میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
مدعیان حقوق بشر غربی در برابر بمباران دو اتوبوس یمنی توسط ائتلاف سعودی سکوت کردند
خاشقچی قاتل آوارگان یمنی
خاشقچی قاتل آوارگان یمنی
 

در حالی محافل رسانه‌ای و سیاسی غربی همچنان به برجسته سازی وضعیت مشکوک خاشقچی فعال سعودی می‌پردازند که مدتی بعد از حمله به اتوبوس دانش‌آموزان، عربستان دوباره به دو اتوبوس در یمن حمله هوایی کرد اما در برابر این کشتار سکوت کرده‌اند.
دو گانگی رفتاری غرب در قبال حقوق بشر همچنان ادامه دارد چنانکه این روزها در حالی مسئله‌ای مشکوک به نام تعیین وضعیت خاشقچی فعال سعودی به خبر اول محافل رسانه‌ای و سیاسی غرب مبدل شده که همزمان در برابر جنایاتی که سعودی در یمن صورت می‌دهد راه سکوت در پیش گرفته‌اند.
جنگنده‌های «ائتلاف عربی» که یمنی‌ها آن را «ائتلاف سعودی-آمریکایی» می‌نامند، در جدیدترین حملات، دوباره به دو اتوبوس غیرنظامیان حمله کردند. این اتوبوس‌ها در حال طی مسیر در «المصبریه» واقع در شهرستان «جبل راس» در استان الحدیده در غرب یمن بودند که مورد حمله قرار گرفتند و آمار اولیه حکایت از شهادت ۱۵ تن و مجروحیت ۲۰ نفر دارد. «عبدالسلام علی جابر» سخنگوی رسمی دولت نجاد ملی یمن جمعه (دیروز) حمله ائتلاف متجاوز به مناطق مسکونی، زیرساخت‌ها، ذخایر آب و مسیرهای میان «التحیتا، الدریهمی و جزیره کمران» در الحدیده را بشدت محکوم کرد. وی گفت حملات عمدی به زیرساخت‌ها، خودروهای اورژانس و نیز غیرنظامیان، جنایات جنگی علیه شهروندان یمنی است. وزارت بهداشت یمن پنجشنبه‌شب هفته گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد، جنگنده‌ها و ناوهای ائتلاف سعودی، از هوا و دریا شهر الدریهمی استان الحدیده را بمباران کردند که به تخریب کامل دو بیمارستان این شهر منجر شد. پنل حمایت از حقوق کودکان سازمان ملل نیز هفته گذشته از عربستان خواست تا به سرعت حملات مرگبار علیه اهداف غیرنظامی در یمن را متوقف کند و مقاماتی را که در حملات غیرقانونی دست داشته‌اند که به کشتار کودکان منجر شده است ، تحت پیگرد قانونی قرار دهند در واکنش به جنایات سعودی یک منبع در یگان تک تیرانداز ارتش و کمیته های مردمی یمن، از کشته و زخمی شدن ۲۶۹ مزدور عربستانی در جبهه های مختلف در ۱۱ روز گذشته خبر داد.
در این میان ، محمد علی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن با اشاره به اینکه مردم یمن خواهان برقراری صلحی عادلانه هستند، گفت: این در حالی است که هیچ گونه نیت صادقانه‌ای از سوی کشورهای ائتلاف عربی برای صلح و توقف جنگ وجود ندارد.
سکوت غرب در برابر کشتار مردم یمن در حالی ادامه دارد که به صورت مشکوک پرونده خاشقچی محور پردازش غرب شده است. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، عربستان سعودی را در صورت دست داشتن در ناپدید شدن «جمال خاشقچی» به مجازات سخت تهدید کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در یک مصاحبه کوتاه با خبرنگاران در محوطه کاخ سفید، به عربستان سعودی در صورت دست داشتن در ناپدید شدن جمال خاشقچی هشدار داد. ترامپ در ادامه افزود: اگر سعودیها این روزنامه نگار را کشته باشند، آمریکا بسیار ناراحت خواهد شد اگرچه ریاض تا کنون این ادعاها را رد کرده است.
خبر دیگر آنکه منابع خبری می‌گویند، ترکیه اجازه نداده است دو هواپیمای خصوصی سعودی در فرودگاه آتاتورک بر زمین بنشینند. خبر دیگر آنکه حساب کاربری توییتری که معروف است از پشت پرده اخبار آل سعود مطلع است، در جدیدترین خبر از پرونده روزنامه‌نگار سعودی مفقود شده در ترکیه نوشت که ولی‌عهد سعودی تمام افراد مرتبط به این حادثه را دارد از دسترس خارج می‌کند.

کد مطلب: 106426
 
Share/Save/Bookmark