میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۳
 
 
تجربه یک کودک دزدی در کانادا

اتفاق مشابه دزدیده شدن بنیتا کوچولو در تورنتو کانادا هم افتاده است.
مادر دو کودک صبح که از خانه بیرون می‌رفت ابتدا کودک دو ساله‌اش را که خواب بوده درون ماشین می‌گذارد و وقتی بر می‌گردد که کودک دومش را سوار کند می‌بیند که از ماشین و کودک خبری نیست! دزد ماشین را برده بود بدون اینکه متوجه کودکی باشد که پشت ماشین خوابیده است!
ولی بر خلاف ایران که متاسفانه والدین و کودکان در این موارد هیچ فریادرسی ندارند و فقط باید به خدا توکل کنند و دست به دعا بردارند، در آنجا نیروهای دولتی و مردمی همه به سرعت تمام دست به دست هم می‌دهند تا کودک را نجات بدهند. ضمنا یکسری تدابیری از قبل برای اینگونه اتفاقات دیده‌اند.
مادر کودک با پلیس تماس می‌گیرد و پلیس بلافاصله زنگ خطر امنیتی را به صدا در می‌آورد.
این آلارم که به آن پینک‌آلارم می‌گویند برای مواردی به کار می‌رود که کودکی دزدیده شده یا گمشده است و جالب اینکه به تمام افرادی که در آن ناحیه هستند از طریق ارسال پیامک، ایمیل، فیسبوک، توئیتر و... اخطار می‌دهد.
ضمن اینکه برنامه‌های تلویزیون و رادیو قطع می‌شوند و به همه هشدار می‌دهند که چنین اتفاقی افتاده است و نشانی ماشین و کودک گمشده را اعلام می‌کنند.
من از رادیو شنیدم که پلیس با ملایمت داشت از طریق رادیو با مظنون صحبت می‌کرد و به او هشدار می‌داد!!! که «اگر ماشین را برداشته‌ای آگاه باش که یک کودک داخل ماشین خوابیده است! می‌دانیم تو قصد دزدیدن کودک را نداشته‌ای پس لطفا هر جایی که هستی ماشین را پارک کن و به ما خبر بده. قول می‌دهیم که هیچ آسیبی به تو نرسد و محاکمه نمی‌شوی.»
آن روز همه همکارانم و دوستان و آشنایانمان در مورد این کودک صحبت می‌کردند و جریان را شنیده بودند. گروه‌های مردمی هم ایجاد شدند تا سریع‌تر کودک پیدا بشود.
فقط دو ساعت بعد، ماشین را در چند کیلومتری محل دزدی پیدا کردند و کودک هم سالم و سرحال درون ماشین بود.
حسابش را بکنید برای یک کودک، برنامه‌های رادیو و تلویزیون قطع می‌شود، آن هم چندین‌بار و به هزاران نفر پیام می‌زنند، تعداد زیادی پلیس و مامور با ماشین و بالگرد دنبال یک کودک ربوده شده می‌گردند!
این کار علاوه بر دلگرمی پدر و مادر، یک زنگ خطر جدی برای دزدان و افراد خلافکار و... به شمار می‌رود که این چنین فکر نکنید که کودک‌ها بدون سرپرست هستند. یعنی اگر با یک کودک در بیفتید با تمام نیروهای امنیتی، دولتی، پلیس، مردم و... در افتاده‌اید! و هیچ راه خلاصی نخواهید داشت.

کد مطلب: 100323
 
Share/Save/Bookmark