میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۲
 
 
۶ سال جنایت و مقاومت
اویل فروردین ماه ۱۳۹۴ بود که عربستان با ادعای تشکیل ادتلافی برای حمایت از یکپارچگی یمن و مقابله با تروریسم جنگی سراسری را علیه این کشور آغاز

اویل فروردین ماه ۱۳۹۴ بود که عربستان با ادعای تشکیل ادتلافی برای حمایت از یکپارچگی یمن و مقابله با تروریسم جنگی سراسری را علیه این کشور آغاز کرد. اکنون این جنگ وارد ششمین سال شده است در حالی که روند تحولات چند نکته قابل توجه را نشان می‌دهد. عربستان در حالی ادعای اقدام برای یکپارچگی یمن را سر می‌داد که عملا با برهم زدن توافقات صلح و عدالت میان گروه‌های یمنی و حمایت از دولت مستعفی منصور های این وحدت را بر هم زد و با جنگی سراسری یمن را به سمت تجزیه پیش برد.
اکنون یمن گرفتار رقابت امارات و عربستان است که برای تجزیه این کشور تقلا می‌کنند. در حوزه مبارزه با تروریسم نیز از یک سو عربستان رسما به حمایت از القاعده‌ای در یمن پرداخت که جهان آنها را تروریست می‌نامد و از سوی دیگر ادعای تروریستی بودن انصارللهی را سر داد که ملت یمن تمام قد در کنار انصارالله قرار دارد و حتی مذاکرات سازمات ملل برای صلح در یمن با انصارالله به عنوان نماینده ملت یمن صورت می‌گیرد. در همین حال عربستان در حالی ادعای ایجاد ائتلاف را سر می‌داد که اکنون تنها امارات و بحرین در این لیست مانده و مزدورانی که از کشورهای آفریقایی اجیر شده اند. البته حضور کشورهای غربی بویژه آمریکا، انگلیس و فرانسه در قالب مستشاری و فروشندگان تسلیحات به سعودی در این کشتار سراسری را نمی‌توان نادیده گرفت. نام رژیم صهیونیستی را نیز باید به این لیست افزود.
در کنار این مباحث در ارزیابی روند تحولات این سالها دو نکته دیگر قابل توجه است. نخست دستاوردهای سعودی است که به اذعان جهانیان بیش از آنکه در حوزه نظامی و میدانی کارکردی داشته باشد در کشتار دهها هزار یمنی، ایجاد قحطی و گرسنگی برای ۲۰ میلیون یمنی، ایجاد بحران انسانی در یمن، ویران سازی زیرساختها و خانه‌ها این دستاوردها ثبت شده است. در نقطه مقابل ارتش و نیروهای مردمی یمن که از پشتوانه مردم برخوردار هستند در این سالها توانسته‌اند موازنه وحشت را به نفع خود تغییر دهند و به عبارتی قاعده چشم در برابر چشم را اجرا سازند.
هدف قرار دادن آرامکو بزرگ ترین پالایشگاه نفتی سعودی و نیز دست یابی به توان موشکی و پهپادی بخش دیگری از دستاوردهای یمنی‌ها در این سالها بوده است. به اذعان جهانیان مقاومت سراسری یمنی‌ها موجب شده تا عملا عربستان شکستی سنگین را در این جنگ متحمل شود که صرفا با فضاسازی رسانه‌ای آن را پنهان می‌سازد. در این میان عملکرد سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری نیز جای تامل دارد که خارج کردن سعودی از لیست کودکشان و نیز ارسال محموله‌های غذاهای فاسد به یمن نمودی از این کارکردهاست که به یک رسوایی برای سازمان‌های بین المللی مبدل شده است. به هر تقدیر آنچه در یمن مشاهده می‌شود مقاومت ملتی است که با اراده و ایستادگی توانسته در برابر ائتلافی از جنایتکاران با محوریت عربستان قرار گیرد و نتیجه معادلات را به نفع خود تغییر داده و نام مقاومت یمن را بر سر زبان‌ها جاری سازد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 113220
 
Share/Save/Bookmark