میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۰
 
 
وزیر امور خارجه در سفر به بیروت خواستار شد
‌ ممنوعیت سوء استفاده طرف خارجی از فاجعه لبنان
‌ ممنوعیت سوء استفاده طرف خارجی از فاجعه لبنان
 

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفر به لبنان و ابراز همدردی با ملت و دولتمردان این کشور در پی فاجعه انفجار بیروت ، پس از دیدار با وزیرخارجه دولت پیشبرد امور لبنان تأکید کرد که هیچ طرف خارجی نباید از فاجعه لبنان سواستفاده کند و دیکته‌های خود را به این کشور تحمیل کند.
‌ «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، دیروز با «شربل وهبه» وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.محمد جواد ظریف ضمن تأکید بر همدردی ایران با دولت و مردم لبنان در پی فاجعه انفجار بیروت، گفت:‌ «در ارتباط با چشم‌انداز همکاری‌های ایران و لبنان درباره بازسازی و دیگر زمینه‌های حیاتی گفت‌و‌گو کردیم».
ظریف در ادامه گفت: «شرکت‌های خصوصی ایرانی در ارتباط با مسئله همکاری با لبنان جهت‌گیری مشابه دولت ایران دارند. ایران بر این باور است این مردم و دولت لبنان هستند که صلاحیت اتخاذ تصمیمات سرنوشت‌ساز را دارند و ایران در کنار این تصمیمات آزادانه خواهد ایستاد».
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد:‌ «همانطور که لبنان بر دشمن صهیونیست پیروز شد از این بحران نیز پیروزمدانه بیرون خواهد آمد. هیچ طرف خارجی نباید از فاجعه لبنان سواستفاده کند و دیکته‌های خود را به این کشور تحمیل کند».در مقابل، شربل وهبه گفت:‌ «وزیر ظریف، همدردی ایران و ایستادگی این کشور در کنار لبنان را ابراز کرد».
وهبه ادامه داد: «امکان حمایت و کمک‌هایی را که ایران می‌تواند آنها را به لبنان ارائه کند، بررسی کردیم. پیشنهادها را برای بررسی دریافت خواهیم کرد و درباره آنها تصمیم خواهیم گرفت». همچنین وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید بر ضرورت کمک به بازسازی لبنان بدون شرط گذاری، توافق اخیر بین امارات و رژیم صهیونیستی را دردناک و به مثابه خنجری از پشت بر لبنان و دیگر کشورهای منطقه خواند.محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور اعلام همبستگی و همدردی با مردم و دولت لبنان به این کشور سفر کرده است، در محل وزارت امور خارجه لبنان با «شربل وهبه» وزیر امور خارجه دولت پیشبرد امور لبنان دیدار کرد.ظریف در این دیدار با ابراز تسلیت و همدردی با خانواده جان‌باختگان حادثه تلخ انفجار در بندر بیروت و همچنین درخواست سلامتی برای مجروحان، آمادگی کشورمان برای کمک به بازسازی خرابی‌های ناشی از انفجار در بندر بیروت در حوزه‌های مختلف و با توجه به توانمندی طرف‌های ایرانی، خصوصا در حوزه‌های مربوط به تامین برق، ساخت و ساز، دارو و درمان را اعلام کرد.وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به جایگاه سیاسی لبنان ضرورت کمک به بازسازی این کشور بدون شرط گذاری را مورد تاکید قرار داد.
ظریف همچنین توافق روز گذشته بین ابوظبی و رژیم صهیونیستی را دردناک و به مثابه خنجری از پشت بر لبنان و دیگر کشورهای منطقه خواند. محمدجواد ظریف همچنین با «حسان دیاب» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.ظریف در این دیدار با ابلاغ تسلیت ایران با مردم و دولت لبنان، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همیاری در بازسازی خرابی‌های ناشی از انفجار در بیروت اعلام کرد. حسان دیاب نیز در این دیدار ضمن تشکر از اعلام آمادگی ایران، نیازهای ضروری به ویژه در حوزه‌های درمان و اقلام مورد نیاز برای بازسازی واحدهای مسکونی شهر بیروت را تشریح کرد.
از سوی دیگر وزارت امور خارجه در سالگرد پیروزی لبنان در جنگ ۳۳ روزه بیانیه‌ای صادر کرد.در بیانیه وزارت امور خارجه در سالگرد پیروزی لبنان در جنگ ۳۳ روزه آمده است: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، چهاردهمین سالگرد پیروزی غرورآفرین مقاومت اسلامی لبنان در برابر رژیم صهیونیستی در جنگ سال ۲۰۰۶ را که شکست تاریخی به رژیم اشغالگر وارد آورد به ملت، دولت، ارتش و مقاومت لبنان و بویژه دبیر کل حزب الله تبریک و تهنیت می‌گوید. این پیروزی بزرگ که در سایه انسجام داخلی میان طوایف مختلف و همدلی لبنانی ها بدست آمد، ثبات، امنیت و عزت را برای لبنان و منطقه به ارمغان آورد. پایداری زنان و مردان لبنانی و رزم جوانان غیور مقاومت، درس عبرتی به متجاوزان و حامیان تروریست آنان داد که لبنان را از تهدیدات و تجاوزات رژیم جعلی اسراییل حفظ می‌نماید.
جمهوری اسلامی ایران معتقد است ایستادگی در مقابل دشمن صهیونیستی است آنان را به شکست حتمی می کشاند؛ همانگونه که جنگ ۳۳ روزه سمبل ایستادگی ‌و قدرت مردم در مقابل رژیم تا دندان مسلح صهیونیستی با پیروزی شیرین ملت لبنان همراه بود. بدون تردید ملت لبنان طعم شیربن این پیروزی را همواره به خاطر خواهد داشت و اجازه نخواهد داد امنیت، استقلال و حاکمیت این کشور بازیچه دست دشمنان شود و با وحدت و همدلی، از بحران کنونی عبور خواهد کرد و این درس بزرگی به همه دولتها و ملت های منطقه است. جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت و دولت لبنان بود، هست و خواهد ماند. سفر امروز وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به لبنان در سالروز این حماسه بزرگ و دیدار و گفت‌وگو با مقامات و شخصیت‌های لبنانی، به منظور ارتقای مناسبات سازنده ایران و لبنان به عنوان دو کشور دوست و برادر در راستای استمرار حمایت همه‌جانبه جمهوری اسلامی ایران از دولت، ملت، ارتش و مقاومت لبنان نیز در همین راستا انجام شده است. از سوی دیگر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیام‌هایی جداگانه خطاب به همتای لبنانی و نیز دبیرکل حزب الله لبنان چهاردهمین سالروز پیروزی غرورآفرین مقاومت در جنگ ۳۳ روزه علیه متجاوزان صهیونیست را به دولت و ملت لبنان تبریک گفت.

کد مطلب: 114922
 
Share/Save/Bookmark