میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۲
 
 
صاحب ابتکارات خاص در حوزه گردشگری چگونه بر مسند معاونت ریاست جمهوری نشست
جذب توریست خارجی با لودر
جذب توریست خارجی با لودر
 

سیر انتصابات رئیس‌جمهور برای مشخص شدن اعضای کابینه جدید، طی روزهای گذشته سرعت بیشتری به خود گرفته است و پس از خانم ابتکار که مشخص شد در زمینه‌های متنوعی از نظر دولت، صاحب تخصص و کارنامه مناسب است، نوبت انتخاب یکی از معاونین مهم رئیس‌جمهور، یعنی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری رسید تا این بخش مهم و مورد تاکید رئیس‌جمهور در شعارهای انتخاباتی سال ۱۳۹۲، مدیری تازه به خود ببیند.
اما اگرچه این روال اداری که رئیس یکی از مهمترین مناطق گردشگری کشور، ارتقا گرفته و معاون رئیس‌جمهور شود، نکته‌ای مثبت محسوب می‌شود اما سکان‌دار جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با کارنامه‌ای پر از تصمیمات و ابتکارات عجیب پا به ساختمان خیابان آزادی گذاشته است. مدیری که چند سال ریاستش بر سازمان منطقه آزاد کیش با حاشیه‌ها و تصمیمات خاص توسط وی و ارکان مدیریتش همراه بود و در همین دوران، مهر رکود را نیز میهمان کارنامه جذاب‌ترین جزیره ایران برای گردشگران کرد، اما او حالا در دولت دوازدهم، جایگاه معاون ریاست جمهوری را تصاحب کرده است.

مونسان؛ مدیری که در دوره قالیباف رشد کرد
«علی‌اصغر مونسان» متولد سال ۱۳۴۹ در تهران، دانشجوی دکترای عمران از دانشگاه صنعتی شریف، کارشناسی ارشد مدیریت ساخت از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از سازمان مدیریت صنعتی و کارشناسی عمران از دانشگاه صنعتی شریف است که تا پیش از این، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش بود. مونسان که تخصص‌اش بیشتر در زمینه‌ زیرساخت است، در کارنامه‌ حرفه‌ای‌اش مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، مدیرعامل سازمان مهندسی و عمران شهر تهران و مدیرعامل شرکت آتی‌ساز (بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی) به چشم می‌آید.
او در سال ۱۳۹۱ مدیر نمونه شهرداری تهران شد و در سال ۹۳ با حکم وزیر ورزش وقت دولت یازدهم، به سمت عضو هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس انتخاب شد. در سال ۱۳۹۵ نیز به عنوان چهره سال صنعت ساختمان در گروه «مدیران دولتی» برگزیده شد. در دوره‌ای برخی رسانه‌ها به نسبت خانوادگی مونسان و حسن روحانی اشاره کردند که این نسبت و اخبار تکذیب و عنوان شد که مدیرعاملی سازمان منطقه آزاد کیش تنها براساس کارنامه علمی و عملی و سابقه مدیریتی به مونسان سپرده شده است.
همین چند ماه قبل بود که در بحبوحه تبلیغات انتخاباتی، کاندیداها با وعده ایجاد میلیون‌ها شغل از محل توسعه گردشگری در کشور پا به کارزار انتخابات گذاشتند. وعده‌هایی که با بزرگترین مشکل این روزهای خانواده‌ها یعنی اشتغال رابطه‌ای مستقیم داشت و شعارها و برنامه‌های جذاب‌تر، آرای بیشتری را هم به سبد هر کدام از آنها سرازیر کرد. حال اما در زمان تشکیل دولت دوازدهم، اگرچه انتخاب فردی با سوابق گردشگری در راس سازمان میراث فرهنگی خود نقطه عطفی در توسعه این صنعت قلمداد می‌شود اما نیم‌نگاهی به کارنامه و تصمیمات قابل تامل رئیس سازمان منطقه آزاد کیش و البته رئیس امروز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خالی از لطف نیست.

