میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
۱
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۴
 
 
رئیس ‌جمهور در نشست خبری:
با واگذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودم
از بحران عبور کرده‌ایم
با واگذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودم
 

حجت الاسلام حسن روحانی با بیان اینکه دولت و سایر ارکان نظام توانستند از بحران عبور کنند، تصریح کرد:توطئه های آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع منطقه برای آسیب جدی به نظام شکست خورده است.
حجت الاسلام حسن روحانی در نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی
با تقدیر از مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی برای حضور باشکوه در مراسم عظیم اربعین حسینی(ع)، اظهار داشت: امسال حضور ملت ایران در این راهپیمایی از هر سال دیگر پررنگ تر و شکوهمند تر است و از همه مردم و دستگاه‌هایی که برای این موضوع تلاش می‌کنند تشکر می‌کنم.
روحانی ادامه داد: خوشحالم در مقطعی در خدمت اصحاب رسانه هستم که ما شرایط سخت و تاریخی سیاسی، اقتصادی و امنیتی را پشت سر گذاشته‌ایم. دولت تدبیر امید در ۵۵ ماه اول تا دی ۹۶ مسیری را طی کرد که همه شاخص های سیاسی، امنیتی، منطقه ای و به ویژه اقتصادی مسیر صحیح و مثبتی را طی می‌کرد؛ اما از دی ماه ۹۶ وارد شرایط جدیدی شدیم که کبریت آن در داخل و سپس در خارج زده شد و وارد سال ۹۷ شدیم.
روحانی با بیان اینکه از اردیبهشت ۹۸ شاخص های ما رو به بهبود می‌رود، گفت: پیشبینی ما این است که تا پایان سال روند کاهشی تورم نقطه به نقطه ادامه خواهد داشت. در عین حال تورم دوازده ماهه نیز با یک تاخیری از تورم نقطه به نقطه پیروی خواهد کرد. رشد اقتصادی کشور که در سال گذشته منفی بود، پیشبینی این است که رشد اقتصادی مثبت خواهد بود. اشتغال در تابستان امسال ۸۴۳ هزار اشتغال خالص داریم و بیکاری ما از ۱۲.۳ به ۱۰.۵ کاهش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه از لحاظ سیاسی و بین المللی جمهوری اسلامی ایران شرایط بسیار قوی تر و مستحکمی دارد، تاکید کرد: البته ۱۸ ماه سختی بر مردم ما گذشت به ویژه کسانی که دارای درآمد و حقوق ثابت بودند، با همه وجودمان در دولت مشکلات مردم را حس می کردیم، اما این کار دولت بود که توانست شاخص ها را علیرغم فشارها برگرداند که این کار سختی بوده و از همه کسانی که به ما کمک کردند، تشکر می‌کنم.
رئیس جمهور در ادامه سخنانش در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره بدعهدی سه کشور اروپایی در برجام و تبعیت آن ها از آمریکا گفت: آمریکا به دلیل فشار افراطیون داخلی و فشار رژیم صهیونیستی و عربستان خطای بزرگی مرتکب و از برجام خارج شد و جمهوری اسلامی هم کار هوشمندانه‌ای انجام داد.
وی افزود: احساس آنها این بود که ما از برجام خارج می‌شویم و آنها هم یک تحریم بین المللی علیه ایران وضع می‌کنند و آمریکا بار تخلف خودش را تحمل نمی‌کند اما ما نگذاشتیم که آمریکا این بار را بر دوش ایران و دیگران بگذارد، امروز به جز ۳ کشور کوچک کشوری نیست کار آمریکا را تایید کند و همه این اقدام را محکوم می‌کند.
روحانی افزود: کشورهای باقی مانده در برجام قرار شد که خروج آمریکا را به نوعی جبران کنند. ما با چین و روسیه ارتباط خوبی داریم اما سه کشور اروپایی متاسفانه پای تعهد خودشان نماندند و آنچه لازم بود انجام دهند انجام ندادند و به قولهای خود عمل نکردند.
