میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۲
 
 
غرب ابعاد جدید بحران‌سازی در سوریه را به روی صحنه برد
بازی شیمیایی آمریکایی- فرانسوی
بازی شیمیایی آمریکایی- فرانسوی
 

همزمان با اقدام آمریکا مبنی بر مانع تراشی در بررسی پرونده استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه توسط گروه‌های تروریستی، فرانسه اعلام کرد که شماری از افراد و شرکت‌ها را به دلیل ارتباط با برنامه تسلیحات شیمیایی در سوریه تحریم کرده است.
فرانسه، اعلام کرد که ۲۵ فرد و شرکت را به دلیل ارتباط با برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه تحریم کرده است. در فهرستی که دولت منتشر کرده است، به نام این افراد و شرکت‌های اقتصادی که بیشتر آنها در بیروت هستند، اشاره شده است. افرادی که تحریم شده‌اند، اتباع سوری، لبنانی و کانادایی‌هایی هستند که که در زمینه الکترونیک، فلزات و یا تدارکات حمل‌ونقل و یا امور دریایی مشارکت داشتند. در پی جنجال علیه سوریه به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی، یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه اتهامات وارده به این کشور در خصوص استفاده از سلاح شیمیایی را تکذیب کرد و آن را دروغ خواند و گفت: «سوریه همه دروغهای وزرای خارجه آمریکا و فرانسه در خصوص استفاده از سلاح شیمیایی را محکوم می‌کند؛ [دروغهایی] که در چارچوب سیاست حمله هدفمند» به سوریه است. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت که تروریستها در سوریه و عراق موفق به دستیابی کامل به تکنولوژی تولید مواد شیمیایی شده اند.
سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه تأکید کرد که مواضع واشنگتن، فرایند تحقیقات درباره حملات شیمیایی در سوریه را پیچیده می‌سازد. «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که مسکو بر انجام تحقیقات کامل و جامع درباره حملات شیمیایی اصرار دارد، نه تنها در سوریه بلکه در هر جای دیگر جهان که اتفاق افتاده است.
ریابکوف گفت، مسکو اظهارات واشنگتن درباره حمله شیمیایی غوطه شرقی بیش از اندازه تند تلقی می‌کند و امیدوار است که شرکای آمریکایی آرام‌تر شوند. وی افزود، بیانیه‌های بی‌اساس آمریکا درباره حمله شیمیایی اخیر در سوریه، اقدامی تحریک‌آمیز در آستانه برگزاری کنگره ملی سوریه در سوچی است. نماینده روسیه در سازمان ملل با انتقاد از موضع واشنگتن درباره حوادث شیمیایی در سوریه تأکید کرد که اقدام آمریکا در رد پیشنهاد مسکو برای ایجاد مکانیسم مستقل تحقیقات، حقایق بسیاری را برملا کرد. این دیپلمات روس تأکید کرد: «این واقعیت که طرح پیشنهادی ما بلافاصله رد شد، حرف‌هایی برای خود دارد. این مسئله یک بار دیگر حقایق را برملا می‌سازد. حقایقی که ما آنها را می‌دانیم. آمریکا هیچ نیازی به مکانیسم حرفه‌ای مستقل ندارد».
در ادامه جوسازی‌ها علیه سوریه یک شبکه اسرائیلی ادعا کرده ایران به حماس دستور تشکیل نیرویی موشکی در سوریه را داده است. شبکه «کان» رژیم صهیونیستی در ادعایی اعلام کرد تهران به حماس دستور داده نیرویی در سوریه دارد که قادر به شلیک موشک به سمت فلسطین اشغالی باشد. شبکه مذکور سپس مدعی شد حماس دنبال موقعیت و وضعیتی در جنوب لبنان با هدف گسترش فعالیت‌های نظامی‌اش به خارج از نوار غزه است. خبر دیگر آنکه صدها نفر بار دیگر در هامبورگ آلمان به اقدام نظامی ترکیه در سوریه اعتراض کردند. استفاده از تانک‌های آلمانی در جریان اقدام نظامی ترکیه در سوریه، انتقاد احزاب مخالف دولت آلمان را به دنبال داشته است.
خبر دیگر آنکه منابع خبری از ورود سامانه موشکی «اس-۴۰۰» به پایگاه دریایی روسیه در طرطوس سوریه خبر می‌دهند. این سامانه موشکی از طریق دریایی وارد پایگاه «طرطوس» سوریه شده است. خبر دیگر آنکه رؤسای جمهور ترکیه و روسیه به صورت تلفنی درباره عملیات عفرین و لزوم حفظ تمامیت ارضی سوریه صحبت کردند.

کد مطلب: 102934
 
Share/Save/Bookmark