میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۴
 
 
افول واشنگتن در برابر صعود ایران مقتدر در عرصه بین‌الملل
گزینه‌های روی میز آمریکا پوچ درآمد

در چند روز اخیر به مانند تمام سنوات گذشته شاهد رفتارهای خصمانه و تکراری مقامات آمریکا در قبال نظام اسلامی و ملت ایران بودیم، همانطور که پیش‌ از این هم به آن پرداخته شده حضور امریکا در برجام فقط حضور یک روح خبیث در این سند بود و بارها با لفاظی‌های سیاسی و مهره‌چینی‌های خاص در بیان نارضایتی خود از برجام و بهانه‌جویی‌های مکرر و تکراری و بی‌اساس سعی در کمرنگ کردن این سند با ارزش برای شرکای اروپایی خود داشته و دارد.
افتضاح دیگر آمریکا در نشست جمعه شب شورای امنیت در ارتباط با بررسی تحولات اخیر ایران بود که نه تنها هدف مورد نظر این رژیم استکباری از برگزاری آن محقق نشد، بلکه بار دیگر شکست و ناکامی آن را در مقابل اقتدار ایران و سیاست‌های اصولی آن به تصویر کشید.
پایان نشست فوق‌العاده شورای امنیت بدون نتیجه رضایت بخش برای آمریکا به معنی شکست جدی آن در برابر ایران و مواضع اصولی و مستحکم آن است آن هم در شرایطی که واشنگتن به منظور اعمال فشار بر ایران بر برگزاری نشست مزبور پافشاری داشت.
این شکست در حالی است که از ناکامی‌های سیاست خارجه آمریکا در منطقه و نیز در مقابل محور مقاومت در خصوص مبارزه با تروریسم داعشی و تکفیری در سوریه و عراق تحت حمایت آمریکا و عربستان زمان زیادی نمی‌گذرد.
بهترین شاهد این ناکامی‌ها، شکست سنگین مربوط به نمایش استعفای « سعد حریری» نخست وزیر لبنان بود که از ریاض اعلام شد و نتایجی که پس از آن به دنبال داشت و موجب آشکار شدن بیش از پیش مقاصد بن سلمان ولیعهد سعودی و ارباب آمریکایی آن در منطقه یا همان ترامپ شد.
ناظران سیاسی بر این باورند، کسانی که تحولات آمریکا را پیگیری می‌کنند، تأکید دارند، این دستپخت ترامپ با حمایت مالی عربستان، بار دیگر موجب رسوایی واشنگتن در سطح بین‌المللی شد چرا که نشست فوق‌العاده شورای امنیت با درخواست آمریکا برای بررسی «تحولات ایران» بدون صدور قطعنامه و یا بیانیه‌ای که موجب خرسندی کاخ سفید شود، پایان یافت و از این فراتر اینکه بیشتر اعضای آن در جریان این نشست بر لزوم اجرای کامل توافق هسته‌ای و خودداری از دخالت در مسائل سایر کشورها تاکید کردند.

