میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۹
 
 
نخستین نتیجه عملی قول‌های انتخاباتی روحانی؛
تَکرار بدقولی
تَکرار بدقولی
 

وزرای دولت دوازدهم منهای وزارت علوم برای بررسی رای اعتماد به مجلس معرفی شدند. روحانی در خلال انتخابات و تبلیغات انتخاباتی و حتی بعد از رای آوردن قول داده بود، کابینه‌ای فراجناحی با میانگین سنی کمتر، کارآمد و با دیدن همه ظرفیت‌های کشور در حوزه‌های مختلف از جمله استفاده از زنان و اقلیت‌ها در آن بهره ببرد، اما حالا لیست روحانی با وجودی که ۱۸ نفر از ۳۱ عضو کابینه را معرفی می‌کند در گام اول نشانی از وعده‌های داده شده در آن دیده نمی‌شود. این در حالی است که اغلب گمانه‌زنی‌های زیادی درباره افراد کابینه دوم روحانی مطرح شد. هر روز تعدادی اسم یا برای مطرح شدن در جامعه یا برای فشار به رئیس‌جمهور در رسانه‌های مختلف بر سر زبان‌ها می‌افتاد. اما روحانی در این مدت با استفاده از مشورت کارگروه‌هایی که تعیین کرده بود و سابقه مدیریتش، با آرامش تلاش کرد اشخاصی را به مجلس معرفی کند که از نظر او می‌توانند مسیر درست پیش گرفته شده در دولت یازدهم را ادامه داده و نواقص دولت قبل را در دولت آینده برطرف کنند.
این در حالی است که با توجه به اعلام چند هفته گذشته دفتر مقام معظم رهبری، برخلاف القائاتی که داشت به افکار عمومی درباره تایید لیست تک‌تک اعضا توسط مقام معظم رهبری صورت گرفته است، عنوان شده که مقام معظم رهبری تنها درباره سه وزارتخانه نظر می‌دهند و در این بیانیه آمد: «رویه ثابت در همه دولت‌ها، هماهنگی با رهبری در انتخاب وزیران دفاع، امور خارجه و اطلاعات بوده است، و این هم، حسب تکالیفی است که در قانون اساسی برای رهبری در امور سیاست خارجی و دفاعی امنیتی تعیین شده است.» اما با توجه به این بیانیه و اعلام روحانی درباره انتخاب وزیرها بدون در نظر گرفتن فشارهای حاکم، می‌توان لیست را انتخاب اصلی روحانی معرفی کرد. حال با این مقدمه و بازخوانی یک جمله از روحانی در ماه‌های اخیر به بررسی کابینه می‌پردازیم.

وعده «کاهش سن» که محقق شدنش بعید به نظر می‌رسد
اولین نکته‌ای که بررسی می‌کنیم وعده سنی کابینه دوازدهم است روحانی در این‌باره در برنامه تلویزیونی دو ماه قبل از معرفی کابینه گفت: «کابینه مجموعاً شامل ۳۰ نفر می‌شود و جوان یا غیرجوان بودن اینها خیلی مطرح نیست. اصل شایستگی و توانمندی فرد برای آن وزارتخانه و مسئولیت است ولی حتماً با توجه به شرایط جدید، کابینه دوازدهم نسبت به کابینه قبل تغییر خواهد کرد و سن متوسط هم جوان‌تر خواهد شد.» اما آیا این وعده محقق شده یا می‌شود؟!
از ۳۱ نفر از اعضای کابینه دولت تاکنون ۱۸ نفر در حوزه‌های مختلف معرفی شده‌‌اند، ۱۷ وزیر و معاون اول دولت.
با توجه به تغییر نکردن معاون اول این پست تنها یک سال مسن تر شده؛ از میانگین ۱۷ نفر انتخاب شده آنطور که بر می‌آید سن منتخب وزرا با وجودی که برای نخستین‌بار یک وزیر نسبتا جوان (۳۶ ساله) برگزیده شده است اما میانگین وزرا نسبت به دوره قبل یک سال مسن‌تر شده است.
با توجه به ۱۳ عضو باقی مانده از کابینه برای رسیدن به سن میانگین ۴۵ سال که مدنظر جهانگیری در انتخابات بود که با توجه به انصراف او به نفع روحانی و معرفی‌اش به عنوان معاون اول روحانی، نمی‌توان خیلی انتظار داشت که میانگین به این سن برسد چون برای این امر یا باید چند وزیر خیلی جوان، یا نوجوان در کابینه باشند و یا همه ۱۳ پست باقی مانده افرادی زیر ۴۵ سال انتخاب شوند!!!! که بعید به نظر می‌رسد.
هر چند که حتی با رسیدن میانگین به این سن عملا با توجه به سن بالای برخی وزرای بالای ۶۰ سال مانند زنگنه و آخوندی و ربیعی و کرباسیان باید قید چابک‌سازی در این وزارتخانه‌ها را زد.
روحانی باید توضیح دهد که کدام کارنامه درخشان آخوندی در وزارت راه و شهرسازی او را مجاب کرده که دوباره چنین وزیری را انتخاب کند؟! آیا حادثه هفت‌خوان، یا خریدن هواپیمایی که اخیرا دچار نقض نفی شد!! یا عمل به همه تعهدات مسکن مهری تا پایان دولت یازدهم این جسارت را به او داده که چنین فردی را مجددا انتخاب کند!! شاید هم برخورد زیبا با خبرنگار و پاسخگویی به افکار عمومی باعث این انتخاب شده است!!
اما وزیر بهداشت و ابقای قاضی‌زاده هاشمی هم دست کمی از آخوندی ندارد؛ کارنامه وزیر بهداشت دولت روحانی به قدری سیاه است که حتی اعتدالیون هم صدایشان به انتقاد درآمده و نمی‌توانند طرح ناکام تحول سلامت!!! اشتباهات پی‌درپی و فاحش پزشکی، ادبیات روان و مسئولیت پاسخگویی او را نادیده بگیرند!!!
ربیعی هم وضعی مشابه دارد و کارنامه‌اش پر است از تقریبا هیچ!
روحانی باید توضیح بدهد که آیا گزینه‌های بهتری داشته یا اساسا نبود گزینه‌هایی دیگر او را مجبور به استفاده مجدد از افرادی با این سابقه درخشان کرده است.

