میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۴۲
 
 
برخلاف ادعای متولیان؛
تناقضات آماری به مسکن رسید

در حالی که برخی کارشناسان اعلام کرده بودند افزایش قیمت مسکن در نیمه دوم امسال، بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اتفاق افتاده، اما آمار معاونت مسکن وزارت راه، حاکی از افزایش ۱.۶ درصدی نرخ‌ها است. رئیس اتحادیه مشاوران املاک براین اعتقاد است که رشد قیمت مسکن از شاخص تورم عبور کرده اما متولیان دولتی همواره آمارهایی ارایه می‌دهندکه این واقعیت‌ها را عکس جلوه دهند.
براساس این آمار در آبان‌ماه سال‌جاری، ۱۴ هزار و ۹۶۶ واحد مسکونی به فروش رفته است که نسبت به مهرماه امسال، ۵.۴ درصد و نسبت به آبان‌ماه سال گذشته (۹۵) معادل ۱۸.۱ درصد افزایش داشته؛ اما این گزارش در حالی است که برخی از اعضای اتحادیه مشاوران املاک، از کاهش چشمگیر تعداد معاملات در ماه گذشته خبر داده بودند!
براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، بیشترین تعداد معاملات مسکن در منطقه ۵ تهران با ۲ هزار و ۳۳۴ فقره رخ داد و کمترین تعداد نیز، در منطقه ۱۹ پایتخت با تنها ۷۶ فقره معامله بود؛ ولی منطقه ۳ نسبت به آبان‌ماه سال ۹۵ بیشترین رشد تعداد معاملات را با افزایش ۳۴.۷ درصدی به خود اختصاص داده و کمترین نرخ رشد تعداد معاملات هم متعلق به منطقه ۱۹ تهران با کاهش ۳۸.۷ درصدی تعداد معاملات در آبان امسال نسبت به ماه مشابه پارسال بوده است.
بنا به اعلام دستگاه سیاستگذار بخش مسکن، متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در تهران در آبان‌ماه، ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود که این رقم نسبت به مهر تنها افزایشی معادل ۱.۶ درصد و نسبت به آبان‌ماه سال گذشته، افزایشی ۹.۲ درصدی داشته است.
این در حالی است که برخی کارشناسان مسکن و همچنین فعالان خرید و فروش ملک، بارها از افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت مسکن در نیمه دوم امسال نسبت به ماه‌های گذشته خبر داده بودند! همچنین براساس محاسبات کارشناسان دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، گرانترین قیمت متوسط هر مترمربع آپارتمان در آبان‌ماه در منطقه یک پایتخت بوده با ۱۰ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان بود که نسبت به آبان‌ماه سال گذشته، رشد ۴.۷ درصدی داشته و در این میان، مناطق ۲۲ گانه تهران، کمترین نرخ رشد را نشان می‌دهد.
از سوی دیگر ارزان‌ترین محله پایتخت در آبان‌ماه، منطقه ۱۸ با متری ۲ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان بوده است. با این حال بیشترین رشد قیمت هز مترمربع واحد مسکونی در آبان‌ماه امسال نسبت به آبان‌ماه پارسال را منطقه ۵ تهران با رشد ۱۶.۵ درصدی تجربه کرده است.
دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، بیشترین اقبال خریداران مسکن در ماه گذشته را نسبت به منطقه ۵ تهران اعلام کرده‌اند که بر این اساس، ۱۷ درصد سهم خرید و فروش بازار مسکن را این منطقه از پایتخت به خود اختصاص داده است.
همچنین ۴۷.۲ درصد متقاضیان خرید مسکن به سمت واحدهای مسکونی با عمر کمتر از ۵ سال متمایل بوده اند؛ ولی از سوی دیگر ۱۰.۹ درصد از خریداران، خرید واحدهای با بازه قیمتی ۳ تا ۳ و نیم میلیون تومانی را در دستور کار قرار داده‌اند و ۱۵ درصد نیز مایل به خرید واحدهایی با متراژ ۶۰ تا ۷۰ مترمربعی بوده اند.
دفتر برنامه‌ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی می‌گوید ۹ هزار و ۴۶۲ اجاره نامه در آبان‌ماه به امضا رسیده که کاهش ۹.۸ درصدی نسبت به مهرماه امسال و ۲۰.۲ درصدی نسبت به آبان‌ماه سال گذشته داشته است. در این میان، متوسط قیمت اجاره نامه به صورت مجموع رهن و اجاره در تهران ۲۸ هزار و ۷۳۰ تومان بود که نسبت به مهرماه کاهش ۱.۶ درصدی داشته است؛ اما نسبت به آبان‌ماه سال گذشته (۹۵) مستأجران را با رشد چشمگیر ۲۲.۷ درصدی مواجه کرده است.
بر این اساس، کاهش ۲۰.۲ درصدی تعداد قراردادهای اجاره در آبان‌ماه امسال در برابر افزایش ۱۸.۱ درصدی تعداد معاملات خرید و فروش مسکن نشان می‌دهد تقریبا بخش اعظمی از مستأجران در سال گذشته توانسته‌اند با استفاده از انواع تسهیلات مسکن، خانه دار شوند و تنها بخش بسیار اندکی (۲.۱ درصد) به دلیل افزایش بسیار زیاد نرخ اجاره‌بها در سال‌جاری نتوانسته‌اند مسکن تهیه کرده و احتمالا در مناطقی خارج از محدوده آماری پایتخت به دلیل ارزانتر بودن اجاره‌بها سکنی گزیده‌اند.
دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی می‌گوید در ۸ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تعداد معاملات مسکن رشد ۸ درصدی داشته است. ضمن اینکه با در نظر گرفتن رقم ۴ میلیون و ۶۱۰ هزار تومانی به عنوان میانگین قیمت مسکن در هر مترمربع در ۸ ماهه ابتدایی امسال، به نرخ رشد ۶.۷ درصدی قیمت نسبت به مدت مشابه سال گذشته خواهیم رسید.
در این مدت گردش مالی بازار مسکن ۴۸ هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به ۸ ماه اول سال ۹۵، معادل ۱۸.۱ درصد افزایش داشته است.
در ۸ ماه ابتدایی سال‌جاری متوسط اجاره‌بهای هر مترمربع واحد مسکونی در تهران (مجموع رهن و اجاره) ۲۷ هزار و ۷۵۷ تومان بوده است که رشد ۱۱۷.۶ درصدی متوسط اجاره‌بها نسبت به ۸ ماهه نخست سال گذشته را نشان می‌دهد.
درپی این افزایش اجاره‌بها در سال‌جاری، تعداد اجاره‌نامه‌های امضا شده در پایتخت نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۱۰.۲ درصدی یافت و سبب شد تا تنها ۹۰ هزار و ۸۰۸ فقره قرارداد اجاره در این مدت در تهران به امضا برسد.