بومرنگ افول و انزوا به سوی آمریکا بازگشت
عباس ضیایی نیری کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفت‌وگو با سیاست روز در این باره گفت: شاید فراموشی دولتمردان آمریکایی فقط در نام خلیج فارس بوده اما، طرح موفقشان در کودتای دهه ۵۰ میلادی در گواتمالا آنها را به فکر واداشت کودتایی با منشا اقتصادی راه بیندازند.
وی افزود: همان طور که برادران دالاس در حمایت از «آمریکن فوود» و یا «چیکیتای» امروزی کودتایی موفق را در گواتمالا انجام ‌داده و باعث شدند ۴ دهه دیگر تمام منابع انسانی و غیره در آن کشور در اختیار سرمایه‌داران آمریکایی قرار گیرد و «آیزنهاور» رئیس جمهور وقت امریکا نقش دایه مهربان را بازی کند و علیرغم بمباران پایتخت آن کشور در حمایت از فتنه‌گران و کودتاچیان چند روز قبل از برکناری رئیس‌ جمهور مردمی گواتمالا، تغییر را به نفع مردم‌ آن کشور بداند و واشنگتن را دوست آنها خطاب کند.
این کارشناس مسائل سیاست خارجی تصریح کرد: با توجه به اینکه مقام معظم‌ رهبری بارها فرمودند آمریکا قابل اعتماد نیست، اما دوران بزن و در رو هم تمام شده و دیگر دولت‌های غرب یا تحت حمایت آمریکا و برخی مرتجعان عربی منطقه نمی‌توانند در امور ایران دخالت کنند و با مهره‌های مات شده خود به اهداف خود در ایران و منطقه برسند.
به باور این کارشناس مسائل سیاست خارجی، بی‌شک کارشناسان و اتاق فکر آمریکا آگاه از این امر هستند، اما باز در قمار سیاست، توان خود را محک می‌زنند و اهداف مهم دیگری را دنبال می‌کنند.
وی گفت: وزیر خارجه روباه پیر در سفر خود به تهران نقش مأمور ۰۰۷ را ایفا کرد و به گفته مسئولان کشور او در این سفر کد فتنه را در اختیار افرادی قرار داد که چند روز گذشته در صدد بودند که به بهانه گله‌‌مندی برخی آحاد از شرایط اقتصادی فتنه‌ای جدید را طراحی و اجرا کنند تا بتوانند افکار عمومی جهان را از برخی مسائل دور کنند و تا حدودی هم موفق شدند، اما با هوشیاری مردم انقلابی و وفادار به امام، رهبری و انقلاب این طرح مشمئز کننده آمریکایی- انگلیسی دوباره با شکست مواجه شد، ‌طرحی که در دهه‌های گذشته نیز به اشکال مختلف صورت گرفت اما با شکست مفتضحانه آنها پایان پذیرفت.
وی بر ضرورت هوشیاری مسئولان ما نسبت به فتنه‌های آمریکا در قبال ملت ایران اظهارداشت: این مسائل درست زمانی کلید خورد که دنیا در حمایت از قدس در برابر طرح مضحک آمریکا در قالب معرفی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل قرار گرفته بود.
آنطور که این کارشناس مسائل سیاست خارجی مطرح می‌کند؛ به طور حتم آمریکا می‌داند دیگر به تنهایی نخواهد توانست برای خود تصمیم بگیرد و برای رسیدن به اهداف خود در امور کشورها دخالت مستقیم کند.
وی گفت: شکست‌های اخیر آمریکا و سران سعودی درمنطقه و از سوی دیگر نزدیک شدن محور مقاومت به مرزهای فلسطین‌ اشغالی و بازگشت روسیه به خاورمیانه و پیروزی‌های اخیر سوریه و عراق در برابر تروریست‌ها با حمایت‌های معنوی و مستشاری جمهوری اسلامی سبب شده تا جمله آمریکایی‌ها مبنی بر تمام گزینه‌ها روی میز است، در برابر توان دفاعی و اخلال آنها در سند برجام احمقانه جلوه کند.
ضیایی معتقد است؛ از این رو آمریکا دوباره با حماقت برخی فریب خورده‌های داخلی و تحت حمایت آل‌سعود به دنبال ممانعت از اقتدار روز افزون جمهوری اسلامی در منطقه و عرصه بین‌الملل شود، به همین دلیل این اغتشاشات بهانه‌ای برای تحریم‌های مجدد علیه ملت شده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: ناتوانی آمریکا در مقابل اقتدار ملت ایران کاملا مشهود است، این رژیم مستکبر اکنون در جاده انزوا قرار دارد، با هوشیاری مسئولان، مردم و به ویژه توجه به نصایح رهبر عالی قدر انقلاب می‌توانیم در همه معرکه‌های آمریکا و سناریوهای آنها دست برنده را داشته باشیم و همانطور که بارها ثابت کردیم از تمام توطئه‌ها برای کشور فرصت‌ها و بسترهای پیشرفت را ایجاد کنیم و در این بین دوستان و دشمنان واقعی در داخل و خارج از کشور را نیز بشناسیم.

کد مطلب: 102628
 
Share/Save/Bookmark