هدیه لودر به گردشگران در کیش!
درست است که انتصاب فردی غیرسیاسی و دارای سابقه مدیریتی در یکی از مناطق آزاد پرگردشگر، شاید نقطه قابل دفاع تصمیم رئیس‌جمهور دراین قضایا باشد، اما نمی‌توان از اتفاقات و تصمیمات عجیب و غریبی که در زمان تصدی علی مونسان در منطقه آزاد کیش نیز به راحتی گذشت. مالک معنوی ابتکارات مدیریتی جالب در حوزه گردشگری حالا سکاندار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است. مونسان که پیش از این به عنوان مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش مشغول به کار بود و با برخی ابتکارات عجیبش بر سر زبان‌ها افتاده بود؛ از هدیه دادن لودر به برنده رالی کیش تا در نظر گرفتن پراید برای برندگان قرعه‌کشی جشنواره تابستانی کیش.

خودنمایی لودر معروف در جشنواره کیش
تصمیم عجیب رئیس فعلی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دوران تصدی‌اش در سازمان منطقه آزاد کیش و در نظر گرفتن یک دستگاه لودر به عنوان جایزه نفر اول رالی بزرگ کیش، از دیگر تصمیمات و ابتکارات عجیب این مدیر دولتی است که دو سال قبل آن را اجرا کرد و به نفر اول رالی کیش یک دستگاه لودر به ارزش ۳۸۰ میلیون تومان هدیه داد! یکی از شعارهای منطقه آزاد کیش در تابستان دو سال قبل هم همین جمله بلند بود که "با یک خودرو به کیش بیایید و با یک خودرو و لودر به شهرتان بروید!"

اعتراف جامعه هتلداران کیش به رکود و بحران در صنعت گردشگری این منطقه
ناگفته نماند که تصمیمات مونسان در سازمان منطقه آزاد کیش تنها به جایزه‌های عجیب و غریب و لودر هدیه دادن ختم نمی‌شد؛ دوره مدیریت او بر کیش رکودی بی‌سابقه را بر این جزیره توریستی حاکم کرد - هرچند که بخشی از این رکود در همه مناطق گردشگری کشور حکمفرما است - تا جایی که یک سال قبل هیئت مدیره جامعه بازاریان و انجمن سرمایه‌گذاران با جامعه هتلداران کیش جلسه‌ای برگزار کرد تا فکری برای خروج از رکود بی‌سابقه حاکم بر اقتصاد کیش کنند. این تصمیمات البته توسط هتلداران و اصناف گرفته شد تا با در نظر گرفتن تخفیف‌های بیشتر برای هتل‌ها و ایرلاین‌ها مسافران و گردشگران به جای خرج کردن دلارهای خود در ترکیه و دیگر کشورها سری هم به کیش بزنند.
حال رئیس سازمان منطقه آزاد کیش با دنیایی از ابتکارات به یاد ماندنی به خیابان آزادی تهران آمده تا ابتکاراتش را در سطح ملی به اجرا بگذارد تا شاید این‌بار گردشگران را به بهانه لودر، تراکتور یا پراید به اقصی نقاط ایران بکشاند و صنعت گردشگری را تقویت کند یا اینکه با تصمیمات مسبوق به سابقه، نشاط و تیترهای جذاب را به حوزه گردشگری داخلی در سراسر کشور بگستراند... هرچند بخش گردشگری، از مهمترین ارکان مسئولیت معاون جدید رئیس‌جمهور است، اما بحث و سخن درخصوص اینکه رئیس جدید، تا چه در حوزه میراث فرهنگی و صنایع‌دستی نیز صاحب نقشه راه و توان اجرایی است، موضوعی است که با انتصاب‌های وی و تشریح بیشتر برنامه‌ها، عیار آن مشخص خواهد شد.(مشرق)

کد مطلب: 100530
 
Share/Save/Bookmark