عبور رشد قیمت مسکن از شاخص تورم
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تأکید بر اینکه افزایش بیش از تصور قیمت مسکن که این روزها از سوی برخی مطرح می‌شود دروغ است، گفت: رشد قیمت مسکن از شاخص تورم عبور کرده است.
مصطفی ‌قلی‌خسروی در گفت‌و‌گو با فارس در پاسخ به این سوال که از سوی برخی از سازندگان، مردم و حتی مشاوران املاک عنوان می‌شود که متوسط رشد قیمت مسکن در تهران در هر مترمربع ۶۰۰ هزار تومان به بالا را داشته است، گفت: این اظهارات تماماً دروغ است، اما آنچه که اتحادیه املاک رصد کرده این است که رشد قیمت مسکن از شاخص تورم عبور کرده است.
وی افزود: تفاوتی که بازار مسکن در ماه گذشته نسبت به قبل داشته است، این است که همواره اعلام می‌شد قیمت مسکن هنوز به شاخص تورم نرسیده است، اما الان می‌گوییم رشد قیمت مسکن از شاخص تورم عبور کرده است. وی با تأکید بر اینکه هرگونه اظهارنظر در مورد میزان درصد رشد قیمت مسکن از سوی افراد تأثیرگذار خطرناک است، اظهار داشت: مردم و متقاضیان مسکن به خوبی می‌دانند که مسکن در حال حاضر در چه وضعیتی به سر می‌برد، پس اگر هر مسئولی اعلام کند رشد قیمت مسکن چند درصد بوده نمی‌تواند کمکی به بخش مسکن کند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سوال که برخی از فروشندگان و سازندگان مسکن اعلام می‌کنند چون نرخ دلار و قیمت انواع محصولات ساختمانی به خصوص میلگرد و آهن افزایش یافته قیمت مسکن هم تقویت شده است، گفت: نمی‌توان با نوسانات نرخ دلار و حتی با این عنوان که قیمت میلگرد و آهن افزایش یافته گفت که قیمت مسکن باید افزایش یابد. وی ادامه داد: رشد قیمت مسکن در حد نرخ تورم می‌تواند مناسب و مفید باشد، اما نباید با این استناد که چون قیمت مصالح ساختمانی افزایش یافته، بلافاصله قیمت مسکن هم تقویت شود.
قلی‌خسروی در پاسخ به این سوال که به هر حال قدرت خرید متقاضیان مسکن بالا نیست، آیا توصیه می‌کنید که در این شرایط اقدام به خرید مسکن کنند، اظهار داشت: توصیه بنده همیشه به خرید کالا و یا مسکن در زمان نیاز است، پس اگر مردم نیازمند خرید مسکن و یا هر کالای دیگری هستند، این اقدام را انجام دهند.

کد مطلب: 102330
 
Share/Save/Bookmark