هفت وزیر بدون سابقه
اما جالب توجه است که نه وزیر از دولت یازدهم برای حضور در دولت دوازدهم معرفی شدند؛ سایر وزرا اشخاصی هستند که یا سابقه وزارت پیش از دولت یازدهم را داشته و یا در مناصب بالای مدیریت دولتی سابقه کار داشته‌اند.
اعضای کابینه دوازدهم در حالی معرفی شدند که کارایی و توانایی در کنار تجربه کاری وزرا به عنوان مهم‌ترین مطالبات مردمی در چند وقت اخیر مطرح شده است.
در کابینه پیشنهادی دوازدهم سه وزیر با سابقه بیش از دو دوره وزارت وجود دارد و هفت گزینه در صورت کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی اولین دوران وزارت خود را تجربه خواهند کرد.
بیژن نامدار زنگنه، محمود حجتی سابقه سه دوره وزارت و عباس آخوندی سابقه دو دوره تصدی وزارتخانه را در کارنامه کاری خود ثبت کرده‌اند.
سیدمحمود علوی، محمدجواد ظریف، سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی، علی ربیعی، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، حبیب‌الله بیطرف و مسعود سلطانی‌فر هرکدام یک دوره متصدی اداره وزارتخانه‌ای بوده و سیدعباس صالحی،‌ محمد شریعتمداری،‌ امیر سرتیپ امیرحاتمی، سیدعلیرضا آوایی، مسعود کرباسیان، محمدجواد آذری‌جهرمی و سیدمحمد بطحایی از جمله وزرای پیشنهادی هستند که سابقه وزارت ندارند اما در سمت‌هایی چون معاونت وزیر، مشاور و مدیریت‌های دولتی حضور داشته‌اند.

فراجناحی!
یکی از وعده‌های روحانی ساختن کابینه‌ای فراجناحی بود اما در ۱۸ نفر ارائه شده تعدد جناح‌ها و جریان‌های سیاسی لمس نمی‌شود!! امیدواریم که بعدا روحانی توضیح دهد که آیا برآیند توجه به جامعه نخبگانی همه جناح‌ها حاصل این لیست بوده یا توجه به برخی فشارها و تمایل‌ها و کشش‌ها به جناح‌هایی که روحانی خود را به آنها مدیون می‌داند!
اما آنچه از بررسی جناح‌های مشخص افراد مذکور به دست می‌آید این است که درست است که افراد هماهنگ با هم انتخاب شده‌اند اما نمی‌توان ادعای کابینه فراجناحی را درباره این کابینه محقق شده دانست. هر چند که هماهنگی این کابینه هم بعدا در عمل مشخص خواهد شد.

