میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۳۱
 
 
پشت دیوارها چه خبر

آمریکا این روزها دوباره بازی پرونده‌های حقوق بشری را در پیش گرفته چنانکه گزارشی علیه بسیاری از کشورها وضع کرده است. این اقدام در حالی صورت گرفته که این گزارش علیه تمام کشورها بوده که نشانگر خوی انحصارطلبی و توهم آمریکا مبنی بر قدرت برتر و حتی بالاتر از سازمان ملل بودن است. امری که اعتراض‌های سایر کشورها به اقدام امریکا را به همراه داشته که سند واهی بودن این گزارش است. نکته مهم آنکه وضعیت بحرانی آمریکا در داخل و کشتارهایی که به صورت نژادپرستانه صورت می‌گیرد و نیز سرکوب اعتراض‌های مردم به نتایج انتخابات نشانه واهی بودن ادعای بشر دوستی این کشور است. گزارش‌های نهادهای جهانی درباره کشتار غیر نظامیان در حملات آمریکا به سوریه، عراق، یمن، افغانستان و پاکستان سند ماهیت جنایت کار این کشور است. حمایت‌های آمریکا از رژیم صهیونیستی و سعودی و تروریست‌ها به عنوان تروریسم دولتی آمریکا، نشانه‌ای دیگر بر واهی بودن ادعای حقوق بشری این کشور را نشان می‌دهد. گزارش آمریکا نه از روی قدرت بلکه سرپوشی بر شرایط بحرانی داخلی و خارجی این کشور است. آمریکا با متهم‌سازی دیگران به دنبال انحراف افکار عمومی از شرایط بحرانی خویش است چنانکه همزمان سناریو برجسته سازی اقدامات نظامی و هسته‌ای در جهان را در پیش گرفته است.
سکوت سازمان ملل در برابر جنایات آمریکا زمینه‌ساز گستاخی این کشور و انتشار چنین گزارش‌های واهی علیه کشورها است چنانکه زندان گوانتانامو نمودی عینی از وضعیت بحرانی حقوق بشر آمریکایی است که به دلیل عدم ایستادگی سازمان ملل در این زمینه بحرانش همچنان ادامه دارد.
نکته مهم در باب نگاه کاسبکارانه آمریکا به حقوق بشر آنکه «ایوانکا ترامپ» دختر رئیس‌جمهور آمریکا به همراه «جارد کوشنر» شوهر یهودی‌اش که مشاور ارشد رئیس‌جمهور هم هست، از موزه یادبود هولوکاست در واشنگتن دیدن کرده است این اقدام که در حمایت از رژیم صهیونیستی است نشانه‌ای دیگر بر ماهیت ضد بشری آمریکا است چرا که آنها با این اقدام بر جنایات این رژیم علیه فلسطین که هولوکاست واقعی است سرپوش می‌گذارند. به هر تقدیر می‌توان گفت اقدامی که از سوی آمریکا در باب ارائه و انتشار گزارش‌های حقوق بشری علیه سایر کشورها صورت گرفته نه برگرفته از قدرت و ماهیت بشر دوستانه آمریکا بلکه اقدامی برای سرپوش نهادن بر چالشهای داخلی و البته باج‌گیری از جامعه جهانی است. مسلما آمریکا که رسما از استفاده از بمب اتم علیه سایر کشورها سخن می‌گوید نمی‌تواند ادعای حمایت از حقوق بشر سر دهد بلکه خود به عنوان ناقض حقوق بشر باید در مجامع جهانی مورد بازخواست و محاکمه قرار گیرد که البته به دلیل ضعف نهادهای بین‌المللی تاکنون چنین رویکردی صورت نگرفته که خود زمینه‌ساز گستاخی کشوری مانند آمریکا شده است.

کد مطلب: 98712
, مولف : علي تتماج
 
Share/Save/Bookmark