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی پیرامون بسترسازی برای اصلاحات ساختاری بودجه و تامین درآمدهای مالیاتی برای بودجه جاری کشور، گفت: همه شاخص‌ها در سال ۹۸ مثبت است اما در زمینه بودجه گرفتاری‌هایی داریم که باید ارقام آن را تامین کنیم. البته از لحاظ عمرانی امسال وضع بهتری داریم و بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان تا کنون پرداخت شده است. رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری درباره سفر نخست وزیر پاکستان به ایران اظهار داشت: یکی از اهداف سفر نخست وزیر پاکستان این بود که در زمینه مسائل و مشکلات منطقه با هم گفت‌وگو کنیم به دلیل این که نخست وزیر پاکستان روز سه شنبه به عربستان رفت و می‌خواست نکات مورد نظر ما را بشنود.
روحانی تصریح کرد: برای حل مسائل منطقه‌ای، موضوع یمن موضوع مهمی است که اگر در آنجا به پایان جنگ منتهی شود یکی از گره های منطقه از جمله در روابط ایران و عربستان باز خواهد شد.
روحانی تاکید کرد: گرچه آنچه در دریای سرخ واقع شد و کشتی ما هدف قرار گرفت مشکلاتی را ایجاد کرد اما تحقیقات ما به زودی به نتیجه می‌رسد. آنچه مسلم است یک رژیمی با کمک برخی از کشورها این کار را انجام داده و ما داریم بررسی می کنیم تا ببینیم چه اتفاقی افتاده است.
وی در ادامه درباره سفر برخی مقامات اماراتی به ایران هم گفت: بله برخی از مقامات اماراتی به ایران آمدند؛ روابط تهران و امارات در ماه های اخیر بهتر از گذشته است و روند به سمت و سوی بهبود روابط است.
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره تغییر کردن روحانی یا پشت کردن رئیس جمهور به رای مردم، عنوان کرد: در انتخابات با مردم وعده‌هایی داده شد و مردم هم خواست‌هایی داشتند که مطرح کردند. شرایط انتخابات در یک شرایط عادی بود و در منطقه آرامش نسبی بود، داعش شکست‌های سهمگینی را متحمل شده بود؛ برجام باعث شده بود شرایط اقتصادی بسیار خوبی به وجود آید. در سالی که برجام اجرا شد، بالاترین رشد اقتصادی را در سال بعد داشتیم. آنچه به مردم وعده دادم این بود که کوشش خواهم کرد که از طرف ایران برجام صدمه نبیند چرا که طرح آمریکایی‌ها این بود که ایران برجام را بشکند.
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره اظهارات روزهای اخیر وی در خصوص فیلترهای شورای نگهبان برای انتخابات، تصریح کرد: برای لایحه جامع انتخاباتی زحمات زیادی کشیده شد و خیلی امید داشتیم وقتی به مجلس رفت در زمان مناسب خود تصویب شود که متاسفانه این کار نشد.آنچه مورد نظر ما و مهم است، شکست دیگری برای آمریکا است. اگر بتوانیم در انتخابات اسفند حضور پر رنگ مردم و رقابت آزادتر را داشته باشیم به نظر من آن انتخابات یک شکست برای دشمنان و آمریکاست و ملت ما را قوی تر نشان خواهد داد.
روحانی گفت: من بحثم این نبود که فلان نهاد خوب عمل می‌کند یا نمی‌کند، همه نهادها در چارچوب قانون محترم هستند. با این لایحه شفافیت ما اگر تصویب بشود که خیلی بهتر خواهد بود چون مشخص خواهد شد شورای نگهبان چه رایی داده شده است.
وی عنوان کرد: شورای نگهبان طبق قانون ناظر است، قضاوت کننده نیست، دخالت کننده هم نیست و امیدواریم به این وظایف خود به خوبی عمل کند و دولت هم مجری انتخابات است. آنچه خواست ما است، یک انتخابات پرشور، رقابتی و آزاد است. رئیس جمهور همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون عملیات ترکیه در شمال سوریه و موضع ایران افزود: حوادث در شمال سوریه برای مردم کُرد سوریه، دولت سوریه و ما خوشایند نیست. باید تلاش کنیم روند آستانه حفظ شود چراکه این روند بهترین چارچوب برای حفظ صلح در سوریه بوده است.
وی گفت: ترکیه نگرانی هایی را نسبت به شمال سوریه دارد، اصل نگرانی را ما می‌پذیریم و در اصل آن با ترکیه مشکلی نداریم اما شیوه آنها را نمی‌پذیریم و حتی در آنکارا هم به صراحت اعلام کردن که راه حل امنیت ترکیه و رفع نگرانی‌ها نسبت به شمال سوریه، حضور ارتش سوریه در شمال این کشور است.