شگفتی‌های کابینه
حضور یک ارتشی در وزارت دفاع نشان‌دهنده ظرفیت ارتش همراه سپاه است که می‌تواند گزینه‌های وزارت معرفی کند، اما حضور یک جوان ۳۶ ساله برای کابینه‌ای که میانگین سنی‌اش تا اینجا یک سال رشد نشان داده نیز از جمله دیگر ویژگی‌های دولت دوازدهم است.
شاید اولین فردی که در کابینه توجه جلب می‌کند، جوان‌ترین آنهاست، اما محمدجواد آذری‌جهرمی کیست؟
محمدجواد آذری‌جهرمی متولد ۱۳۶۰ در شهرستان دارالمومنین جهرم است. او دانش‌آموخته مهندسی برق قدرت دانشگاه صنعت آب و برق، در سابقه اجرایی‌اش می‌توان مدیرکل امنیت سیستم‌های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات در سال‌های ۱۳۸۸تا ۱۳۹۳ عضو هیات مدیره غیرموظف شرکت خدمات ارتباطی رایتل ۱۳۹۳تا ۱۳۹۵عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت ۱۳۹۵ تاکنون را مشاهده کرد. گفته شده ارتباطاتی با برخی از اعضای کابینه باعث معرفی او در این پست بوده است.
اما وزیر دفاع نیز با توجه به انتخاب رئیس‌جمهور از جمله افرادی است که می‌توان به سابقه‌ او توجه کرد، امیر حاتمی از فرماندهی در مرصاد بوده است. انتخاب یک ارتشی بعد از مدت‌ها حضور سپاهیان در این پست نشان از کارآمدی و هماهنگی این دو ارگان دارد. امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر پیشنهادی روحانی برای اداره وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کسی است که در ۴ سال نخست دولت تدبیر و امید نیز به‌عنوان جانشین وزیر دفاع، نقشی اساسی در پیشبرد امور حساس و حیاتی این وزارتخانه برعهده داشته و حال قرار است به‌عنوان نفر اول، در راس وزارت دفاع قرار بگیرد.
امیر حاتمی پیش از ورود به ارتش در قالب نیروی بسیجی به فرمان حضرت امام(ره) به جبهه‌ها اعزام می‌شود. در همان حین برای تحصیل وارد دانشکده افسری امام علی(ع) شده و به دلیل سابقه حضور در دفاع‌مقدس، مسئولیت‌های مختلفی در مناطق عملیاتی غرب و شمال‌غرب را برعهده می‌گیرد. او در عملیات‌های مختلفی شرکت کرده اما یکی از برجسته‌ترین مسئولیت‌هایش را در عملیات مرصاد ایفا کرد و بر این اساس موفق شد در سرکوب و شکست منافقین، ضدانقلاب و گروهک‌ها نقشی اساسی برعهده گیرد. حاتمی به دلیل لیاقت و شایستگی در دوران‌های دفاع‌مقدس و پس از آن، مفتخر به درجه سرتیپ دومی از سوی فرمانده کل قوا می‌شود و بلافاصله پس از کسب این درجه، با موافقت فرمانده معظم کل قوا به سمت معاونت اطلاعات ارتش جمهوری اسلامی منصوب شده و بیش از ۷ سال در این سمت خدمت کرده و پس از آن نیز به سمت ریاست روابط بین‌الملل ارتش منصوب می‌شود. برجسته‌ترین وجهه شخصیتی امیر حاتمی اما این است که در ارتش جزو فرماندهان عالی‌رتبه و معاونین پرسمتی بود که به دستور فرماندهی معظم کل قوا به دریافت ۲ درجه تشویقی نائل شده است.

تَکرار بدقولی
اما همانطور که اشاره شد تا اینجای کار اغلب افراد معرفی شده نه از لحاظ سنی و نه از لحاظ کارآمدی و سابقه درخشان افرادی که حفظ شده‌‌اند نمی‌توانند حرفی برای گفتن داشته باشند، حفظ آخوندی با آن سابقه وحشتناک، زنگنه با امپراتوری پنهان‌کاری، وزارت بهداشت با آن همه انتقادهای حل نشده از جمله نکاتی است که باید روحانی درباره آنها به افکار عمومی پاسخگو باشد.

جان کلام
آنچه مسلم است ۱۷ وزیر معرفی شده دولت روحانی که اساسا باید بهترین گزینه‌ها، کارآمدترین‌ها وچابک ترین‌ها و فراجناحی باشند آنطور که او وعده داده شده بود، نیستند و انگار روحانی گام نخست دولت دوازدهم را با تَکرار بی‌توجهی به وعده‌هایی که به افکار عمومی داده است برداشته و قرار است که همچنان وعده‌های روحانی در حد حرف باقی بماند هر چند که برای دولت دوازدهم آرزوی موفقیت کرده و ابراز امیدواری می‌کنیم که این دولت بتواند در پایان چهار ساله فعالیت خود همه وعده‌های خود را عملیاتی کرده و اعتماد افکار عمومی به مسئولان را جلب کند اما چشممان آب نمی‌خورد که با این کابینه بتوان راه به جایی برد.
البته کابینه هنوز رای اعتماد نگرفته‌اند و باید منتظر ماند و دید آیا مجلس همانطور که لیستی رای آوردند برای ادای دین به پیشتیبانان خودشان چشم بسته به لیست ارائه شده توسط روحانی رای مثبت می‌دهند یا سنگینی بار رای مردم را حس کرده و بدون توجه به جناح و سمت‌های این افراد و بدون حب و بغض جناحی و سیاسی براساس شایستگی به لیست رای اعتماد یا عدم اعتماد می‌دهند.

نوبسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 100422
 
Share/Save/Bookmark