میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۳۳
 
 
رئیس کل بانک مرکزی:
۶۰ درصد دارایی بانک‌ها منجمد شده است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اکنون بالغ بر ۶۰ درصد از دارایی‌های بانک‌ها به دلیل مطالبات غیرجاری منجمد و فاقد دسترسی است و بخش اعظمی نیز از دارایی‌ها به دلایلی همچون املاک تملیکی غیرقابل فروش قابلیت نقدشوندگی ندارند.
به گزارش بانک مرکزی، ولی‌اله سیف در جلسه کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات غیرجاری بانک‌ها افزود: در ۲ سال اخیر اقدام‌های مناسبی در ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی انجام و تصمیمات قابل توجهی برای تحرک بخشیدن در وصول مطالبات معوق اتخاذ شده است.
وی افزود: بخش عمده‌ای از دارایی‌های بانک‌ها به دلیل حجم مطالبات معوق و غیرجاری منجمد شده است و در این مسیر با توجه به اهمیت مسئله و معضلات بوجود آمده، کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات غیرجاری بانک‌ها بر اساس مصوبه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی تشکیل شد.
رئیس کل بانک مرکزی با قدردانی از بانک‌ها به دلیل نقش موثر آنها در پیگیری مصوبات کمیته فرادستگاهی وصول مطالبات غیرجاری تصریح کرد: همکاری و همیاری سایر دستگاههای ذیربط در این زمینه از جمله قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی و سایر سازمان‌ها حائز اهمیت و توجه است و در صورت نبود این همکاری‌ها به یقین نتایج کنونی حاصل نمی‌شد.
وی درباره مشکلات ساختاری بانک‌ها به دو مشکل اساسی عدم تعادل «درآمد - هزینه» و « دارایی - بدهی » اشاره کرد و گفت: اگرچه حل و فصل معضلات ایجاد شده در حواشی نظام بانکی یعنی همان فعالیت ناصواب موسسات غیرمجاز، نزدیک است ولی مهمترین معضل نظام بانکی مشکلات ساختاری و عدم تعادل «درآمد - هزینه » و «دارایی - بدهی» است.
وی تاکید کرد: اکنون بالغ بر ۶۰ درصد از دارایی‌های بانک‌ها به دلیل مطالبات غیرجاری منجمد و فاقد دسترسی است و بخش اعظمی نیز از دارایی‌ها به دلایلی همچون املاک تملیکی غیرقابل فروش قابلیت نقدشوندگی ندارند.
رئیس کل بانک مرکزی یکی از دلایل ایجاد حباب در صورت‌های مالی بانک‌ها را بی‌توجهی به نقدشوندگی وثایق عنوان کرد و گفت: مدیران بانکی درخصوص اخذ وثایق به موضوع نقدشوندگی توجه ویژه‌ای داشته باشند، زیرا بی‌توجهی به این اصل مهم نتیجه‌ای جز ایجاد حباب در صورت‌های مالی نخواهد داشت.
رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: نظام بانکی باید در مسیری حرکت کند که به مرور بتواند آثار حباب ناشی از دارایی‌های موهومی را در ترازنامه‌های خویش محو کند.
در نشست کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات غیرجاری بانک‌ها که برای بررسی موضوع احکام ورشکستگی شرکت‌ها و افراد بدهکار به بانک‌ها در بانک مرکزی برگزار شد، مدیران عامل بانک‌ها نیز حضور داشتند.

تعیین تکلیف سه تعاونی غیرمجاز
رئیس کل بانک مرکزی در این نشست همچنین اعلام کرد که طی روزهای آینده با کمک ۲ بانک بزرگ و یک موسسه اعتباری، سه تعاونی غیرمجاز باقیمانده تعیین تکلیف می‌شوند و دیگر شاهد نهادپولی غیرمجاز در کشور نخواهیم بود.
وی با اشاره به معضلات «پیرامونی» و «ساختاری» بانک‌ها گفت: خوشبختانه با ورود جدی بانک مرکزی و همکاری سایر دستگاه‌ها از جمله نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و قوه قضاییه «موسسات غیرمجاز» که از مشکلات پیرامونی نظام بانکی بوده‌اند، ساماندهی شده است.
سیف افزود: با تعیین تکلیف سه تعاونی غیرمجاز در روزهای آتی به کمک دو بانک بزرگ و یک موسسه، دیگر شاهد نهادپولی غیرمجاز در کشور نخواهیم بود.

کد مطلب: 100332
 
Share/Save/Bookmark