رئیس جمهور همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص راهکار دولت برای جایگزینی درآمدهای نفتی و احتمال افزایش قیمت حامل‌های انرژی، گفت: ما دنبال این نیستیم که قیمت بنزین و سوخت را قیمت واقعی کنیم چون امکان پذیر نیست اما داریم فکر می‌کنیم که تغییراتی ایجاد کنیم. وی افزود:هر مقدار قیمت سوخت واصل شود، باید به مردم بازگردد. با اینکه برخی از برادران اقتصادی ما معتقدند بودجه باید از اینجا کمک بگیرد، باید هر مقدار قیمت سوخت را افزایش دهیم، آن را به مردم برگردانیم و چیزی وارد بودجه نشود.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره ابعاد حمله به نفتکش ایرانی در دریای سرخ و مسببان این اتفاق، اظهار داشت: روز جمعه صبح در دریای سرخ شاهد آن بودیم که یک نفتکش ما دچار مشکل شد، البته ساعاتی بعد به ما گفتند دچار حمله شده و برای ما مشخص شد که این حمله از بیرون بوده و ناوچه‌ای یا قایقی به سوی آن چند راکت به پرتاب کرده که ۲ راکت به آن اصابت کرده است. برای ما مسجل شده به سوی این نفتکش راکت شلیک شده و این نفتکش مجهز به دوربین است. دوربین تصاویر را ضبط کرده و از طریق تصاویر کاملا مشخص است از چه جهتی این موشک اصابت می‌کند. قطعات این موشک از داخل کشتی جمع آوری شده و فیلم آن قطعات ارسال شده و آن را دیده‌ایم.
روحانی ادامه داد: در حال بررسی هستیم که چه دولتی در این زمینه دخالت داشته، چراکه حتما دولتی در این کار دخالت داشته و کار تروریستی و گروهکی نیست. اما این دولت کدام است و چگونه بوده هنوز زود است و زمانی که به این اطلاعات دقیق رسیدیم به مردم اعلام خواهیم کرد. هرکشوری که مسبب آن باشد حتما به او پاسخ مناسب خواهیم داد.
رئیس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره از بین رفتن ۱۸ میلیارد دلار ارز کشور در جریان واگذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی و مسئولیت این کار، گفت: اولاً ۱۸ میلیاردی که می‌گویند برباد رفته اینگونه است که ۱۸ میلیارد را برای واردات کالا ثبت سفارش کردند. مثلا ما برای کالا امسال ۱۹ میلیون به برخی افراد دادیم و آنها گفتند می‌خواهند این جنس وارد شود. البته اینها باید بررسی شود و اگر کسی پول گرفته و جنس را وارد نکرده باید با آن برخورد شود.
وی تصریح کرد: این حرف بسیار غلطی است که می گویند ۱۸ میلیارد بر باد داده شده است.
روحانی اضافه کرد: شما می‌دانید در سال ۹۷ یک بحران در کشور ایجاد شد و قیمت ارز ساعتی تغییر می کرد. شما می‌دانید در بازار چه خبر بود و چه نگرانی‌هایی ایجاد شد. در دولت درباره این که ما چه کنیم تقریباً همه اتفاق نظر داشتند که باید برای کالاها ارز را با نرخ واحد ایجاد کنیم.
وی افزود: البته بنده در آن جلسه با این اقدام موافق نبودم. گفتم اگر تمام افراد اقتصادی‌ دولت اتفاق نظر دارند بنده می‌پذیرم و چون همه اتفاق نظر داشتند از آقای جهانگیری خواستم این را اعلام کند. این کار در آن زمان کار درستی بود و اولین روزنامه ای که از آن تعریف کرد هم کیهان بود، مقام معظم رهبری هم گفتند کار خوبی است. اصل تصمیم ایراد نداشت ولی باید به هر کس پولی داده می‌شد اعلام شود و اگر کسی پول گرفت و جنس مورد نظر را وارد نکرد با آن برخورد شود. روحانی تاکید کرد: اعلام ارز ۴۲۰۰ تومانی علیرغم اینکه بنده مخالف بودم کار بسیار خوبی بود اما عده‌ای سوء استفاده کردند که حتما باید بررسی شود و کسی اگر تخلف کرده باید با آن برخورد شود.

کد مطلب: 111222
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۸-۰۷-۲۳ ۰۸:۰۱:۰۳
پس لطف کنید موافقان رو معرفی کنید تا به جرم عدم کارشناسی بازداشت بشوند