقض کرده است. این مقام ارشد روس تاکید کرده که چنین اقدامی از آمریکا، به تلاش‌ها برای حصول به راه‌حل سیاسی در سوریه، کمکی نخواهد کرد.
یک مقام نظامی آمریکایی اعلام کرد جنگنده‌های ائتلاف تحت رهبری این کشور، یک کاروان نظامی وابسته به ارتش سوریه را هدف قرار دادند.
یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفته که روابط این کشور با یگان‌های مدافع خلق (YPG) در سوریه، روابطی موقتی و تاکتیکی و به منظور مقابله با تروریسم است. در حالی که تنش‌ها بین آمریکا و ترکیه بر سر حمایت‌ها و روابط واشنگتن با کردهای سوری ادامه دارد، مقام وزارت خارجه ایالات متحده تاکید کرده که این روابط، «موقتی و تاکتیکی» است. قائم‌مقام دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در مسائل اروپا و اوراسیا در یک میزگرد در واشنگتن درباره تنش‌ها بین آمریکا و ترکیه در خصوص کردهای سوری صحبت کرد.
به گزارش روزنامه «حریت» چاپ ترکیه، «جاناتان کوهن» گفت‌:‌ «ما(آمریکا) به یگان‌های مدافع خلق(YPG) هیچ قولی نداده‌ایم. آنها در این جنگ (با داعش و تروریست‌ها در سوریه) هستند چون می‌خواهند در این جنگ باشند». کوهن تصریح کرد: «ما با YPG هستیم چونکه آنها تنها نیروی حاضر در میدان بودند که در کوتاه مدت آماده اقدام بودند. این روابط، در همین جا متوقف می‌شود».
گروه‌های نظامی وابسته به ارتش آزاد اعلام کردند که مشارکت خود در مذاکرات ژنو را از پنجشنبه به حالت تعلیق درآورده‌اند. این هیئت تأکید کرد که ۸ گروه از گروه‌های نظامی مشارکت خود در هیئت مذاکره‌کننده اصلی در ژنو را از پنجشنبه (۱۸می) معلق کرده‌اند. گروه‌های نظامی «جیش‌الیرموک، حرکة تحریرالوطن، تحالف قوات الجنوب، جیش أحرارالشام، الجبهة‌الشامیة، فیلق‌الشام، جیش الثورة و فرقة السلطان مراد» وابسته به ارتش آزاد با انتشار بیانیه‌ای تعلیق مشارکت در مذاکرات را اعلام کردند.
در این بیانیه آمده است که تعلیق مشارکت به خاطر عوامل ذیل است: عدم وضوح مرجعیت، ناتوانی در تصمیم‌گیری و نبود راهبرد مذاکره. دبیرکل ناتو همزمان با ورود به بروکسل برای شرکت در نشست وزرای دفاع اتحادیه اروپا تأکید کرد که این پیمان نظامی هیچ درخواستی برای مشارکت در عملیات هوایی ائتلاف بین‌المللی علیه داعش دریافت نکرده است. دبیرکل ناتو همچنین تأکید کرد: «بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این نیست که شمار زیادی از نیروهایمان را به منطقه مبارزه با تروریسم اعزام کنیم بلکه بهترین کار این است که کشورهایی را که با تروریسم مواجه هستند آنقدر توانمند سازیم که بتوانند خودشان از کشورشان حفاظت کرده و با تروریسم مبارزه کنند.»
درپی تداوم اختلافات آنکارا و واشنگتن بر سر کُردهای سوریه، رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که کشورش در عملیات آزادسازی «رقه» شرکت نخواهد کرد. «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه که اکنون در آمریکا به سر می‌برد اعلام کرد که اگر کشورش با هرگونه تهدیدی از سوی شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه مواجه شود، بدون اجازه گرفتن از ایالات متحده یا هر کشور دیگری با آن مقابله خواهد کرد.

کد مطلب: 99333
 
Share/Save/Bookmark