میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۳
 
 
جواب کیلویی به منتقدان
جواب کیلویی به منتقدان
 

سخنگوی دولت گفت: وقتی می‌گوییم رشد اقتصادی این عدد است می‌توانید سؤال کنید این عدد محصول کدام اقدام است و ما هم باید عدد و رقم بگوییم، کلی و کیلویی حرف زدن که به نظر نمی‌رسد چنین عددی باشد، این حرف‌ها جواب علمی و کارشناسی نیست.
به گزارش فارس، محمد باقر نوبخت در آخرین نشست خبری خود در سال ۹۵ اظهار داشت: از ابتدای سال‌جاری تا کنون به ٢٤ هزار و ١٣٣ واحد تولیدی کوچک و متوسط اعتباری حدود ١٦ هزار و ٧٤٧ میلیارد تومان به عنوان سرمایه در گردش تسهیلات داده شده است.
سخنگوی دولت افزود: همچنین براساس آخرین گزارش تا ٢١ اسفندماه اعتباری حدود ٢٣ هزار ٦٧٥ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی پرداخت شده و از ٢١ اسفندماه تاکنون ٨ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان به طرح‌های نیمه تمامی که تا پایان این دولت به پایان خواهند رسید، تخصیص و پرداخت شده است.
نوبخت ادامه داد: از پاییز ٩٢ تا ٩٥ تعداد ٢ میلیون و ٢٣٢ هزار و ٣٤٦ نفر به جمعیت جویای کار افزوده شدند که از این تعداد نیز تعداد ١ میلیون و ٥٠٥ هزار و ٨١٣ به تعداد شاغلین کشور افزوده شدند و تعداد ٧٢٦ هزار و ٥٣٣ هزار نفر هم نتواستند کار مورد نظرشان را پیدا کنند. از سال ٩٦ اعتباری حدود ٣ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان برای رفع نابرابری حقوق بازنشستگان پرداخت و هزینه خواهد شد.
سخنگوی دولت در واکنش به انتقادات صورت گرفته نسبت به دولت، گفت: هیچ اشکالی نیست و منتقدان دولت در هر موضوعی می‌توانند چالش کنند منتها وقتی آمار رسمی قانونا اعلام می‌شود همین جوری کلی گفتن که این نیست، چیزی جز القای شبهه چیز دیگری را حل نمی‌کند.
وی افزود: اکنون وقتی می‌گوییم رشد اقتصادی این عدد است می‌توانید سوال کنید این عدد محصول کدام اقدام است و ما هم باید آمار و عدد و رقم بگوییم، همینطوری کلی و کیلویی حرف زدن که به نظر نمی‌رسد چنین عددی باشد، این حرفا جواب علمی و کارشناسی نیست آن هم نسبت به آمارهای رسمی دولت.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی با توجه به نزدیکی ایام انتخابات می‌گویند می‌توان یارانه نقدی را ٢ تا ٣ برابر پرداخت کرد، آیا امکان تحقق این موضوع وجود دارد یا خیر؟ گفت: حتما خلاف می‌گویند، این حرف‌ها القای شبهه و تشویش اذهان عمومی است.
نوبخت درخصوص برخی خبرها مبنی بر ارسال نامه روحانی به امیر کویت گفت: از نامه روحانی به امیر کویت خبری ندارم.
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به سفرهای اخیر مقامات ایران و کویت و همچنین سفرهای ظریف و نامه روحانی به امیر کویت و... آیا ایران در حال مذاکره برای طرح و پیشنهاد خاصی برای بهبود روابط خصوصا با عربستان سعودی است و آیا این اقدامات، کارهای دیپلماتیک معمولی است؟ گفت: درخواست کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس از ایران این بود که بهبود مناسبات حاصل و تقویت شود پاسخ ایران این بود که ما همیشه علاقه‌مندیم صلح و ثبات فی‌مابین کشورهای همسایه به خصوص ما و کشورهای همسایه خلیج‌فارس ارتقا یابد.
وی افزود: بنابراین در جلسه نخست کاملا اراده طرفین مطرح شد که آیا موافقت اصولی وجود دارد این اتفاق بیافتد، حالا اینکه چه اقدامی باید به چشم بیاید که این اراده چگونه می‌خواهد عملیاتی شود قطعا سر این موضوع بحث داریم لذا بنده از محتوای آن نامه بی خبر هستم لذا ایران همیشه خواهان کمک به کشورهای همسایه است لذا توصیه می‌کنیم به جای اینکه پای انگلیسی‌ها و... را به حوزه باز کند خود ما کشورهای منطقه امنیت و ثبات را حفظ کنند.

دست به نامه شدن احمدی نژاد، خوب است
نوبخت در مورد نامه احمدی‌نژاد به روحانی گفت: انتظار جواب دادن به این نامه نیست، ایشان دست به نامه شدنش به رؤسای جمهور خوب است، اما پرداختن به این مسئله وقت ما را می‌گیرد.
سخنگوی دولت در مورد سفر به ترکیه و بیانیه وزارت خارجه در این خصوص گفت: هیچ منع قانونی وجود ندارد، اما وظیفه نمایندگان ایران در داخل کشور این است که وضعیت داخلی ترکیه را بیان کنند. وی افزود: امروز تنش‌ها در ترکیه به فرامرزها هم تسری پیدا کرده و با هلندی‌ها و آلمانی‌ها درگیر شده‌اند؛ واقعاً انتظارمان از وزارت خارجه هم همین است که افراد را مطلع کنند.

گزارش‌های صداوسیما سخیف است
نوبخت در ادامه با انتقاد از صداوسیما گفت: اینکه در یک خیابان چهار نفر را پیدا می‌کنند و می‌پرسند آیا رشد اقتصادی را در سفره‌هایتان احساس می‌کنید این زیبنده نیست. اگر اعتبارات بیشتری هم می‌خواهند بروند خرج کنند و این را به مردم درست گزارش کنند.
وی با بیان اینکه اینگونه گزارشات سخیف و نادرست است، گفت: البته ممکن است عوام این گونه جمع بندی کنند ولی جواب کارشناسی، مصاحبه با چهار نفر در خیابان نیست.
نوبخت با انتقاد از آنچه تشکیل یک تیم تخریب سیاسی در صداوسیما عنوان کرد، گفت: از رئیس محترم رسانه ملی و کارمندان سلیم‌النفس این رسانه قدردانی می‌کنم ولی برخی در صداوسیما این برنامه‌ها را حساب شده طراحی می‌کنند.
سخنگوی دولت تصریح کرد: از صداوسیما خواهش می‌کنم وقتی نمی‌دانند چطور آمار دولت را راستی‌آزمایی کنند از کارشناسان مختلف بپرسند تا القای شبهه نشود

کد مطلب: 98802
 
Share/Save/Bookmark