میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۵
 
 
یمن برای ائتلاف آمریکایی - سعودی خط و نشان کشید
کشیدن درگیری‌ها به عمق خاک عربستان
کشیدن درگیری‌ها به عمق خاک عربستان
 

در واکنش به جنایات اخیر ائتلاف آمریکایی - سعودی، نیرو‌های مسلح یمن اعلام کردند کاخ‌ها و مراکز مهم در عربستان را هدف حمله قرار خواهند گرفت. آن‌ها افزودند درگیری به عمق خاک عربستان کشیده خواهد شد.
نیرو‌های مسلح یمن همچنین از شهروندان عربستانی خواستند از نزدیک شدن به ساختمان وزارتخانه‌ها و دیگر مقر‌های دولتی خودداری کنند. این بیانیه پس از حمله وحشیانه عربستان سعودی به یک مراسم عروسی در یمن که در آن شماری از جمله زنان و کودکان کشته و زخمی شدند، منتشر می‌شود. شایان ذکر است، در حمله هوایی روز پنجشنبه متجاوزان به الحدیده یمن نیز صالح صماد، رئیس شورای عالی سیاسی یمن، به شهادت رسید.
خبر دیگر آنکه جنبش انصارالله یمن که دوشنبه، شهادت الصماد طی بمباران جنگنده‌های سعودی در «الحدیدة» را تایید کرده، المشاط را جانشین وی معرفی کرد و دیروز وی به عنوان رئیس جدید شورای عالی سیاسی یمن سوگند یاد کرد. وی در این مراسم تحلیف گفت: طرح شهید الصماد برای ساخت کشور تحت شعار «یک دست حمایت می‌کند و یک دست می‌سازد»، طرح ما برای مرحله آتی است. شاهزاده «خالد بن‌سلمان» سفیر عربستان سعودی در آمریکا و برادر «ولیعهد» تصریح کرد که پاکسازی «صالح الصماد» از رهبران برجسته انصارالله یمن و رئیس شورای عالی سیاسی این کشور، از سوی نیروی هوایی پادشاهی و در واکنش به تهدید موشکی او به سوی عربستان صورت گرفت.
خبر دیگر آنکه سخنگوی جنبش انصارالله یمن به ادعای سعودی‌ها مبنی بر درخواست پناهندگی‌اش به سلطان‌نشین عمان واکنش نشان داد. وی اعلام کرد: اخبار منتشر شده در شبکه الاخباریه سعودی ادعایی سخیف و نشانه ورشکستگی و شکست سعودی‌ها به ویژه پس از شهادت صالح الصماد رئیس شورای عالی سیاسی یمن است.
محمد عبدالسلام اعلام کرد: این اخبار بی‌ارزش جنایت مرتکب شده را از خاطر ملت یمن محو نخواهد کرد و شهادت الصماد سبب انگیزه مضاعف ملت برای رویارویی با دشمن با تمام قدرت است.
لازم به ذکر است کشورهای غربی همچنان به حمایت از سعودی ادامه می‌دهند. طبق گزارش رویترز پیمانکاران دفاعی فرانسوی در سال ۲۰۱۵ به میزان دو میلیارد یورو تجهیزات به عربستان داده‌اند. آمارهای دولت انگلیس مربوط به ماه اکتبر نیز نشان می‌دهد که در نیمه اول ۲۰۱۷ فروش سلاح‌های انگلیس به عربستان به ۱.۲۵ میلیارد یورو رسید. گروه‌های حقوق بشری نظیر عفو بین‌الملل اغلب از این معامله‌های تسلیحاتی انتقاد می‌کنند. در ماه ژانویه آلمان صادرات تسلیحات به کشورهای درگیر در جنگ یمن را متوقف کرد.
کشورهای غربی در حالی به حمایت از کشتار در سوریه ادامه می‌دهند که همزمان به دنبال ابعاد جدید بحران‌سازی در سوریه هستند که در لوای کمک‌های مالی و بشردوستانه صورت می‌گرد. وزیر خارجه آلمان بر حمایت از مردم سوریه تاکید و عنوان کرد برلین قصد دارد در قالب کمک‌های بشردوستانه، یک میلیارد یورو به سوریه اختصاص دهد.
انگلیس نیز اعلام کرد که «کمک‌»های مالی به سوریه را طی دو سال پیش رو افزایش خواهد داد. دولت انگلیس قصد دارد در سال ۲۰۱۸ مبلغ ۴۵۰ میلیون پوند و در سال ۲۰۱۹ مبلغ ۳۰۰ میلیون پوند در راستای کمک به سوریه و منطقه اختصاص دهد که مجموعا کمک‌های انگلیس به منطقه را از ابتدای بحران سوریه به ۲.۷۱ میلیارد پوند خواهد رساند. سال ۲۰۱۷ روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی از کمک‌های دولت انگلیس به سوریه و منطقه معادل ۲.۴ میلیارد پوند از آغاز سال ۲۰۱۲ خبر داده بود.

کد مطلب: 104121
 
Share/Save/Bookmark